Tik gavę vilniečio skundą, politikai susirūpino Vilkėno dvaro griuvėsiais

2016-12-30, Stasys BIELSKIS
Dvaro arklidės pastatas apleistas, be langų...
Dvaro arklidės pastatas apleistas, be langų...
Šilutės rajono savivaldybės tarybos Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto nariai surengė išvažiuojamąjį posėdį į Švėkšną. Tai padaryti juos paskatino vilniečio Stasio Skėraus graudus raštas Savivaldybei, merui ir Švėkšnos seniūnui.

S. Skėrus šiame laiške rašo:

„Liepos paskutinį savaitgalį lankiausi Švėkšnoje, stebėjau miestelio šventės renginius, aplankiau ir Vilkėno dvarą. Dvaro savininkė Felicija Laimė Pliaterienė 2015 metų pavasarį mirė. Nežinia, kas dabar yra Vilkėno dvaro savininkas. Architektūros ansamblis-rūmai ir parkas - tragiškos būklės. Rūmų išorė 2007 metais buvo restauruota, o vidus per kelis metus išdraskytas: pagrindinių salių (baltosios ir pokylių) lubos su lipdiniais sunaikintos, mozaikinis salių parketas suniokotas. Prie parketo „tarkavimo“ 1967-1985 metais prisidėjo ir tuometė sanatorinė mokykla-internatas. Nuardytos gražių koklių krosnys (kokliai išvogti), pakenčiamoje būklėje likęs tik grafienės buduaras, bet amūriukai, anot skulptoriaus Kęstučio Paulausko, dėl gaunamos drėgmės jau pradeda klibėti.

Rūmų išorė pradedama gadinti: pavogti lietvamzdžių galai iš vakarinės dalies, dėl to sienos ėmė juoduoti. Prancūziškasis parkas jau nebepanašus į buvusįjį. Tuštieji plotai, kurie išryškindavo retus medžius (glaustašakiai ąžuolai, raudonlapis bukas, turkiškas klevas, šimtamečiai ąžuolai), apaugę menkaverčiais krūmais ir jaunuolynu. Rebekos skulptūros kopija griūna, keliose vietose matosi rūdijanti armatūra.

Jeigu yra Vilkėno dvaro architektūros ansamblio savininkas, jis turi mokėti mokesčius, rūpintis ansamblio tvarkymu ir priežiūra.

Per 3 mėnesius po savininkės mirties paveldėtojas turėjo priimti turtą (paveldas yra Lietuvos Respublikos teritorijoje, todėl jam galioja tik Lietuvos įstatymai). Jeigu turto niekas neperėmė, tai mokesčių inspekcija privalo skubiai rūpintis turto perėmimu valstybės žinion ir derindama darbus su paminklų apsaugos tarnybomis pradėti neatidėliotinus darbus“.

Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto nariai, nuvykę į Švėkšną, pamatė tikrai liūdną vaizdą. Vilkėno dvaras iš išorės atrodo neblogai, bet nerimą kelia medinis dvaro tarnų namas - be langų, durų, pradėjęs griūti. Už 100 metrų yra „Diemedžio“ ugdymo centras, kuriame mokosi keliasdešimt vaikų. Kas atsakytų, jeigu tame namelyje belandžiojančius ir bežaidžiančius vaikus užgriūtų bei atsitiktų mirtina nelaimė?

Komiteto pirmininkas Tomas Budrikis „Šilokarčemai“ teigė, kad ir pats dvaras nebeturi lietvamzdžių, jie galimai yra pavogti.

„Kol dar neaiškus dvaro paveldėjimas, kam jis atiteks, mes nieko negalime daryti, - pasakojo T. Budrikis. – Dabar mūsų komitetas siūlys Savivaldybės administracijai kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją, aiškintis, ar yra pradėtos kokios nors teisinės procedūros. Mano siūlymas būtų, kad „Diemedžio“ mokyklos savininkas – Švietimo ir mokslo ministerija – ieškotų būdų, kaip aptverti tą avarinį, griūvantį pastatą. O kadangi šis turtas – dvaro pastatai – yra ne Savivaldybės ir ne valdiškas, mes jo nei tvarkyti, nei dar kažką daryti kaip ir negalime. Vis dėlto labiausiai grėsmę kelia tarnų namas, ir neaišku, kada jis gali nugriūti“.


Straipsnio komentarai

as2020-05-16
senai buvo laikas nacionalizuoti, restauruoti, pritaikyti Komentaras patinka Komentaras nepatinka
niekam niekas nebetūpi svarbu pinigus į kišene ir ant visko nusišvilpt 2016-12-30
kol kas neisikiša iš pašaliniu tol nepasijudina bet tokį pavelda išniekyt ir naikint iš pamatu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?