Skurdo grimasos: neįgalios mergaitės tėčio gyvenimas primena košmarą

2016-12-30

Šilutėje gyvenantis 31-erių Viktoras Kiniulis – vienišas tėtis. Name, su prakiurusiu stogu, jis augina neįgalią devynerių dukrą Austėją, kurios dar ankstyvojoje vaikystėje atsisakė jos tikroji biologinė motina.

Naujųjų metų išvakarėse Viktoro kišenėje – vos 5 eurai. Po pokalbio jis žada eiti į parduotuvę nupirkti būtiniausių maisto prekių. „Pirksiu baltos duonos, sviesto ir dešros. Gal dar sūriui užteks“, – prabyla ūkiškai besiverčiantis Viktoras.

400 eurų trims neįgaliesiems

Teiraujuos, ar į krepšelį guls cigaretės arba butelis alkoholio, nes taip įprasta kaimo gyventojams, o jis nevyniodamas žodžių į vatą atsako: „Aš negeriu ir nerūkau. Kam man tai daryti, jei ir taip neturiu pinigų? Geriau dukrai nupirksiu skanėstų arba dovaną po eglute“.

Atsikvėpęs Viktoras greitakalbe ima pasakoti savo gyvenimo istoriją, o aš kelis kartus įsiterpiu į jo pasakojimą norėdama pasitikslinti, ar viską, ką jis pasakoja žemaitiška tarme, gerai suprantu: neįgali devynerių mergaitė, kurios atsisakė motina, prieš ketverius metus nusižudęs girtuokliaujantis tėvas, po vienu stogu gyvenanti neįgalumą dėl skaudžių dabar jau mirusio sutuoktinio smūgių gavusi mama ir pats Viktoras – neįgalus, tačiau vos už 400 eurų gebantis pasirūpinti ne tik savimi, bet ir brangiausiomis moterimis – 49-erių mama ir devynmete neįgalia Austėja.

„Toks mūsų kaimas ir taip mes gyvename. Ne tik mano mergaitė yra neįgali, bet ir aš pats – nuo pat vaikystės labai daug dirbau fizinio darbo, todėl nuo to ypač nukentėjo mano nugara.

Dabar medikai net nesiryžta daryti operacijos – sako, kad po jos galiu likti gulėti ant patalo.

Bet juk aš negaliu sau to leisti – man reikia užauginti dukrytę“, – paaiškina Viktoras.

Po pusmečio su motina – neįgalumas visam gyvenimui

Prieš devynerius metus Viktoras su tada mylima žmona susilaukė Austėjos. Mergytė gimė sveika ir guvi. Tačiau motinai jos nereikėjo – ji netruko jos atsisakyti ir palikti ją auginti vyrui.

Kai mergytei suėjo 11 mėnesių, atvažiavusi motina paprašė leisti pasiimti dukrą atšvęsti kartu šv. Velykas. Viktoras sutiko. Nuo tos dienos mergaitė su mama praleido pusę metų.

Po pusmečio vyras mergaitę pasiėmė neatpažįstamai pasikeitusią – patyrusią didelę smegenų traumą. Tada medikai vyrui aiškino, jog ši per plauką išgyveno, o tai, kad dabar vaikšto, kalba bendrauja, lanko mokyklą ir labai gražiai piešia – stebuklas.

Kas nutiko mergaitei, kad ši, svečiuodamasi pas mamą ir būdama vos metukų, tapo neįgali visam likusiam gyvenimui? „Iki šiol nežinau. Motina nieko nesako. Tik žinau, kad mergaitė patyrė smegenų traumą, jos dešinioji smegenų dalis iki šiol sutrikusi, jai dažnai skauda galvą.

Už mergaitės slaugą tegaunu 400 eurų – tai pagrindinės mūsų pajamos“, – kalbėjo vyras.

Neįgali mergaitė nebuvo reikalinga mamai. Tiesa, ši kas mėnesį skiria mergaitei 75 eurus, tačiau tai, pasak vyro, toli gražu ne tiek, kiek reikia išlaikyti Austėją – jai nuolat reikia vitaminų, vaistų, maisto papildų, skanesnio kąsnio, drabužių. Ką jau kalbėti apie motinišką meilę ir globą, kurios trūksta bręstančiai mergaitei.

Viktoras atviras – kaip įmanoma labiau stengiasi užgožti mamos trūkumą ir nepilnos šeimos kompleksą. Net sutaupė pinigų, kad po eglute šv. Kalėdų proga padėtų dovanėlę. „Nupirkau jai stalo žaidimų rinkinį. Žinojau, kad tai ją pradžiugins ir pakels nuotaiką.“

Po vienu stogu – neįgali mama

Nors Viktoras labai norėtų dirbti, tačiau to daryti jis negali. Ir ne todėl, kad jam skauda nugarą, o dėl to, kad turi slaugyti mergaitę.

Medikai, mergaitei skyrę neįgalumą, pažymėjo, jog jai būtina nuolatinė slauga. Jeigu Viktoras eis dirbti, tai Vaikų teisių apsaugos skyrius suskubs ieškoti kitų globėjų, kurie imtų rūpintis neįgalia mergaite.

„Kaime visi galvoja, kad 400 eurų, kuriuos gaunu už mergytės slaugą, labai daug. Net kai vaikams Kalėdų proga buvo dalijamos dovanėlės iš seniūnijos, Austėja negavo, nes, pasak jų, mes ir taip gerai gyvenam, o dovanos iš šalies nepriklauso.

Kaip galime gerai gyventi, jei nuolat visko reikia ir vis kažko trūksta? V

isų pirma, sumoku mokesčius, likusius pinigus atsidedu viskam pagal poreikį. Neseniai susidėjome plastikinius langus, nes vėjas pūtė kiaurai. Dabar stogą reikia keisti, tačiau dar nesutaupiau tiek. Reikia ir duris pakeisti, kurias kažkada kirviu sukapojo dabar jau miręs mano tėvas“, – kalbėjo rūpestingas tėtis.

Po vienu stogu su juo ir Austėja gyvena Viktoro mama, kuriai – 49-eri. Moteris irgi neįgali, turi didelių problemų su stuburu.

Neįgalumas nustatytas po to, kai dabar jau miręs sutuoktinis ją žiauriai sumušė. „Jis buvo toks alkoholikas, kad net dabar pagalvojus darosi baisu. Kai jis girtas pareidavo, mes per langus lipdavom ir bėgdavom slėptis nuo jo į mišką. Jis ne kartą kirviu kapojo duris. Jos iki šiol nepakeistos. Galiausiai padauginęs alkoholio jis nusižudė. Po jo pasitraukimo iš gyvenimo buitis kiek palengvėjo – nebeturėjome nuo ko slėptis, mergaitė galėjo gyventi ramybėje“, – atsivėrė vyras.

Iki šiol slegia praeities klaidos

Ar vyrui netrūksta moteriškos šilumos? „Nėra moterų, su kuriomis galėčiau gyventi. Šiais laikais niekam nereikalingas ūkininkas. Visoms reikia prabangos ir pinigų. O aš, va, sodinu bulves, daržoves, kieme laksto vištos, ganosi penkios karvės. Ir savas pienas, ir švieži kiaušiniai.

Aš nei geriu, nei rūkau. O visos tik ir galvoja kaip palėbauti. Man tokių nereikia“, – kalbėjo vyras.

Neįprasti žodžiai iš kaime gyvenančio jauno vyro. Juk skelbiama, kad Lietuvos kaimų gyventojai jau seniai prasigėrę. „Negaliu gerti, nes man tada neužtektų pinigų išlaikyti mamą ir dukrą“, – kalbėjo vyras.

Ar tikrai Viktoras iš Šilutės neturi nuodėmių? „Klaidų padariau praeityje. Kažkada patikėjau viena mergina, ją pamilau, o jai, pasirodo, tereikėjo mano vaiko. Kai tik jis gimė, ji mane paliko.

Aš iki šiol tam vaikeliui, kurio net nematau, moku alimentus“, – nuoskaudas liejo pašnekovas.

Į Naujuosius – su viltimi ir tikėjimu

Netrukus – Naujieji metai. Su jais į daugelio namus pasibels tikėjimas šviesesne ateitimi. Ko trūksta ir apie ką svajoja neįgalią dukrą auginantis Viktoras?

„Kadangi man labai skauda nugarą, tačiau aš vis tiek namuose ir ūkyje dirbu sunkius fizinius darbus, man reikia ortopedinio čiužinio. Jeigu blogai atsigulu, ryte net atsikelti negaliu – nutirpsta kojos.

Mergaitei visada reikia vitaminų ir papildų. Jai labai patinka piešti, spalvinti knygeles.

Visa kita, pavyzdžiui, užsidengti stogą ir pasidaryti namuose remontą, sugebėsiu pats – tereikia šiek tiek palaukti ir sutaupyti reikiamą pinigų sumą“, – kuklinosi šilutiškis.

***

Norėdami prisidėti prie Viktoro ir jo šeimos gerovės, tai galite padaryti čia:

VšĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“

Įmonės kodas: 303573887

AB Swedbank b/k 73000

Banko sąskaita: LT267300010142143000

Paypal: info@gerumoranka.eu

Paskirtyje: Viktoro Kiniulio namo remontui.

***

Šaltinis: lrytas.lt


Straipsnio komentarai

Gedeminas2017-01-08
Pirma isitikink poto rašyk taip an viktoro kyla pavydas aš patarčiau patėms viktora aplankyti ir tikrai isitikinsit kad viktoras toks nėra kaip čai rašo! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
baisu nei baisiau ir kas iš to pragers visas dovanas ir toliau reklamuosis koks bėdnas kaip sunku gyvent vėl gaudys šansus naivuoliu 2017-01-05
va kaip yra kai žmonės yra naivūs ir jo nepažysta ir pasiduoda tokiam mulkinimui Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Marija Marija2017-01-04
Ko dar Viktorui galima pavydeti? Kad landynei su dukra gyvena? Kad mazametis vaikas auga landynei????Viktoras pats nemoka namu susitvarkyt nors y namus nelabai ten panasu.Ir kad svetimi jam viska ponuliui perka??? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Teisingumas2017-01-04
Aš šendi pristačiau šaldituva šitam žmoguj ir tikrai jis nėra prasigėres aš užkritau su mašina paprašė kaimynu pagalbos visi kaimynai jem padėjo parsivešti šaldytuva ir man mašina istumė tikrai kaškas pavydi ir rašo vėjus! Apie viktora Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2017-01-04
Įdomu,kaip galima komentuoti tokius vejus...Kas tie trys prasigėrę broliai?Jeigu nepažįsti žmogaus tai kam išvis svaigti...Ar kas matė Viktorą girtą?Neteisinu jo nei trupučio ,bet matau ,kad dauguma komentatorių tikriausiai irgi turintys neįgalumą... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Monika2017-01-04
Tai taip mama tos pyragus ir kepa o jis fotkina ir sako kad jis kepe arba broliu zmonos.Toki vaika augint gan sudetinga o su Viktoro elgesiu isvis neimanoma.Mama jam augina.Ir garantuota drabuzius jo mama perka, jam jau kazkas saldytuva padovanojo feizbuke ikele nuotraukas jau, gerai niekseliui nuskilo Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jis net 24 val buvo išsikvietes ir sroves visur jis varkšu vaidina žmonės nebukit naivus jis tik pinigu gaudytojas 2017-01-04
ėėėė tu GĖĖDIMINAS kiekvienas ė ta feisbuka moka isikelt tokiu tortu ir piragu ir demonstruotis su jais oho kokiais manierais o užaugint tokį vaika visai kas kita jai jis interneta turi o vaikui nesugiaba net normaliu drabužiuku nupirkt tai kas jis per tėvas juo lab jis ne vienas šeimoi yra jis turi dar tris brolius ir visi prasigėre jis toks pagirunas ir ieškantis dėmesio ir žmoniu nuolankumo bei pinigu širdingu žmoniu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Cha cha2017-01-04
Tu pirma rasyt ismok vienam zodi penkios klaidos !!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Gedeminas2017-01-04
Melas viktoras visada vėnas augino dukra jis gryžo pas savo mama nes brangu vėnam nomotis buta ir vikturas yra geras tėvas kartu užaugom buvau nuvaževes mačiau kaip dukra rūpinas mergaitė kaip princesė vaikšto jiegu būtu blogas tėvas jis dukros neaugintu jo kėmas gėlimis yra apsodintas vasara nuvažiokit pamatysit kiek daug gėliu žydi geras hulinaras yra visi stume ant jo nes yra labai panašus į tėva todėl manau visi smerke žmonės nematit koke mergaite atgavo iš mamos dukra net sėdėti negalėjo metu mergaitė vikturas viska darė kad dukra atcistotu ant kojo vaikas pažiurėkit kaip vaikas atčigavo jo dėka tokiu tėvū mažai yra negaliu žiurėti kaip žmonis į žemina ir apkalba duosu patarima nuvažiokit patis pamatysit kad jis nėra tinginys ir nėra pijokas mačiau feižbuke jisai pyragus kepa nekėkvėna moteris moka pyragus kepti! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
O varge2017-01-04
Ta dukra tik delto jog Viktoras su mama gyvena.Su tokiu tevu dukrai nesaugu augti. Jai zmones raso vadinas zino kas kaip kodel apie kitus neraso. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Gedeminas2017-01-04
Labas likau nesuprates viktoras rinko parašus kad jis nėra pyjokas ir kad tinkamai rūpinas dukra visas kaimas pasirašė kad jis nėra auhoholikas ir gerai dukra rūpinas ir aš viktora pažistu kartu mokimis tikrai žinau kad jis nėra pyjokas ir nėra tinginys viktoras jie nebūtu dukra atčijėmes iš mamos šendi tos mergaitės nebūtu tar gyvū jis vaika ant koju pastatė jam reike medali kabinti aš manau giminės rašo komentarus iš pavydo kad jam žmonės padės! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
brolis2017-01-03
Baikit jus cia gryba pjaut patis y save pirma pasiziurekit pjokai tik galejo tokes nesamones parasyt viktors jau daug metu is vis neger katrie taip parase kad jis pjokas gereiciausei patys yra degredave nuo alhohole ir ju smegeneles nebesupranta ka raso Komentaras patinka Komentaras nepatinka
brolis2017-01-03
Baikit jus cia gryba pjaut patis y save pirma pasiziurekit pjokai tik galejo tokes nesamones parasyt viktors jau daug metu is vis neger katrie taip parase kad jis pjokas gereiciausei patys yra degredave nuo alhohole ir ju smegeneles nebesupranta ka raso Komentaras patinka Komentaras nepatinka
neklaidinkit kitasyk žmoniu o patikrinkit tokiu tipeliu gyvenimus 2017-01-03
žurnalistai prieš dedami tokius pijokus ir pasipelnytojus į savo straipsnius galėtu bent per kaimynus pereit patikrint jo gyvenima o ne iškart klaidint žmones lygtai jo kas nepažinotu jis ne tik 24 val buvo išsikvietes bet ir sroves kad tik tipo padėtu kad tik užjaustu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aiste2017-01-02
Viktoras turi dar du brolius tai bendrom jegom gali padeti apsitvarkyt namus.Ir nebutina skelbtis.Juk kiek daug tevu praso pagalbos del vaiku kurie serga veziu ir praso pagalbos kad padetu.Ir tai jau paskutine ju viltis. Visko nutinka bet sitas atvejis apie Viktora nera svarbus
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Geras2017-01-02
Nu dar neteko girdet kad mokykloj mokiniu rubus vogtu.Idomu kas pavoge patys vaikai??? Ar tevai apsilanke mokykloj pas savo vaikus???Ar darbuotojai ??? Mokykla didele patalpos taipat dideles darbuotojiu pilna visalaik pastoviai zmoniu pilna cia mokykla juk Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jovita2017-01-02
Viktoras nėra pyjokas gerai pažistu ir dukra gerai rūpinas mokykloja jiegu dukros rūbus pavoge tai jis ten todėl doda velniu! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kad jį kur 2017-01-02
ir ilgai ta pijoka reklamuos dedasi didelia auka juk yra daugiau žmoniu kurie ir ne taip varksta o dar jis naudojasi vaikiuku Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ha2017-01-02
neisgyvena zmogus tinginio smotas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
lai mažiau veltedžiauja o lai imasi darbu 2017-01-02
kaip jis negali eit dirbt toks arklys jai ta mergytė pastoviai yra palikta arba su seneliu arba mokykloja su aukletoja ji retenybe buna kada su tėvu jis tik pasipelnyt nori iš naiviu ir nuoširdžiu žmoniu tik nereikia jo užstot ir guost Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Sos2017-01-01
Viktoras jis niekur gero vardo neturi.Cia labiausiai Austejos gaila ji nekalta niekuo.Vaikai tevu negali pasirinkti.Viktoras buvo gaves socialini busta Silutei gal jau atimtas is jo gal yra nezinau.Tas kaime namas jo mamos yra. Viktoras negali eiti dirbt nes Austejai reikalinga nuolatine prieziura kazi ka Viktoras veikia kai Austeja savaite mokykloj gyvena ??? Paziurekit kaip Viktoras sustambejes anksiau toks nebuvo mama valgyt padaro guli ant sofos turbut. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
1122017-01-01
Kur vaiku teises ziuri!!!!! Jis pavojingas visominei..... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Lina2017-01-01
Brudas!!!!!! Menkysta,!!!! Skystakiausis!!!!! Vaiku traumotojas!!!!!!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
žmonės neapsigaukit 2016-12-31
jai tai jai butu tvarkinga ir protinga ji vaiko nebutu palikusi tokiam ar ne taip o tas vaikas jam tik priedanga yra pasipiningaut jai jis toks protingas ir geras kuo nesirupina vaiku Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Baisu2016-12-31
Vargsas vaikas .Viktoras isproto savo buvusia zmona isvede ta ir pabego nuo jo gaijla jog vaika paliko.Su tokiu teciu nesaugu Austejai ir augti gerai jog Viktoro mama dar yra nors pamaitinta Austeja ir nuprausta ir aprenkta mergaite internete moters jiesko neranda tai dar ir koliojas visaip ant nekaltu zmoniu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
xxx2016-12-31
kai žmogus vargsta kitas reikalas o čia tik pasipelnyjimas iš žmoniu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
melagis pijoko gabalas o darbdaviai visi jie vienodi jai nepavyksta vienur tai ieškok darbo kitur ar ne taip bent trobesi apsitinkuot galima šiek tiek o ne fainuoliu dėtis prieš visus 2016-12-31
tas tetukas jai toks butu rupestingas žiurėtu vaika ir trobesius o ne save pirma puoštu ir pažiurėkit kaip jis atrodo o kaip ta mergytė ar tai normalu kad aš jo nepažinočiau to pijoko ir tinginio nesakyčiau kaip dar drįsta toks žmones klaidint Komentaras patinka Komentaras nepatinka
As2016-12-31
Jus paskambyt y Austejos mokykla jums papasakos apie ta : rupestinga tetuka pasiteiraukit ir kaip jis mokykloj elgiasi Komentaras patinka Komentaras nepatinka
O dieve ta 2016-12-31
Puikiai zinau viktora ir nera jis toks jau sventas ta vaika augina jo mama jis nemoka ja rupintis mokykloj nesiskaito su darbuotojais nemoka kalbeti tik bangas kelia vaiko mokykloj ten nuvykes pastovei prie kazko kabinejas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
apsurdas 2016-12-31
kad jo aplinkiniai nėžinotu ir nepažinotu juk yra dar sunkiau besiverčiančiu šeimu tai ko jiem niekas pagalbos nesuteikia o tokiem tinginiam ir pijokam pirma pagalbos ranka ištiesia Komentaras patinka Komentaras nepatinka
mažiau lai pijokauja o rupinasi aplinka 2016-12-31
mažiau jis lai pijokauja kaime lyg jo niekas nepažinotu ar toks negali eit uždarbiaut pas ukininka ar į užsenį važiuot pažiurėkit kaip jis apsirengias o kaip aplinka atrodo ar toks jaunas nesugiaba apsitinkuot net laidu ar lauke sienu o kas aplink jo pašiure dedasi net dilgialiu nenusipjauna Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?