Jeigu 13-oji diena ir dar penktadienis – dvigubai nelaiminga!

2017-01-13, Stasys BIELSKIS

13-oji – ypač nelaiminga diena, jei ji sutampa su penktadieniu – Kristaus nukryžiavimo diena. Be to, krikščionybėje skaičius 13 – išdavystės simbolis. Statistika liudija: jeigu penktadienis sutampa su 13-ąja mėnesio diena, jį drąsiai galima laikyti „juoduoju“. Teigiama, kad aukštesniosios jėgos šią dieną ypač pasireiškia. „Šilokarčema“ pasidomėjo, ar tokiais prietarais tiki Šilutės rajono politikai, ir ką apie tai yra išsaugojusi istorija.

Prietarų nėra, Dievas yra...

Apie ką pagalvoja mūsų krašto žmonės, ypač politikai, išgirdę minint skaičių 13? Ir dar jeigu šis sutampa su penktadieniu? Sakote, kojos iš namų nekelsite?

Beje, Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje šiandien, sausio 13-ąją, penktadienį, nebus registruojama nė viena santuoka. Neatsirado tokių drąsuolių.

Savivaldybės tarybos narė Daiva Žebelienė „Šilokarčemai“ sakė, kad tokią dieną jokių nelaimių jai nėra atsitikę. Kaip tik vienąkart buvo laiminga – 13 dieną, berods, birželio mėnesį, ji buvo patvirtinta Savivaldybės mere. „Neturiu laiko apie tokius dalykus galvoti. Tai priklauso nuo gyvenimo tempo, jeigu žmogus užsiėmęs, tikrai neturi laiko tokius dalykus dėlioti. Aš džiaugiuosi gyvenimu ir nelaukiu nesėkmių“, - pasakojo D. Žebelienė.

Tarybos narys, degutiškis Antanas Kubaitis „Šilokarčemai“ sakė prietarais nelabai tikintis. Labiau tiki į Dievą. „Galiu pateikti tokį pavyzdį, - prisiminė A. Kubaitis. Kai anąmet Degučių kapinėse nuvirto kranas su 24 metrų ilgio strėle, nesudaužė nė vieno antkapinio paminklo. Visi žmonės pečiais traukė – matyt, Dievas tikrai yra“.

Pasaulis eina iš proto

Beje, kai kam tai visai nesusiję su humoru ar prietarais. Solidžiame leidinyje „Britų medicininis žurnalas“ ne kartą rašyta: „Penktadieniais, ypač sutampančiais su 13 diena, chirurgai nesiima planinių operacijų, nes žino – nesėkmės rizika tądien išauga dvigubai!“. Šis keistas reiškinys oficialiosios medicinos nėra praktiškai tyrinėtas, bet jis egzistuoja.

Vokietijos automėgėjų klubas išspausdino daugybės metų registruotų kelių eismo įvykių kroniką. Pasirodo, kiekvieną „juodąjį penktadienį“ transporto nelaimių skaičius išauga beveik 60 procentų!

Jeigu pasidomėtume policininkų nuomone, jie tiksliai pasakytų, kad penktadieniais įvyksta kur kas daugiau vagysčių, apiplėšimų ir žmogžudysčių negu kitomis savaitės dienomis, o per „juoduosius penktadienius“ nusikalstamų veikų skaičius išauga dar labiau. Gerokai pagausėja savižudybių ir lėktuvų katastrofų.

Ar žinojote, kad Londone buvo įsteigtas „Klubas Nr. 13“, kurio nariai nusprendė kovoti prieš kvailus įsitikinimus. Sausio 13-ąją jie susėdo didelio restorano tryliktojoje salėje prie trylikos stalų po trylika žmonių prie kiekvieno. Stigo vienintelio žmogaus – tryliktojo prie vieno iš trylikos stalų. Netrukus atkeliavo jo raštelis su atsiprašymu: „Pačiu paskutiniu momentu mane apleido drąsa“, – rašė misteris Džordžas Simsas. Taip sužlugo pirmasis bandymas nugalėti „juodąjį“ skaičių.

Jautriausi 13 dienai – genijai

Ypač šios dienos bijojo jautrieji pasaulio genijai: Getė stengdavosi tą dieną praleisti lovoje, Napoleonas nesiveldavo į mūšį, o Bismarkas nepasirašinėdavo jokių dokumentų. Rašytojas Gabrielius d‘Annuncio 1913 metais visus savo laiškus datuodavo taip: 1912 + 1.

O kompozitorius Šionbergas, gimęs 13 dieną ir dar penktadienį, visą 1951 metų liepos 13-ąją praleido po antklode virpėdamas iš baimės. Likus 15-ai minučių iki pusiaunakčio, žmona jam pasakė, kad bijoti liko neilgai. Bet pasibaigė viskas dar anksčiau - Šionbergas su dideliu vargu pakėlė galvą, ištarė žodį „harmonija“ ir numirė. Mirties laikas – 23 val. 47 min., t. y. be trylikos minučių pusiaunaktis.

Skaičiaus 13 labiausiai bijo amerikiečiai

Statistika rodo, kad 13 dieną nutinka nemažai nusikaltimų, tačiau neretai dėl to būna kalti patys žmonės. Kita vertus, iš tikrųjų kai kuriose šalyse šio skaičiaus vengiama. Pavyzdžiui, amerikiečiai būtų aukštus numeruoja taip: 12, 12a, 14, skaičių 13 keisdami į 12a.

Amerikos ir Italijos lėktuvuose nėra 13-os vietos, o vietoj tryliktos eilės būna durys arba perėjimas.

Indianos valstijoje (JAV) tebegalioja įstatymas, kad 13-ąją dieną, kai ji sutampa su penktadieniu, visi juodų katinų savininkai prieš išleisdami augintinį į lauką, privalo jam ant kaklo užrišti varpelį. Žmonės bijo nelaimių ir katastrofų, todėl bando pašalinti visas priežastis, galinčias jas sukelti.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!