Nacių simboliai „papuošė“ Šilutės geležinkelio tiltą

2017-01-18, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Šilutės geležinkelio tiltas buvo apipaišytas nacių simboliais.
Šilutės geležinkelio tiltas buvo apipaišytas nacių simboliais.

Šilutėje viena iš puošmenų akmeninis arkinis geležinkelio tiltas per Šyšos upę. Tačiau jis suniokotas. Aiškinamasi, kas galėjo tai padaryti.

Tiltas buvo pastatytas 1875 m. Iki Antrojo pasaulinio karo čia buvo nutiesti siaurojo europinio geležinkelio bėgiai, pokario metais jie pakeisti platesniais 1520 mm vėžės standarto bėgiais.

Geležinkelio tiltas atspindi to meto pramoninę architektūrą, todėl yra valstybės saugomas kultūros objektas, 1993 m. įrašytas į LR nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Penkių arkų tilto ilgis – 82,5 m, plotis – 8,25 m.

Per beveik 140 eksploatavimo metų tiltas buvo gerokai susidėvėjęs, nebeatitiko reikalavimų, atlaikant padidėjusias apkrovas. Todėl buvo vykdoma rekonstrukcija, išsaugant autentišką architektūrinę išvaizdą. Kad vizualiai tiltas nepasikeistų, buvo sunumeruotas kiekvienas akmuo. Akmenų padėtys pažymėtos brėžinyje ir nuotraukoje. Buvo išardyta senoji geležinkelio bėgių konstrukcija, iškastas buvęs tilto užpilas. Specialiais inžektoriais pilant betoną, sustiprintos arkinės konstrukcijos, vėliau perdengtos šiuolaikinėmis hidroizoliacinėmis medžiagomis. Tilto viršuje sumontuotos naujos atramos, paties tilto gelžbetoninės sijos, įrengta vandens surinkimo sistema, deformaciniai pjūviai. Nors buvo panaudotos naujos šiuolaikinės konstrukcijos, ant kurių patiesti nauji bėgiai, užpilta skalda, tačiau tilto išorė išliko nepakitusi.

Sustiprintu senuoju tiltu šiuolaikiniai geležinkelio sąstatai saugiai gali riedėti teoriniu 160 km/h greičiu. Autentiškos apvalios angos virš arkų, kurios buvo naudingos apžiūrint tilto atraminius guolius ir hidroizoliaciją, sovietiniais laikais buvo užmūrytos, tačiau dabar rekonstruotos ir naudojamos tilto būklei tikrinti. Po šios rekonstrukcijos atsirado galimybė, reikalui esant, tiltu nutiesti dar vienas geležinkelio vėžes, arba pertvarkyti bėgius taip, kad jais galėtų riedėti europinės ir rusiškosios vėžės standarto vagonai.

Tačiau tiltas dabar suniokotas – ant jo išpaišytos svastikos, prirašyta įvairių žodžių. Nacių simbolis ten puikuojasi nuo rudens ir niekam iki šiol neužkliuvo. Klausėme Šilutės seniūno Raimondo Steponkaus, kas pasirūpins, kad būtų pašalintos „terlionės“? Jis teigė, kad savininkai - AB „Lietuvos geležinkeliai“. Apie suniokotą tiltą jau pranešta savininkams bei policijai.

AB „Lietuvos geležinkeliai“ atstovė spaudai teigė, kad artimiausiu laiku vyks atstovai pažiūrėti, kas padaryta tiltui, vertins ir tuomet priims atitinkamus sprendimus.

Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas teigė, kad dėl nusikalstamos veikos bus atliekamas tyrimas. Jei bus nustatyta, kas išniokojo paveldui priklausantį statinį, teks atsakyti. Jei padaryta žala sieks tris MGL (113 eurų), tuomet laukia baudžiamoji atsakomybė, jei nesieks – administracinė.

Pareigūnas prašė informuoti, turinčius duomenų apie tai, kas galėjo taip „padirbėti“, bendruoju pagalbos telefonu 112 arba ateiti ir pranešti Šilutės policijos komisariate.

 

 


Straipsnio komentarai

nu2017-01-27
hitler kaput Komentaras patinka Komentaras nepatinka
gal 2017-01-21
pabaigti piešti langų rėmus tais pačiais dažais, dadėti užuolaidėles... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Silute ir taip maza, bet sunsnukiai nusprende pacias graziausias vietas niokot. Pieskit sau kambariuose ant sienu arba ant kaltu viens kitam. Vaikai blemba visai jus jau svaigstat.2017-01-21
Va Komentaras patinka Komentaras nepatinka
*2017-01-19
Aisku, nera gerai tokie darbeliai, jau geriau svastika negu koks rimtesnis nusikaltimas. Nupiese ir tiek. Gal jaunimas neturi kur dietis vakarais. Siais laikais yra baisesniu dalyku, negu tas piesinelis. Kur po pirmo dumo patraukimo tiesiog jaunuolis mirsta. Gaila tik kad grazaus restauratoriu darbo neivertino. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
žž2017-01-19
šitiek metu neužkliuvo tas tiltas niekam tik tiem kas neturi darbo parupo butent Komentaras patinka Komentaras nepatinka
882017-01-19
Hail Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?