Lietuva patvirtins, kad irgi prisiima sugriežtintus įsipareigojimus mažinti pavojingų teršalų išmetimus

2017-01-29, am.lt

Mūsų šalis pasiruošusi mažinti patvariųjų organinių teršalų ir sunkiųjų metalų išmetimus į aplinkos orą pagal sugriežtintus tarptautinius reikalavimus ir tai patvirtins ratifikavusi du pakeistus Tolimų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų konvencijos protokolus. Vieną – dėl patvariųjų organinių teršalų (POT), kitą – dėl sunkiųjų metalų (SM). 

Šių abiejų protokolų ratifikavimo procedūra jau pradėta. Aplinkos ministerija yra parengusi ir pateikusi Vyriausybei tam reikalingus dokumentus. 

POT protokolas numato riboti, mažinti arba nutraukti patvariųjų organinių teršalų patekimą į aplinką ir sumažinti jų tarpvalstybinę pernašą. Jis papildytas naujomis gaminti ir naudoti draudžiamomis ar apribojamomis itin pavojingomis, kancerogeninėmis medžiagomis, kurios dėl savo patvarumo geba akumuliuotis gyvųjų organizmų riebaliniuose sluoksniuose. Tokios medžiagos naudojamos kaip pesticidai ar jų gamybos komponentai, liepsnos inhibitoriai, impregnantai, plastifikatoriai ir kt. Pakeitus protokolą, sugriežtintos ir dioksinų bei furanų, pačių pavojingiausių patvariųjų organinių teršalų, kuriuos išmeta atliekų deginimo įrenginiai, ribinės vertės. Šie teršalai gali išsiskirti ir buityje deginant atliekas, pavyzdžiui, plastikus, tekstilę, laminuotą medieną. 

SM protokolu siekiama sumažinti sunkiųjų metalų, ypač švino, gyvsidabrio ir kadmio, išmetimus į aplinkos orą. Pakeistas protokolas nustato griežtesnes šių išmetamų teršalų ribines vertes. Jais orą teršia kurą, atliekas deginantys įrenginiai. Tokiems taršos šaltiniams nustatytos išmetamų kietųjų dalelių ribinės vertės, kurių laikantis labai sumažėja visų išmetamų sunkiųjų metalų kiekiai. 

Pakeisti protokolai įsigalios, kai juos ratifikuos du trečdaliai Tolimų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų konvencijos narių, t. y. 34 valstybės (Konvencijai priklauso 51 šalis). Lietuva šios konvencijos narė yra nuo 1993-ųjų. 

Šiuo metu visus abiejų protokolų pakeitimus jau yra ratifikavusi Suomija, Olandija ir Liuksemburgas, POT protokolo pakeitimus – Rumunija ir Norvegija, o Kanada ir Kipras – dalį pakeitimų. SM protokolo pakeitimus ratifikavo Danija, Švedija ir JAV. 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?