5 populiariausi mitai ir realybė apie alkoholio pardavimą

2017-05-13, sam.lrv.lt

Pranešus visuomenei apie svarstomą alkoholio vartojimo mažinimo projektą, viešojoje erdvėje pasirodė įvairių šio interpretacijų ir klaidinančios informacijos, kuri neatitinka realybės. Sveikatos apsaugos ministerija dar kartą ragina žmones netikėti mitais ir teikia paaiškinimą dėl dažniausiai pasirodančios, realybės neatitinkančios informacijos.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojos Gražinos Belian teigimu, alkoholio vartojimo mažinimo projektu nėra siekiama įvesti „sausojo įstatymo“, tai yra viena iš daugelio priemonių, skirtų sumažinti didžiulį alkoholio vartojimą šalyje.

„Šiuo metu esame viena labiausiai geriančių šalių Europos sąjungoje, todėl tai turi pasikeisti. Suprantame, kad vien draudimais rezultatas nebus pasiektas, tačiau šias griežčiausias kontrolės priemones yra būtina taikyti kartu su užimtumo didinimu, prevencinėmis programomis, kurios taip pat bus taikomos kompleksiškai. Norime nuraminti žmones ir paraginti juos labiau domėtis oficialiai teikiama informacija, o ne sklandančiais mitais, todėl teikiame paaiškinimą, dėl dažniausiai pasitaikančių mitų, apie alkoholio vartojimo mažinimo projektą“, – sako G. Belian.

KLAIDINGA INTERPRETACIJA NR. 1. Parduotuvių alkoholio skyriuose bus galima prekiauti ne stipresniais nei 7,5 laipsnio gėrimais.

REALYBĖ. Ne stipresniais nei 7,5 laipsnio alkoholiniais gėrimais yra leidžiama prekiauti festivaliuose ir kituose renginiuose. Tokia tvarka galiojo iki šiol ir priėmus įstatymų pataisas tai nepasikeis. Parduotuvės ir toliau galės prekiauti tokio stiprumo alkoholiu, kokiu prekiauja šiuo metu.

KLAIDINGA INTERPRETACIJA NR. 2. Alkoholio pardavėjai filmuos perkančius alkoholį žmones ir saugos vaizdo įrašus apie visus pirkėjus.

REALYBĖ. Siūlomu projektu nėra numatoma kaupti ir saugoti tokią informaciją. Tad žmonės pardavimo vietose tikrai nebus daugiau filmuojami, nei šiuo metu.

KLAIDINGA INTERPRETACIJA NR. 3. Bus draudžiama prekiauti alkoholiu bet kokių renginių metu. Masiniai renginiai, parodos, koncertai, spektakliai, cirkai ir visi kiti renginiai turės būti sutinkami be lašo alkoholio.

REALYBĖ: Draudžiama prekiauti alkoholiu bus tik nemokamuose viešuose renginiuose, t. y. tokiuose, į kuriuos patekimas nėra niekaip ribojamas ir kuriuose dažniausiai laisvai lankosi nepilnamečiai, šeimos su vaikais ar atsitiktiniai praeiviai (pvz., miestuose organizuojamose mugėse, miestų dienose, įvairių valstybinių ar kitų švenčių minėjimuose ir pan.). Visuose komerciniuose renginiuose (mokamuose, į kuriuos patekimas yra ribojamas) dėl alkoholio pardavimo spręs savivaldybės.

KLAIDINGA INTERPRETACIJA NR. 4. Bus uždrausta jaunimui iki 20 m. turėti alkoholio, jie net nebus įleidžiami į parduotuves, kur yra prekiaujama alkoholiu. Daugelis jaunų darbuotojų, dirbančių viešojo maitinimo ir mažmeninės prekybos sektoriuose, turės nutraukti darbo sutartis su darbdaviais, o siekiantys dirbti ar ieškantys darbo asmenys iki 20 m., turės neproporcingą darbo pasiūlymų suvaržymą dėl nustatyto tokio draudimo.

REALYBĖ: Vyriausybė Išvadoje siūlo, kad draudimas turėti alkoholinius gėrimus nebūtų taikomas asmenims nuo 18 metų, jeigu alkoholinių gėrimų turėjimas yra tokių asmenų darbo veiklos (pobūdžio) dalis darbo vietoje ir darbo metu. Tai reiškia, kad jauni žmonės nepraras darbo ir pasiūlymų pasirinkimas jiems nesumažės.

KLAIDINGA INTERPRETACIJA NR. 5. Visose lauko kavinėse bus uždrausta prekiauti alkoholiu, todėl visos lauko kavinės išnyks.

REALYBĖ: Alkoholio kontrolės įstatyme siūloma numatyti, kad nebebus leidžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais nestacionariose prekybos vietose, tokiu būdu visų pirma išnyktų „gatvių puošmenos“ – paviljonai, kurie neretai tampa įvairių asocialių asmenų traukos vieta. Kavinės, barai ir restoranai, veikiantys stacionariuose pastatuose, ir toliau galės aptarnauti klientus vasaros metu lauko sąlygomis (prie lauke įrengtų staliukų), alkoholis tokiose kavinėse tikrai nebus draudžiamas.

Prekybą alkoholiu tektų nutraukti tik atskiriems nestacionariems „lauko“ barams ir kitoms nestacionarioms viešojo maitinimo vietoms, įrengtoms įvairiose sezoninėse palapinėse, pavėsinėse, paplūdimiuose ir kitose vietose, kur savivaldybės sezono metu išduodavo papildomas licencijas prekybai alkoholiu.  


Straipsnio komentarai

Kodel2017-05-13
Negalvoja kaip pakelti ekonomika,daug klausimu issiprestu automatiskai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?