PSO atstovas: lietuviai suvartoja daugiausia alkoholio pasaulyje

2017-05-17, LRT.lt

Antradienį Vilniuje viešėjo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro Lėtinių neinfekcinių ligų ir sveikatos stiprinimo viso gyvenimo laikotarpiu departamento direktorius dr. Gaudenas Galea. Kalbėdamas apie Lietuvos ir kitų šalių statistiką, jis pažymėjo, kad, kaip rodo praeitų metų duomenys, lietuviai suvartoja daugiausia alkoholio pasaulyje.

PSO atstovas pristatė pagrindinius, su alkoholio vartojimu susijusius, statistinius duomenis, kurie Lietuvoje ypatingai prasti. Pasak G. Galea, šiuo metu Lietuva pirmauja ne tik Europoje, bet ir pasaulyje pagal suvartojamo alkoholio kiekį. Be to, šalis patenka į dešimtuką šalių, kur daugiausia kepenų cirozės atvejų ir į ketvertuką šalių, kuriose daugiausia su alkoholio vartojimu susijusių vėžio atvejų.

Kol kitur alkoholio vartojimo kiekiai mažėja, šalių grupėje, kuriai priklauso ir Lietuva, jie laikosi stabiliai ar net auga. Be to, Lietuvoje ypač didelis 30–69 metų vyrų mirtingumas.

„Pagal statistiką, kone kiekvienas, sėdintis aplink šį stalą, turime bent po vieną pažįstamą vyrą, kuris tokio amžiaus jau miręs nuo širdies ligų, insulto, diabeto“, – sakė G. Galea Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos posėdyje.

Dr. G. Galea nuomone, yra trys efektyviausios priemonės kovai su dideliu alkoholio vartojimu ir jo keliama žala: alkoholio prieinamumo mažinimas, alkoholio rinkodaros kontrolė ir kainų politika. Svečias rėmėsi šalių, kurios taip pat susidūrė su šia problema, praktika, teigiama LVŽS frakcijos pranešime žiniasklaidai.

„Rusijos, kaip daug alkoholio suvartojančios šalies, stereotipas gajus iki šiol, tačiau prieš beveik dešimtmetį šioje šalyje buvo priimta eilė teisės aktų, susijusių su alkoholio kainų kėlimu, prieinamumo mažinimu ir t. t. Nuo tada suvartojimo alkoholio kiekis čia stabiliai mažėja. Baltarusija taip pat kažkada buvo daugiausiai alkoholio suvartojanti šalis. Tačiau dėtos didelės pastangos ir šie kiekiai mažėjo. Aš tikiu, kad Lietuva gali pasiekti teigiamų rezultatų. Todėl labai palaikau visas jūsų iniciatyvas, nes būtent tokie žingsniai ir yra efektyviausi“, – kalbėjo PSO atstovas. 


Straipsnio komentarai

sviesus2017-06-07
atsakau sausam raudonam juk sis istatymas ir nera taikomas saikingai gerianciam ir zinanciam kur gerti oribojimai kaip bebutu nors siek tiek auku bei nelaimiu buityje ir t. t. nes viena diena gali pats auka nuo girtaujancio tad pamastyk Komentaras patinka Komentaras nepatinka
[[[[2017-05-18
tik nereikia pūst miglą į akis ir meluot žmonėm Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Suwalki2017-05-17
jeigu ziuret ,kiek lietuviai perka alaus ,mesos,statybiniu prekiu ir t.t. tai tikrai ,daugiau ,negu lenkai. Tas istatymas pabranginti alkoholi yra daromas tam ,kad dar daugiau lietuviu isleistu savo Eurus Lenkijoje. Lietuvai ,kaip valstybei ateina sakes . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Sausas Raudonas2017-05-17
Man kazkaip darosi nesmagu,kai nuolat stengiamasi ipirsti mums tautini nepilnavertiskumo kompleksa - dabar suprask,mes alkoholiku tauta. Tai netiesa,taip nera. Taip gali atrodyti tiems kas nebuvo, nedirbo ar negyveno pavyzdziui kad ir toje pacioje Rusijoje. O tai kad musu salyje yra nezmoniska,necivilizuota socialine atskirtis ir labai didelis procentas zmoniu ,atsidurusiu "anapus skurdo ribos",kur yra ne tik besaikis gerimas bet ir visos kitos blogybes,tai tiesa,kaip ir tiesa,kad sis kontingentas pas mus nuolat auga ir auga ,mazejant viduriniajai klasei. As matau,kad Lietuvoje su kiekvienais metais vis atsiranda daugiau zmoniu nevartojanciu alkoholio isvis. Taciau tuo pat metu daugeja ir neissiblaivanciu.Stai pastarieji matyt ta statistika ir "palaiko". Ir kas juokingiausia,o gal liudniausia,tai kad musu valdzios kiausingalviai savo antialkoholines priemones nutaike i negeriancius arba geriancius atsakingai,o ne i tikruosius gerimo "profesionalus". Cia lygiai tas pats,kaip kunigas sakydamas baznycioje pamoksla parapijiecius ragina buti tikinciais ir dievobaimingais - jo zodziai i banycia neinanciu juk nepasiekia :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?