Lede jau įšalo gulbės ir... brakonierių tinklas

2012-02-07, Stasys BIELSKIS
Prieš didžiuosius šalčius iš pamario krašto dar buvo neišskridusios 1 279 gulbės!
Prieš didžiuosius šalčius iš pamario krašto dar buvo neišskridusios 1 279 gulbės!
Vieną praėjusios savaitės dieną į Šilutės mažųjų laivų uostą pačiuožinėti atėję žmonės pastebėjo lede įšalusį keliasdešimtiems metrų ilgio pinto valo žvejybinį tinklą. Apie tai jie pranešė aplinkosaugininkams.
 
O suklaidintos šiltos žiemos pradžios didžiųjų šalčių pamario krašte sulaukė daugiau nei tūkstantis gulbių…
 
Buvo nuspręsta tą brakonierių tinklą būtinai ištraukti, nes jis gali pridaryti didžiulės žalos žuvims. Netrukus į uostą atvyko Šilutės PGT ugniagesiai gelbėtojai, kurie grandininiais pjūklais pjaustė ledą ir iš vandens lupo tinklą. Bet staiga jis nutrūko ir nugarmėjo į tamsų dugną.
 
Kadangi jau buvo sutemę, darbus teko atidėti kitai dienai.
 
Šilutės PGT viršininkas Rimantas Mačijauskas “Šilokarčemai” sakė, kad kitą rytą neprireikė narų pagalbos. Po ledu jie nenėrė, o ir nerti tokiu atveju dėl tinklo neverta. Išvakarėse pjaustant ledą gabalais, buvo supjaustytas ir tinklas, kurį ugniagesiai gelbėtojai ištraukė kabliais. Tinkle rasta tik smulkių žuvų. Pasak Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyresniojo specialisto Mindaugo Mačiulio, per žiemą po ledu paliktame tinkle būtų nugaišę nemažai žuvų.
 
Spėjama, kad brakonieriai tinklą buvo patikrinę iš vakaro, nes vienas tinklo galas buvo susisukęs į gumulą, matyt, jie nesuspėjo jo deramai ištiesti - tikriausiai kažkas išgąsdino.
 
Mačiusiųjų, kas ištempė tinklą Šilutės uoste, kol kas neatsirado. UAB „Šilutės vandens turizmo centras“ komercijos direktoriaus Petro Daniaus teigimu, žiemą uoste, ir tik dienos metu, budi vienas kapitonas. Todėl žvejybinis tinklas akvatorijoje tikriausiai buvo užmestas naktį, dar prieš pat didžiuosius šalčius.
 
Ledo nelaisvėje - žiemoti likusios gulbės
 
Prieš keletą dienų ugniagesiai gelbėjo ir Minijos upės lede įšalusias gulbes. Apie tai jiems pranešė žvejai. Pareigūnai apsemtomis ir dabar jau ledu padengtomis pievomis nuėjo apie porą kilometrų, kol pastebėjo gulbę jauniklę. Paukštis, išsigandęs žmonių, atsiplėšė nuo ledo, bet liko plūduriuoti neužalusioje vandens properšoje.
 
Netoli įšalusi lede buvo rasta kita gulbė. Ji jau buvo žvėrių apdraskyta. Dar labiau pašalus, tokių žuvusių gulbių gali būti ir daugiau – joms vis mažiau galimybių išlikti gyvoms.
 
Aplinkosaugininkas M.Mačiulis mano, kad šilta žiemos pradžia suklaidino vandens paukščius – turėdami pakankamai maisto jie nesitraukė į šiltus kraštus. Dabar stipresni paukščiai skrenda Lenkijos link arba ieško neužšalusių vandens telkinių. Likusiems pamaryje ir nusilpusiems sparnuočiams gresia ledo spąstai ir plėšrūnų nasrai.
 
Ventės rago ornitologijos stoties vyr. ornitologas Vytautas Jusys “Šilokarčemai” sakė, kad sausio 15-osios duomenimis iš Šilutės rajono teritorijos dar buvo neišskridę 950 gulbių giesmininkių, 322 gulbės nebylės ir 7 mažosios gulbės. “Tiek daug likusių čia žiemoti dar niekada nėra buvę, - teigė V.Jusys, pridurdamas, kad pernai tokiu laiku pamaryje nebebuvo nė vienos gulbės, o užpraėjusią žiemą į šiltus kraštus neišskrido tik viena ar dvi gulbės.
 
Beje, prasidėjus šalčiams, didesnė šių paukščių dalis jau paliko pamario kraštą…
 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?