Saugiškiai: „Vaikų namuose auklėtiniai jauni, įžūlūs ir nebaudžiami“

2017-06-15, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
„Geriausia pasakyti, kad viską padaro globos namų vaikai“, - sakė įstaigos vadovas E. Judeikis.
„Geriausia pasakyti, kad viską padaro globos namų vaikai“, - sakė įstaigos vadovas E. Judeikis.

Į redakciją kreipėsi būrys Saugų kaimo gyventojų. Jie teigė, kad pavargo gyventi taip, kaip tai daro iki šiol. „Ką mes padarėme? Už kokias nuodėmes mums tie vaikų namų auklėtiniai? Yra ten gerų vaikų, bet yra ir tokių, kurie mūsų gyvenimus tiesiog graužia“, - pradėjo pokalbė saugiškiai. Apie tai kalbėjomės ir su Saugų globos namų vadovu Eugenijumi Judeikiu. „Jūs iš karto dedate etiketes“, - išrėžė jis.

Nukenčia ir darbuotojai

„Savo kaimo vaikus mes pažįstame. Žinome ir tuos, kurie gyvena Saugų vaikų globos namuose. Mes per juos dažnai nukenčiame. Jei  eitų surinkti parašus, kad juos iškeldintų, ko gero daugelis gyventojų pasirašytų. Mes negalime turėtų sodų – jose esantys nameliai nuniokojami, pasodinti augalai išraunami, išspardomi. Ten jie visokias orgijas kelia. Mylisi nepilnamečiai vieni su kitais, geria, rūko, vėl mylisi... Ko jie ten tik nedaro. Vaikų namuose auklėtiniai jauni, įžūlūs ir nebaudžiami. Padėkite!“, - tęsė pasakojimą  moterys.

Viena iš pašnekovių priminė, kad ne viena nepilnametė globos įstaigoje turi savo vaiką, o dar yra ir tokių, kurios netrukus taps mamomis. Jos, pasak moters, vakarais apie 9 valandą eina pasivaikščioti, laiką leidžia prie tvenkinio. „Kas čia per tvarka? Ką veikia vadovas? Vaikai augina vaikus. Nejau jau to negana?, - kalbėjo saugiškės.

Moterys tvirtino, kad nuo globojamų vaikų įstaigoje nukentėjusi yra ir ne viena darbuotoja, tačiau visuomet teisus vaikas. „Ir viskas tik todėl, kad jiems viskas leidžiama. Turėtų daugiau atsakomybės prisiimti vadovas“, - įsitikinusios moterys.

Su jomis buvo ir viena moksleivė, kuri mokosi Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje. Moksleivė taip pat turėjo, ką papasakoti. Pasak jos, globos įstaigos auklėtiniai negerbia nei mokinių, nei klasiokų. „Jie mokytoją gali pasiųsti toli... toli. Keikiasi, visiškai neklauso, drumsčia ramybę. Mums patiems paskui būna sunku susikaupti. Globotiniai nuolat primena savo teises, kad jų sudrausti negalima ir  panašiai. Pas mus visko būna. Nors esu dar paauglė, bet tikrai nesu kvaila ir puikiai suprantu, kad taip elgtis negalima“, - dėstė mergaitė. Pašnekovai tikino, kad globos įstaigoje nėra vien „blogiukai“, yra ir labai gerų, nuoširdžių vaikų.

Nesutaria su darbuotojais

Šilutės policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Jurgita Nausėdienė teigė, kad pareigūnams tenka vykti į Saugų vaikų globos namus. „Iškvietimai vykti ten nėra tokie dažni, kaip kad būna dėl smurto artimoje aplinkoje į šeimas“, - sakė pareigūnė. Pasak jos, dažna problema ten, kad vaikai pasišalina iš globos įstaigos, negrįžta laiku į namus. Todėl policija turi skubėti ir ieškoti negrįžusių auklėtinių. „Yra 3-4 asmenybės, kurios išeina. Dėl vieno vaiko tenka vykti net po du kartus. Būna atvejų, kuomet alkotesteris parodo 0,4-0,6 promilių girtumą.  Prieš dvi savaites inicijavome susitikimą. Vykome su Savivaldybės atstove į vaikų namus. Kalbėjome. Bandėme spręsti problemas. Aiškinomės, kodėl vaikai pasišalina iš įstaigos. Jie teigė, kad  per anksti turi grįžti į globos namus, kad nori pasilikti nakvoti pas draugus. Netinka jiems vidaus taisyklės. Problemų yra gilesnių. Jie nesutaria su darbuotojais, neranda bendros kalbos.  Sutarėme, kad vaikai atsilieps į telefono skambučius, pasakys, kur yra. Po pokalbio jau po kelių dienų pareigūnai vėl skubėjo į globos namus. Vėl tos pačios merginos pasišalino iš įstaigos. Problemų yra“, - sakė skyriaus viršininkė.

Saugų Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos pavaduotoja ugdymui Stanislova Baltutienė sakė, kad problemų su globos įstaigos yra, bet jų būna ir su įvairių šeimų vaikais. Komentuoti daugiau pedagogė atsisakė. Pavyko pakalbinti  keletą mokytojų. Jie prisistatyti  nepanoro, mat bijo. „Vaikai turi dabar teises, bet pareigų - ne. Globos namų auklėtiniai yra sunkūs vaikai.  Jie tikrai negerbia nei žinias norinčius perteikti asmenis, nei savo bendraamžių“, - patvirtino pašnekovai.

Patarė kreiptis į teisėsaugą

Ką apie pašnekovų pateiktą informaciją mano Saugų vaikų globos įstaigos vadovas Eugenijus Judeikis? „Geriausia pasakyti, kad viską padaro globos namų vaikai. Kai klausi kas konkrečiai padarė, paaiškėja, kad tai ne auklėtinių darbas. Gal jau reikia baigti tas nesąmones. Gerai dirba teisėsauga, kuri viską aiškinasi. Tegul kreipiasi ir išaiškins, kas padarė“, - pradėjo pokalbį direktorius. Jis pasakojo, kad globos įstaigoje augantys vaikai yra dauguma labai judrūs, hiperaktyvūs. Ar vaikai padaro daug problemų mokykloje? Anot E. Judeikio, kiekviena problema sprendžiama individualiai, kalbamasi su vaiku, o su mokyklos bendruomene sutariama puikiai.

„Ar bėga jie iš globos įstaigos, ar negrįžta laiku vaikai? „Jūs iškarto dedate etiketes“, - išrėžė vadovas. Jis priminė – vaikai atėję iš įvairių šeimų, kur yra matę visko – juodo ir balto, ne vienas įpratęs turėti daug laisvės. Todėl tenka nemažai laiko skirti, kad priprastų prie naujų taisyklių. „Vyrauja tendencija. Reikia įvardinti, kas ką padarė – Marytė ar Petriukas? Nėra šeimų be dūmų, o mūsų šeima yra didelė ir joje visko būna. Dabar teisėsauga aiškinasi, ar išties nukentėjo darbuotoja“, - baigė pokalbį E. Judeikis.

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis  pokalbį pradėjo priminimu, kad Saugų vaikų globos namuose gyvena sudėtingi vaikai. „Dirbti ten sunku. Problemų ten yra. Kad dėl to kaltas vien vadovas, negalėčiau taip pasakyti. Juk dabar mokytoją gali apspjauti, o jis...“, - tikino S. Šeputis. Jis teigė, kad jie ne tik žino, kokios problemos kamuoja įstaigą, bet  ir bando spręsti.  Direktorius įsitikinęs - kaltinti vaikų negalima, mat jie tokie pat kaip visi, tik neturi tėvų arba daugelis  yra asocialūs, o jų atžalos matė ir šilto, ir šalto“.

Aptarė problemas

Šilutės rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Dovilė Račkauskienė sako, kad globos namuose, kaip ir šeimose, nutinka visko. „Tai įstaiga, kurioje gyvena vaikai, netekę tėvų globos, dėl to vaikai būna maištaujantys, nepaklūstantys, nusivylę, nesuprasti ir pan. Vaiko teisių apsaugos skyrius nuolat vykdo vaikų globos priežiūrą globos namuose, todėl  konkretūs policijos pareigūnų fiksuoti  atvejai apie vaikų nusižengimus bei kitos elgesio problemos Vaiko teisių apsaugos skyriui yra žinomi. Ne kartą organizuoti pasitarimai su Mero institucija, Socialinės paramos skyriumi, policijos, prokuratūros pareigūnais, medikais ir aptartos įvairios problemos,  su kuriomis susiduria Saugų vaikų globos administracija bei darbuotojai vykdydami globėjų pareigas.  Saugų vaikų globos namų administracijai  teikti siūlymai, rekomendacijos dėl globos (rūpybos) kokybės gerinimo. Suprantame, kad kalbėti apie  visapusiškai užtikrintą vaikų pilnavertį gyvenimą globos namuose, suteikiant jiems kokybiškas gyvenimo sąlygas, užimtumą, individualų kiekvieno darbuotojo dėmesį vaikui bus galima tik tada, kai vaikai turės galimybę gyventi mažesnėmis šeimynomis, atskiruose namuose. Šiuo metu rajone yra dvi bendruomeninės šeimynos: Rusnėje ir Švėkšnoje“, - kalbėjo vaikų teises ginanti specialistė. Anot jos, tarnyba tikisi tikimės, kad Saugų kaimo gyventojai, pastebėję ne tik Saugų vaikų globos namų globotinių netinkamą elgesį, bet ir bet kurio kito vaiko nusikalstamas veikas, pirmiausia informaciją perduos vaikų tėvams, globėjams, kurie ir yra tiesiogiai atsakingi už vaikų priežiūrą.


Straipsnio komentarai

Dowile2017-06-17
Esiu buwus waiku namuose siuose sauguose man ten buwo labai gera. Dabar galwoju apie wisus aukletojas, darbininkus ir labai gerio derektoro. erduokit direktorui linkejimus nuo manes Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Oi jo joi.....2017-06-17
Oi žmonės, žmonės, negi jūs nebuvote vaikais? Kuo kaltas vaikas jeigu jis negali augti savo šeimoje, gimdamas negali pasirinkti tėvų? Kiek kartų pilnomis pintinėmis uogų ar obuolių aplankėte ten augančius vaikus, ar papasakojot jiems, kaip užauginamos tos gėrybės? Jie vaikai, jų širdelės visko nori. Kiek kartų nuėję apkabinote tuos vaikus, paglostėte jų galveles? Iškart juos smerkiate, net neišklausę. Gal pirmiausia pradėkite nuo pagarbos jiems, nežiūrėkite į juos kaip į raupsuotus. Pasikvieskite juos į sodą ar daržą pagalbos, pamokykite prižiūrėti ir auginti uogą ar gėlę. Nė vienas vaikas negimsta blogas. Apsupkite tuos vaikus meile, šiluma ir pagarba. Ką jie matys aplink save, tą jie duos ir jums. Vaikai žino savo teises..... GAL DABAR JUOS REIKIA IŠMOKYTI PAGARBOS, UŽUOJAUTOS? Pradėkime nuo savęs, pakeiskime požiūrį į tuos likimo nuskriaustus vaikus, neužkraukime visos naštos ir atsakomybės direktoriui ir darbuotojams. Darbuotojai atiduoda jiems daug savo meilės. Prisidėkite jūs patys prie tų vaikų gerovės. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Laimis2017-06-17
Ble jus cia nusisnekejot tie kaimieciai nieko nezino ir dar bando bazarinti jie musu vietoi pastovetu paziurecau kas butu tada ir dar sako kad nebaudziami kiek vaiku ira isvesti vapsie nusisnekejo nei patys nepatikejo :D :D :D :D :D :D :D :D
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
V.2017-06-16
Kodėl kaltas Direktorius? Jis negali prie kiekvieno stovėti ir šnekėtis apie tai ką tas vaikas padarė, visiems esantiems vaikams ten reikia dėmesio ir labai daug! Vienos darbuotojos šilumos, dėmesio ir rūpesčio visiems neužtenka, ji turi tuos vaikus spėti auklėti, prižiūrėti, išklausyti, bet vieną visko ji negali suspėti! Pilna popierizmu! Direktorius stengiasi ir labai! Bet ką gali padaryti vienas žmogus? Reikia visus supratimo.! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
terese2017-06-16
cia ta Birute pasivadinusi tikriausia ponulio Judeikio zmonike nes kiek zinia jo vadovaujame darbe BETVARKE visi bijo kalbeti nes gali netekti kad ir tokio nelengvo darbelio Komentaras patinka Komentaras nepatinka
birute2017-06-16
Visokiu vaiku yra visokiu reikia pirma as pati augau sauguose ir tikrai nera taip kaip teigia zurnalistai taip yra tiesos bet pirmiausia yra darbuotoju kurie patys vienaip ar kitaip isprovuokoja vaikus (nekalbant apie saugus ju yra visur) o kaip jiems apsiginti kai jie yra vieni?! Jie ginasi visais imanomais budais bet yra tokiu vaiku kuriems i viska nusispjauti bet be galo daug yra vaiku kurie yra geri ir mandagus pirma isijauskite i ju vietas!!! As galiu pasakyti apie saugu vaiku namus pacius geriausius zodzius ir esu be galo dekinga visiems darbuotojams ypac Eugenijui Judeikiui Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nereike ju cia2017-06-16
Nereikia ju čia jie kadina svetima turta ir daro nusikaltimus, jie laukiniai
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Globotinis2017-06-16
Pasiulymas2017-06-15
pasiuciausiems po apyranke su cipsais ir niekur nedings......

Tai tu gali dau ka sakyti kad po apyrankem ir su cipsais tu pabuk musu vietoje ir suprasi kaip cia yra............................................
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Arturas2017-06-16
Cia yra puse tiesos puse ne vaikai yra visai mandagus, ir neizulus juos dazniausiai isveda is kantrybes patys darbuotojai todel reiketu labiau patiems darbuotojams apskaiciuoti savo kalbas o ne vaiku veiksmus pries juos..... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Buvusi globotine 2017-06-16
As manau , kad reikia su vaikais daugiau bendrauti jiems reikia silumos, meiles , demesio , taipat kaip kiekvienam vaikuj . Pati suprantu kaip sunku vaikuj buti ten kai nejauti demesio ir silumos ir dar kai kiti vaikai yra nepaklusnus ir daro visokias nesamones . Vaiku namai yra antra viltis vaikams kurie neturi teveliu ar del tarp tam tikru problemu . As suprantu visi vaikai nebus sventi vaikai , bet reikia ir tos suprasti kurie yra nedrausmingi vaikai . O darbuotojai tikrai yra geri zmones , nekaltinkit darbuotujus tiesiog su vaikais reikia daugiau bendrauti ir jiems padeti , reikia veiklos jiems . O ka tiems nedrausmingiems vaikas reikia daryti supraskite jie juk irgi turi jausmus , mes visi nebusim sventi vaikai , juk kitaip ir pasaulis nebus idomus . Supraskime ir mylekime vienus kitus juk gyvenam tik viena karta ir nezinai kas gali atscitikti rytoj . Paziurekite tai is kitos puses . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vietinė2017-06-16
Davatkos , jūs, ! Pabandykit nors dieną padirbėti su tuo jaunimu!. Kalti ar nekalti visos blogybės automatiškai nurašomos ant vaikų globos auklėtinių. Gėdos turėtume , atrodo , lyg savo vaikų paauglių maištautojų nesat auginusios. Tik loto garsiai kakarines paleidus. Gyvumo Saugų miesteliui dar ir tesuteikia tie vaikų globos namai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Šventosioms Ponioms iš Saugu 2017-06-16
Mielieji, ar nebuvot jauni ir maištingi? Labai gaila, kad suauge žmonės, kurie man visada atrodė išmintingi, protingi ir supratingi elgiasi atvirkščiai. Pabandykite įsivaizduoti, kad Jūsų vaiką nepilnameti už netinkama elgiasi ištremia iš jūsų namų. Ar tai atrido normalu? Pasakykite man prašau, ką padarėte, kad vaikai neniokotų jūsų sodo? Savo nepykanta ir perdėtom taisyklėm kaip vaikas turi elgtis Jūs dar labiau kurstote vaikų nepasitikėjima suaugusiais žmonėmis. Jūs galvojat jiems to nereikia? Jiems reikia globos ir meiles iš Jūsų. Savo poelgiu parodote savo neišmintį. Jie atèjo iš tokių šeimu, matè tiek kiek jūs per savo gyvenima neesat matę. Jūs galvojat jiems lengva, būti geriems ir nuoširdiems, kai matė visai kotokius dalykus??? Nebūkit paviršutiniśki.. ar Jūms tas sodas atnešė meile, šeima, pagarba??? Kokie Jūs esate taip ir su jumis elgiasi. Ir dar... Ar tik merginos vaikų namuose jaunos susilaukia vaikų??.... Parodote savo tolerancijos lygi, diskriminuodami vaikus iš vaikų namų. Nupirkite tiems vaikučiams saldumynu, apkabinkite, ir pamatysite jie ateis ir dar Jūms padės. Aš už Vaikų Namus!!!!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Buvusi globotinė 2017-06-16
Aš ten augau nėra ten blogai bet visi vaikai tokie patys bėga patys prisidaro nesąmonių man tai ten patinko nors ir aš buvau ne iš tų gerųjų mergeliu. Tai sakau kad patys vaikai yra ten taip nusiteikia reikia juos suprasti vienu mirė tėvai iš kitų atimti... O čia tik smergti moka beto pats geriausias direktorius E.Judeikis suprantantis aišku ir parodo savo nepasitenkinimą bet jis man buvo kaip tėvas ir aš norėjau kad toks mano tėtis butu. Žiūrėkite vaikų problemas čia tikrai ne darbuotojų kaltę jie visada stengdavosi del musu :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tom kaimo boboms2017-06-16
O jūs nesimylėjote tokiame amžiuje….šventosios mergelės mat atsirado. Prie ko čia tie vaikų namų auklėtiniai…pasižiūrėkite geriau ką išdirbinėja tie, kurie šeimose gyvena, jie go didesnes šunybes krečia. Toms bobelėms turiu gerą patarimą - pasikvieskite geriau tuos vaikus savaitgaliui į sodą arbatos ir mažiems darbeliams sode. Parodykite jiems žmonių šiltumą ir draugiškumą. O ne pulkite ant jų kaip varnos. Jie vaikai iš asocialių šeimų, kuriems trūksta paprasto supratimo ir šeimos jaukumo. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nu 2017-06-16
Teko lankytis tuose 'namuose' ....siaubas.... direktorius gali kalbet ka nori, bet izengus i pirma auksta ir pamacius isspradytas, isdauzytas ir sulopytas duris tikrai neatrodo, kad vadovas kontruoliuoja situacija. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Dalia2017-06-16
Iš tikro su vaikais iš globos namų yra labai sunku. Mūsų šeima turime pasiėme globoti kelis vaikus. Jie seniau savo šeimoje matydavo tikrai baisių dalykų, o vėliau pateko į globos namus. Įsivaizduokite žmonės kokią traumą vaikui reikia išgyventi, kai iš jo tėvų jį atima? Taigi kiekvienas vaikutis nori būti mylimas, prižiūrimas.. O auklėtojos ten stengiasi tos meilės duoti kiekvienam vaikui, bet ne kiekvienas tai priima. Jie pradeda maištauti, nori gyventi laisvai. O jūs saugiškiai mokate tik teisti ir smerkti. Jūs pavargote nuo jų? Būkite žmones teisingi ir supratingi gal patys prisidėkite prie ten gyvenančių vaikų auklėjimo. Pamačius prie to tvenkinio nueikite ir pasikalbėkite kokiu tikslu jie ten girtuokliauja, gal jiems reikia pagalbos, gal jie nori pasikalbėti. Su tokiais vaikais reikia daugiau bendrauti, reikia šnekėti gražiai ir papasakoti kaip reikia elgtis, o kaip ne. O jūs tik sugebate reikšti savo nepasitenkinima. Jei niekas nepaaiškins ir nepatars, kaip reikia gyvent tai kas jiems padės? Patys vygdavome į vaikų globos namus vaikams nuvešdavome įvairių skanėstų, saldumynų, rūbelių ar žaisliukų. Ten dirba labai geros ir rūpestingos darbuotojos, o aplinka tikrai yra prižiūrėta. Ir baikite žmones skūstis ar tie vaikai kalti, kad jų tėvai juos paliko likimo valiai? ... beširdžiai... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
darbo2017-06-16
duoti jiems ką būtu užimti ir nebereiks jų kaip avinu palaidu gaudyti.Auginama išlaikytiniu dykūnu karta,kuri žinos tik savo teises,o pareigų atsakomybės jausmą norą patiems užsidirbti ir nesėdėti kitiems ant sprando jiems svetimą ir nesuprantamą..
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
adiv2017-06-15
Kadangi yra tik vaikų teisės o pareigų tai nėra.tai ko jus norit?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pasiulymas2017-06-15
pasiuciausiems po apyranke su cipsais ir niekur nedings...... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar pliaupiantis lietus Jums sukėlė problemų?