Atsakė, kodėl krūties vėžys – vis dar dažniausias onkologinis susirgimas tarp moterų

2017-06-23, LRT.lt

Remiantis moterų elgsenos tyrimu, galima išskirti keturias pagrindines priežastis, kodėl lietuvės suserga krūties vėžiu, teigiama pranešime spaudai.

Nes prioritetų sąrašo pirmoje vietoje – namų ruoša

Dailiosios lyties atstovių prašant įvardyti kiekvienos dienos prioritetus, būtent namų ruošą jos „išreitingavo“ pirmuoju numeriu. Tuo tarpu rūpinimasis savo sveikata ir profilaktinis lankymasis pas gydytojus atsidūrė tik penktojoje vietoje.

Anot Nacionalinio vėžio instituto gydytojos chirurgės onkologės dr. Daivos Gudavičienės, moterų apklausa išties atspindi realybę: „Krūties vėžio galėtume išvengti, jeigu būtume dėmesingesnės sau ir savo sveikatai. Deja, tik išgirdusios ligos diagnozę moterys galiausiai supranta, kad tik jos pačios yra atsakingos už savo sveikatą, todėl net ir nuolatiniame bėgime privalo rasti laiko sau.“

Nes pirmiausia rūpinamasi šeimos nariais, o tik paskui savimi

Pirmiausia šeimos narių sveikata, o tik paskui – mano pačios sveikata. Būtent tokią moterų elgseną atskleidė tyrimas.

Kas yra keliavę lėktuvu žino, kad pagrindinė taisyklė lėktuvo gedimo atveju – tai pirmiausia pasirūpinti savimi ir tik tuomet rūpintis mažesniais bei silpnesniais. Tai visiškai suprantama, nes jeigu pirmiausia deguonies kaukę uždėsite vaikui, o sau nebespėsite, jūsų vaiku nebebus kas pasirūpina.

Nes susimąstyti apie sveikatą priverčia sukrėtimas artimoje aplinkoje

Apklausus moteris paaiškėjo, kad net kas antrą dailiosios lyties atstovę pasitikrinti profilaktiškai paskatintų ligos atvejis artimoje aplinkoje. Anot Nacionalinio vėžio instituto gydytojos, praktikoje susiduriama su atvejais, kuomet diagnozavus ar įtarus ligą vienai šeimos narei, savimi pasirūpinti suskumba ir kitos šeimos ar net giminaitės moterys.

„Kiekviena moteris turėtų būti atsakinga prieš save ir periodiškai apsilankyti pas gydytoją. Dar labiau sau padėtų kiekvieną mėnesį savarankiškai atlikdama krūtų savityrą. Tai tikrai nėra sudėtinga, juolab, kad šiandien yra sukurtų ir specialių mobiliųjų programėlių bei demonstracinių vaizdo įrašų lietuvių kalba“, – kalba gydytoja.

Viena iš programėlių lietuvių kalba – „Breast Test“ programėlė, skirta išmaniesiems įrenginiams. Ji suteikia galimybę sekant vizualiai pateikiamus mokomuosius krūtų savityros žingsnius atlikti patikrą atlikti namuose. Joje demonstruojama, kurias vietas ir kokius tiksliai judesius atliekant galima tikrinti krūtis. Atlikus savarankišką patikrą, įtartinų gumbelių formavimosi vietas galima pažymėti – tai naudinga lankantis pas gydytoją.

Nes bijo

Kas antra moteris bijo išgirsti ligos diagnozę, todėl nesilanko pas gydytoją profilaktiškai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!