Šilutiškiai džiaugiasi vasara ir apie darbą negalvoja

2017-06-24, Eugenijus ŽYGAITIS

Darbo kodekso pakeitimai, kurie įsigalios nuo šių metų liepos 1 dienos.

Keičiasi atostogų skaičiavimo tvarka, jei dirbama 5 dienas per savaitę, kasmetinės minimalios atostogos bus 20 darbo dienų, iš kurių 10 turės būti išnaudotos nepertraukiamai. Darbuotojas, iš darbo atleidžiamas darbdavio iniciatyva be savo kaltės,  turės būti įspėtas prieš  mėnesį, jei bus išdirbęs daugiau nei viennerius metus. Jei trumpiau, įspėti apie atleidimą pakaks prieš 2 savaites. Tokiais atvejais mokamos kompensacijos: jei darbuotojas dirbo trumpiau nei metus, mokama dviejų savaičių vidutinio darbo užmokesčio kompensacija, jei darbuotojas dirbo ilgiau nei metus – dviejų mėnesių vidutinė  darbo užmokesčio kompensacija.

Atleisdamas  darbuotoją, darbdavys turės jį įspėti prieš tris dienas, tačiau privalės sumokėti šešių mėnesių išeitinę kompensaciją. Viršvalandžiai per savaitę negalės viršyti 60 valandų, o metinė viršvalandžių suma negalės būti daugiau kaip  180 valandų. Tačiau kolektyvinėse sutartyse galima bus sutarti ir kitaip. Atsiranda daugiau darbo sutarčių rūšių, iš viso jų bus 8 – neterminuotos, terminuotos, laikinojo darbo, pameistrystės, projektinio darbo, darbo vietos dalijimosi, darbo keliems darbdaviams ir sezoninio darbo,vienos terminuotos sutarties trukmė neilgesniam kaip dvejų metų laikotarpiui.  Tačiau kai su darbuotoju sudaroma terminuota sutartis skirtingoms funkcijoms atlikti,  maksimalus terminas – penkeri metai. Terminuotas sutartis galima sudaryti nuolatinio pobūdžio darbams.

Nedarbo draudimo išmokos bus dabar mokamos devynis mėnesius. Maksimali išmokų suma sieks 75 proc. buvusio atlyginimo.

Rūta Kubilienė, šilutiškė

„Reikėtų pagyventi ir pamatysime, kokie pliusai ar minusai iš naujai papildyto Darbo kodekso. Vieni kalba vienaip, kiti kitaip. Skaityti pačiai neteko. Televizijos kanalai labai skirtingai pateikia informaciją“.

 

Elena Stankevičienė, pensininkė iš Pagėgių

„Lyg ir neaktualu, esu pensininkė. Tačiau girdėjau, žmonės guodžiasi, kad naujausi darbo kodekso pakeitimai yra patogūs darbdaviams“

 

Ramūnas ir Monika Ričkai,  AB „Šilutės baldai“darbuotojai

„Kol kas darbo kodekso pakeitimais nesidomėjome. Žmona yra dekretinėse atostogose. Įstatymo pakeitimai aktualesni būsimiems tėveliams. Mums dabar svarbesnis vaikų darželis“

 

Renata Baliasi, Šilutės Vydūno gimnazija

„Naujieji darbo kodeso pakeitimai nebus naudingi tik darbdaviui ar dirbančiajam. Bus abiem pusėms naudingų dalykų. Bus, aišku, ir nepatenkintų. Kategoriškos nuomonės neturiu, bet labiau linkstu, kad žmonės gali labiau nukentėti. Kol kas tokios mano įžvalgos“

 

Jonas Pocius, šilutiškis, pensininkas

„Turiu supratimą, kas vyksta. Esu dirbęs įvairiuose statybinėse organizacijose, pedagoninį darbą. Esu už stiprias profsajungas. Tik jos gali atstovauti dirbančiųjų teises.“

 

Jonas Radavičius, statybininkas

„Domėjausi, tačiau, manau, kad verslininkai iš to laimės labiau. Man, dirbačiąjam pagal verslo liudijimą, tas įstatymas nelabai aktualus. Perspektyvų čia, Lietuvoje, nelabai įžvelgiu ir esu pasiruošęs emigruoti.“

 

Antanas Jakas, Šilutės H. Šojaus muziejaus darbuotojas

„Gyvenimo tempas toks intensyvus, kad per įvairius darbus nebuvo ir kada domėtis. Šiuo metu darbą turiu. Lyg ir neaktualu.“

Retas  norėjo prisistatyti, bet visi vienareikšmiškai teigė, kad įstatymas palankesnis verslui. Įstatymo pakeitimai aktualūs stambaus kapitalo įmonėms, biudžetinėms organizacijoms. Smulkios ir vidutinės įmonės, ypač rajonose,  siekdamos išsilaikyti rinkoje gyvena pagal racionalius principus, kurie nebūtinai yra aprašyti kodeksuose.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?