Joninių šventėje Vainute – eisena, riterių kautynės, senovinės tradicijos

2017-06-30, Eugenijus Žygaitis

Joninės (Rasų) šventė – žymi  ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties atkarpą. Šią ilgiausią metų dieną prabočiai pažymėdavo dainomis, šokiais, įvairiais būrimais, o, žvelgdami į dangų, spėdavo būsimą derlių. Todėl tradiciškai vainutiškiai vėl sukvietė tūkstančius norinčių smagiai pašėlti, padainuoti ir pašokti.

Vasaros dulksnos nepabūgę, vainutiškiai ir valdžios vyrai – Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis – rinkosi į Vainutą Joninių švęsti.  Varpo dūžiais iš stogastulpio Jonui Krikštytojui šventę pradėjo Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus ir bendruomenės pirmininkė Laima Barakauskienė. Čia išsirikiavo XIV amžiaus kalavijais ir šarvuota ginkluote pasidabinę kariai, merginos ir vaikinai, pasipuošę tautiniais drabužiais. „ Vainutas įsikūręs gražiame kraštovaizdyje, o jo gyventojai buvę karingi. Jau nuo XIV amžiaus vaikė kryžiuočius. Ne veltui mūsų herbe pavaizduota patranka. Tai kraštas, šaliai davęs įžymių žmonių bei priglaudęs garsųjį kunigą-poetą Antaną Baranauską. Na, kad šiandien lietutis dulksnoja, čia kalta tik politinė vadovybė, nesuderinusi savo veiksmų – meras meldėsi, o Seimo narys neišklausė šventų mišių už Vainuto parapiją“ – smagiai kalbą baigė seniūnas V. Mockus

„Būtų gerai, kad dabar perkūnas pagrūmotų“, - pamatę plačią bažnyčios klebono Dainoro Židacko šypseną,  visi nusikvatojo. „Istorija yra nuolat besikeičianti. Atėjus krikščionybei, tautinis menas švelniai susiliejo su krikščioniškąja kultūra. Vyskupo Motiejaus Valančiaus  paskatinti, miestelėnai pasistatė mūrinę, iki šių dienų stovinčią bažnyčią. Medinė bažnytėlė padovanota Ropkojų kaimui, kuri neseniai restauruota. Jono Krikštytojo, mūsų parapijos globėjo, stichija vanduo - jis šiandien mus ir maudo“ – baigė kalbą linksmai visus nuteikęs klebonas.

Šventinė eisena per Vainutą, vedama karių, pasipuošusių XIV amžiaus šarvais, nulingavo į estradą, kur prasidėjo Joninių šventės kulminacija. Čia riteriai pademonstravo senųjų kautynių kalavijais elementus. Improvizuotas vaidinimas priminė senuosius lietuvių papročius bei garbinamas dievybes – Žemę, Saulę ir Vandenį. Vainuto seniūnas V. Mockus pasveikino šiais metais susikūrusias šeimas, likusias čia gyventi ir kartu su meru V. Laurinaičiu kiekvienai įteikė po magnoliją. O Jonams ir Janinoms dovanojo gėlių bei ąžuolo lapų vainikus. Smagių valsų, polkų, kuriuose sukosi senas ir jaunas, savo jėgų negailėjo meno kolektyvai: Vainuto „Vainuta", Rusnės „ Sklada“, Šilutės „Karčema“ ir daug kitų ansamblių.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?