Lemtingą dieną – išpranašauti likusios vasaros orai

2017-07-11
lrytas.lt fotomontažas
lrytas.lt fotomontažas

Liepos 10-ąją, Septynių miegančių brolių dieną, nuo seno žmonės imdavo pranašauti, kokie bus likusios vasaros orai. Būtent šią dieną iš pačio ryto danguje pasirodo Sietynas iš septynių žvaigždžių. Manoma, kad dėl jų ši diena ir pavadinta Septyniais miegančiais broliais, kurie nulems – lietinga ar sausa bus likusi vasara.

Protėviai anuomet tikėjo, kad jei liepos 10-ąją lyja, tai lis ir artimiausias septynias dienas ar net savaites. O jei šią dieną niekur nelyja, tai irgi negeras ženklas, mat likusią vasarą alins sausra, karščiai. Be to ir derlius bus mažas.

Anot etnologo Liberto Klimkos, Septynių miegančių brolių dienos minėjimas galimai kilęs iš legendos apie septynis brolius. „Tai legenda apie septynis brolius krikščionis, III amžiaus viduryje Romos imperatoriaus Decijaus pasmerktus bado mirčiai ir uždarytus oloje, bet ten giliai įmigusius. Net dviem šimtams metų! Lietuviai šį įvykį „apgyvendino“ Kijeve – tuomečiame valstybės pakraštyje, tikriausiai siedami su tenykščiu olų vienuolynu – Pečorų laura“, – portalui lrt.lt yra sakęs L.Klimka.

Be to, krikščionybėje yra užfiksuota, kad apie 161–180 metus septyni broliai kartu su savo motina buvo nukankinti už Kristaus tikėjimo išpažinimą.

Pasak L. Klimkos, Žemaitijoje, kur lietaus dažnai būna per daug, toji diena vadinama Broliais šlapukais arba netgi dar tiesmukiau – „myžniais“.

Rugpjūtis – palankus poilsiautojams

Kaip portalui lrytas.lt anksčiau sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas, šiltų, saulėtų, malonių vasaros orų dar teks palaukti – tik liepos pabaigoje danguje dažniau ims šviesti saulė, mažės lietaus tikimybė, o rugpjūtis turėtų būti palankus poilsiaujantiems pajūryje. Tačiau iki to dar teks kantriai palaukti ir pasiruošti atlaikyti dar galimus ekstremalius meteorologinius reiškinius.

„Kol kas prognozių modeliai rodo, kad liepa turėtų būti artima daugiametei – apie 17,9 laipsnio, koks ir yra bendras mėnesio vidurkis. Tačiau toks modelis negali parodyti atskirų savaičių orų ir temperatūrų svyravimų. Tokių šiltų dienų, kai oro temperatūra kils iki 20–25 laipsnių, tikėtina, sulauksime liepos pabaigoje. Įžengus į rugpjūtį lietaus kiekis sumažės, ypač – vakarų Lietuvoje. Tai bus palankus metas poilsiui pajūryje. Vis tik liepą kritulių tikimybė išliks didelė“, – teigė D. Valiukas.

Artėja lietingas metas

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyresniosios sinoptikės Editos Gečaitės, jau artimiausią naktį prie Lietuvos priartės ciklono debesys, praslinks šiltasis atmosferos frontas.

Galingi lietaus debesys pradės slinkti nuo pietvakarių, ryte lis jau daugelyje rajonų, vietomis itin smarkiai, daug kur galima perkūnija. Naktį bus 13–18 laipsnių šilumos.

Dieną orai neramūs, daugelyje šalies rajonų lietus bus smarkus, tikėtina perkūnija. Vietomis vėjo gūsiai sieks 15–17 m/s. Plūstelės ir didesnė šiluma. Temperatūra kils iki 21–26, pietiniuose rajonuose iki 28 laipsnių, pajūryje 18–20.

Trečiadienio naktį audros debesys jau trauksis, lis tik vietomis. Dieną daugelyje rajonų ir vėl lis, kai kur su perkūnija. Nuo šios dienos vasariška šiluma ims trauktis. Naktį temperatūra kris iki 12–17, dieną atvės, liks tik 19–24 laipsniai.

Ketvirtadienį bus taip pat drėgna. Daug kur lis smarkiai, kai kur su perkūnija. Vėjas stiprės iki 15–18 m/s. Naktį 12–16, dieną teliks 17–20 laipsnių.

Penktadienio naktis bus sausesnė, lietus galimas tik vietomis ir nedidelis. Dieną vyraus trumpalaikiai lietūs. Oras bus vėsesnis, dieną šils vos iki 15–19 laipsnių.

Pagal šios dienos prognozę, savaitgalį naktimis bus mažiau lietaus, tačiau dienomis daug kur galimas trumpalaikis lietus, bus vėsoka.
 

lrytas.lt

 

 


Straipsnio komentarai

oooo2017-07-12
oooo mama, kokia figūra. Rarrr Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar karantinas pakeitė jūsų finansinę padėtį?