Pelyno kartumas – tik į sveikatą

2017-07-21, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
„Pelyną gali naudoti ne visi“, - sakė K. Lileikis.
„Pelyną gali naudoti ne visi“, - sakė K. Lileikis.
Karčiojo kiečio (pelyno) žolė – tai astrinių šeimai priklausantis, ilgai gyvuojantis, daugiametis, žolinis augalas. Jis užauga iki 60–120 centimetrų aukščio, aitraus kvapo ir nemalonaus, kartaus skonio. Pasak Pagėgių savivaldybės gyventojo Kęstučio Lileikio, tai labai naudingas sveikatai augalas, tačiau yra atvejų, kada jo vartoti negalima.

Pelynas nuo seno buvo naudojamas kaip puiki žarnyno ligas gydanti, pasižyminti kirminus varančiu ir parazitus naikinančiu poveikiu.  Jo nuoviru neretai gydomos šlapimo takų infekcijos, sukeltos klebsielių. Anot K. Lileikio, pelynas padės ir tada, kai žmogus viduriuoja, mat jis nuramina sudirgintą žarnų gleivinę ir sumažina žarnyno spazmus. Pelynų nuoviru nuo senovės buvo gydomi traukuliai ir skrandžio ligos. Norint nuraminti sudirgintą skrandį, sumažinti jo rūgštingumą ir paskatinti skrandžio sulčių išskyrimą pelynai yra maišomi su ramunėlėmis, melisomis bei ajerais. Liaudies medicinoje pelynų antpilai vartoti kaip priešnuodis apsinuodijus maistu ar cheminėmis priemonėmis. Yra tyrimų, įrodančių, jog vaistažolė skatina kepenų, blužnies ir skrandžio ląstelių regeneraciją bei tulžies nutekėjimą.

Teigiama, kad pelyno šaknų ištraukos veiksmingos gydant depresiją, nervinį išsekimą, padidėjusį nervingumą ir esant padidėjusiam jautrumui. Senoliai pelynų užpilus ir sultis naudojo nusilpusio organizmo stiprinimui ir tonizavimui.  Tai puikus vaistas ir mažakraujystės gydymui, ir šlapimo išskyrimo skatinimui. Liaudies medicinoje pelynas taip pat buvo vartojamas esant gausioms ir kraujingoms mėnesinėms bei amenorėjos gydymui.

„Pelynus surenku pats. Iš jų padarau net šluoteles. Jos puikiai tinka pakabinti pirtelėse – skleidžia kvapą, yra kaip antiseptikas ir valo bronchus. Aš pats, kai vedžioju šunį, užkišu jų lapelių po liežuviu. Burnoje kartu, bet jis užmuša bakterijas, valo akmenis nuo dantų. Bet pelyną gali naudoti ne visi“, - kalbėjo pagėgiškis. Pelyno neskiriama asmenims, alergiškiems graižažiedžiams,  lazdyno riešutams, nėščiosioms ir maitinančioms motinoms. Jo negalima vartoti esant kraujo krešumo sutrikimams ir padidėjusiam kraujavimui. Atsargiai pelyną turėtų vartoti žmonės, sergantys stemplės refliuksais. Augalas gali sukelti šienligę kai kuriems alergiškiems žmonėms. Ilgai ir gausiai vartojant pelynus, kai kurie jų eterinio aliejaus komponentai sukelia absentizmo reiškinius, kurie pasireiškia traukuliais, jautrumo susilpnėjimu, o kartais net sąmonės praradimu. Dėl šios priežasties daugelyje šalių yra  uždrausta dėti pelyną į spiritinius gėrimus.

Nuoviras  apetitui ir virškinimui gerinti

Jums reikės 1 valgomąjį šaukštą pelyno žolės ar lapų užpilti dviem stiklinėmis verdančio vandens, leisti prisitraukti 20 minučių ir po to nukošti. Geriama po 1/4 stiklinės pusę valgomojo šaukšto prieš valgį. Liaudies medicinoje tokia  arbata yra vartojama kaip apetitą ir virškinimą gerinanti priemonė. Ji taip pat mažina skausmą ir  veikia prieš uždegimus, pasižymi tulžį varančiu poveikiu.

Pelynų lapų sultys

Šviežių pelynų lapų sultys su vandeniu geriamos  po pusę arbatinio šaukštelio 3 kartus per dieną.

Pelynų užpilas

Valgomąjį šaukštą pelynų žolės užpilkite 1 stikline verdančio vandens. Leiskite  nusistovėti 20 minučių, po to nukoškite. Šio užpilo pusę valandos prieš valgį patariama gerti po 1/4 stiklinės 3 kartus per dieną.

Tinka sūriams

Paimti  1 dalį pelyno ir sumaišyti su pusė dalies čiobrelio ir ketvirtadaliu rozmarino. Dėti į varškę.

Pelynų  spiritinė ištrauka

Pelyną (santykiu 1:5) užpilti spiritu, leisti nusistovėti 7 dienas ir po to nukošti. Ši trauktinė geriama po 15–20 lašų 3 kartus per dieną,  pusę valandos prieš valgį.


Straipsnio komentarai

Zita2019-01-12
O ar pas mus pas gyditoja galima greitai užsirašyti .kad dabar gyditojai patys serga jie net nežino kokie vaistai gali tikti jiems patiems .Tai manau kad saikas ir yra didžiulis pasiekimas kad żinoti padeda ar nepadeda tai butina išbandyti.kur vaistineje reklamoje parašyta netinkamas naudojimas vaisto .gali pakenkti jusu sveikatai.Taip ir gadina kepenys kurios pačios jautriausias organas it labai svarbus . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Zita2019-01-12
Kiekvienas žmogus pats sau turėtu buti daktaras.IR KIEKVIENAM ŹMOGUI TURĖTU BŪTI ŽINOMA KAD NE VISIEMS GALI TIKTI ŽOLINĖS KILMĖS VAISTAI.BET NEPABANDŹIUS NEŽINOSI.TAD VISKA TAI REIKIA DARYTI ATSARGIAI IR SAIKINGAI.KADA AS BUVAU MAŽUTĖ LABAI IŠSIGANDAU NUO TO LAIKO SERGU PAVELDIMA LIGA EPOLEPSIJA . BET MAMA MANE GYDE IVAIRIOMIS ZOLEMIS TABLETEMIS .BET SURADUSI AUKSO ŠAKNI VALERIJONA KURI GERIAU IR PRIEPUOLIAI IŠNYKO.VARTOJAU AGUONPENIO SULTYS IR MAN JOS TIKO BET LABAI SAIKINGAI.TAIP KAD VAISTAI VISI TURI NUODU BET GERIANT SU SAIKU VIRSTA VAISTU IR PATIKEJUS JIE PADEDA Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ilona2017-07-24
dar vienas „daktaras“ atsirado Komentaras patinka Komentaras nepatinka
atsakymas2017-07-24
Matosi, kad kad ponas ar ponia, pasivadinęs cha cha straipsnio neskaitė, arba straipsnyje matė tik iš savo arogantiškosios "aš " prizmės, tai, ką norėjo matyti... Straipsnyje ir yra sakinys: ,, ....pelyną gali naudoti ne visi"...." Tai ir reikia skaityti straipsnio eilutes, o ne tarp eilučių. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
cha cha2017-07-23
Gerk pats.su zolem reikia atsargiai. Jei nezinai kaip ir kiek gerti, geriau neprasideti. O tai paskui nei gydytojas nepades. Ir isvis kai kurios zoles, jeigu geri daugiau kaip savaite, gadina kepenis. Reklamuoti cia jusu reikalas. Bet geriausiai, kai priskiria gydytojas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Per kiek laiko gaunate šeimos gydytojo konsultaciją?