Vairavo girti – neteko automobilių

2017-07-31, Romualdas Danielius MAŽUTIS, Rasa Vekterienė

Vairuotojai, kurie po išgertuvių rimčiau nesusimąstę sėda vairuoti, rizikuoja užsitraukti nebe administracinę, o baudžiamąją atsakomybę, jei, įkliuvę policijai, į alkoholio matuoklį įpūs daugiau nei 1,5 promilės. Gresiančios pasekmės: bauda, areštas arba vieneri metai nelaisvės. Papildomos poveikio priemonės: vairuotojo pažymėjimo praradimas, teisės vairuoti atėmimas, automobilio konfiskavimas. Tai numatyta LR BK 281 straipsnio 7 dalyje. Šilutės rajono apylinkės teismas pagal šį straipsnį nuo metų pradžios iki liepos vidurio jau išnagrinėjo 26  bylas. 20 nuosprendžių įsiteisėjo, du apskųsti, konfiskuota 17 automobilių, 4 kaltininkai atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą be užstato.

Griežčiau tramdyti neblaivius vairuotojus verčia kelių eismo įvykių gausa. Jų ypač daug padaro girti asmenys. Nuo šių metų sausio 1-osios pradėjusi veikti LR BK 281 str.7 d. įstatymo norma siekia iš anksto užkirsti kelią neatsakingam vairavimui, kai prie vairo sėda neblaivus vyras ar moteris. Tai prilyginama tyčiniam nesunkiam nusikaltimui, nors eismo įvykis nebuvo sukeltas.

Kodėl žmonės, būdami girti, vairuoja automobilį? Gal tik sunkiai „nusitašę” gali nebesuprasti keliantys pavojų sau bei kitiems eismo dalyviams. Dažniausiai neblaivūs vairuotojai savo kaltę pripažįsta, bet tik sustabdyti policijos pareigūnų ima vertinti savo veiksmus, gailėtis. Per vėlu, reikėjo apie tai pagalvoti anksčiau.

Prie vairo – įkaušęs žvejys…

28-erių Mindaugas K. – Priekulės seniūnijos (Klaipėdos r.) gyventojas, žvejys. Paprastai žvejukai į degtinę nespjaudo. Šiemet, kovo 25 dieną, Mindaugas K. kartu su draugais Kintuose pasivaišino alkoholiniais gėrimais. Apie pietų metą sėdo į savo automobilį „Peugeot 406” važiuoti namo. Automobilį sausio mėnesį nusipirko iš pažįstamo. Gerai suprato, kad yra apgirtęs, bet nusprendė vairuoti. Jam nepasisekė. Dar miestelyje sustabdė policijos pareigūnai. O gal pasisekė?! Juk jo kraujyje rasta 2,73 promilės etilo alkoholio, tai yra nustatytas sunkus girtumas. Ar tokios būsenos vyras įstengs vairuoti saugiai? Kelionė į namus dviejų mažamečių vaikų išlaikytiniui galėjo tapti rimta grėsme gyvybei, sveikatai, beje, ne tik jam pačiam, bet ir kitiems eismo dalyviams.  Mindaugo K. automobilis pagal priverstinio transporto priemonės nuvežimo aktą nuvežtas laikyti į Šilutę, o jis pats buvo sulaikytas dviem dienom. Vėliau laikinas sulaikymas įsiskaitė į pelnytą bausmę, prilyginant vieną sulaikymo dieną 2 MGL dydžio baudai (75,32 euro).

Mindaugo K. baudžiamoji byla išnagrinėta pagreitinto proceso tvarka. Jis savo kaltės neneigė. Prisipažinimas leido teisėjai Virginai Pankauskienei sumažinti paskirtą 55 MGL dydžio (2071,30 euro) baudą vienu trečdaliu: nuteistasis per 5 mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos į Valstybinės mokesčių inspekcijos teritorinį skyrių privalėjo sumokėti 33 MGL dydžio (1242 eurų) baudą. Apie sumokėjimą pranešti Šilutės rajono apylinkės teismo raštinei, pateikus banko kvitą. Be to, Mindaugui K. uždrausta dvejus metus vairuoti transporto priemones, o automobilis „Peugeot 406” konfiskuotas. Teismo nuosprendis įsiteisėjo.

Teistumą užsidirbo pensininkė

Neblaivi moteris prie vairo – retesnis įvykis. Bet keliuose visko nutinka. Gargždiškė Elena G. (gim. 1953 m.) įkliuvo pareigūnėms kovo 26 d. Katyčiuose, kai apie 17 val. 42 min. neblaivi vairavo automobilį „VW Golf“. Kadangi automobilio savininkas miegojo mašinoje, ji sėdo vairuoti. Elenai G. nustatytas didesnis nei 1,5 promilės girtumas - 2, 62 promilės etilo alkoholio kraujyje.  Moteris šios aplinkybės neginčijo, sutiko, jog šiurkščiai pažeidė Kelių eismo taisykles. Elenai G. nuosprendis paskelbtas gegužės 3 dieną. Jai skirta galutinė 30 MGL dydžio (1129,80 euro) bauda, atimta teisė dvejus metus vairuoti transporto priemones, automobilis „VW Golf“ konfiskuotas, nors priklauso kitam savininkui. Pastarasis savo mašinukę pramiegojo.

Vos spėjo išvažiuoti iš kiemo

Saugų seniūnijos gyventojas, 45-erių metų vidurinio išsilavinimo Vladimiras M. balandžio 21 dieną, apie 17 val. 30 min., vairavo sugyventinės automobilį „Renault Megane“. Jis teisme patvirtino norėjęs tik pervaryti automobilį iš kiemo į kiemą, kai sustabdė policijos pareigūnės. Deja, prieš tai su draugais buvo išgėręs alaus. Regis, nemažai išplempė, jei nustatytas 2,12 promilės girtumas. Ikiteisminio tyrimo metu Vladimiro M. draugė parodė nežinojusi, jog neblaivus sugyventinis ketino vairuoti šeimos automobilį. Kartu gyvena apie 26 metus, automobilis yra bendras. Teisme Vladimiras M. apgailestavo padaręs nusikaltimą. Vyriškis anksčiau neteistas, tiesa, baustas administracine tvarka už Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Šilutės rajono apylinkės teismo teisėjo Roberto Povilaičio paskirta galutinė bausmė Vladimirui M. – 36 MGL dydžio bauda (1355,76 euro), taip pat baudžiamojo poveikio priemonės: konfiskuotas automobilis, registruotas sugyventinės vardu, dvejiems metams atimta teisė vairuoti transporto priemones. Nuosprendis įsiteisėjo.

Panašia bausme birželio 29 dieną nubaustas teigiamai charakterizuojamas Kintų seniūnijos gyventojas Svajūnas K. (gim. 1976 m.), kuris, neturėdamas teisės vairuoti transporto priemones, birželio 6-ą, apie 3 val. 30 min., neblaivus vairavo brolio vardu registruotą automobilį „Citroen Jumper“. Vyras, motinos paprašytas, vežė ją į ganyklą karvių melžti. Alkotesteris parodė 2,66 promilės girtumą, o medicinos įstaigoje paimtas kraujo mėginys – 3,21 promilės. Galutinė bausmė - 38 MGL dydžio (1431,08 euro) bauda, draudimas dvejus metams vairuoti transporto priemones, automobilio „Citroen Jumper” konfiskavimas. Konfiskuotus automobilius parduoda Lietuvos valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).

Yra viena įdomi detalė, leidžianti išvengti LR BK 281 str. 7 d. numatytos bausmės. Kaltinamasis gali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal tėvų, artimų giminaičių ar kitų asmenų laidavimą su užstatu ar be užstato. Laidojantieji turi būti verti teismo pasitikėjimo. Išgertuvių draugams tokia misija neįmanoma.

Lenktynės važiuojant atbulomis

Ko tik neprasimano ratuotas jaunimėlis. Du šilutiškiai ir tauragiškis susilažino iš tuzino skardinių alaus palenktyniauti apleistoje ganykloje važiuojant automobiliais atbuline eiga. Bare laistė ne pergalę, o gelbėjimo operaciją. Mat tauragiškis, pasigyręs vairuojantis kaip dievas, įtėškė savo folksvageną į apdumblėjusį, baigiantį užakti tvenkinuką, kažkada iškastą karvėms atsigerti, atsivėsinti. Lenktynės baigėsi vos prasidėjusios. Tauragiškis ilgokai veltui burzgino variklį. Draugai gavo važiuoti ieškoti buksyrui storos virvės.

Išsikrapštė. Žinoma, nuotykį atžymėjo. Iš alaus baro išėjo apsikabinę per pečius, kad atrodytų tvirtesni ir tikri trys draugai. Paklausti, kiek išgėrė, susimirksėjo tarpusavyje ir sėdo į automobilius plačiai šypsodamiesi. Policijos dėmesio, matyt, pasisekė išvengti. Bet vienas kartas nemeluos, kai netikėtai sustabdys pareigūnai ir patikrins, ar nevairuoja apsvaigę...


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar pliaupiantis lietus Jums sukėlė problemų?