Ar už apsilankymą Švėkšnos parke teks susimokėti?

2017-08-02

Toks klausimas pastaruoju metu sudomino susirūpinusius krašto įvaizdžiu švėkšniškius po to, kai uždaroje švėkšniškių grupėje feisbuke pasipylė pasipiktinusių komentarų lavina dėl galimai neteisėtos  iš parko lankytojų renkamos rinkliavos. 

Nusprendėme pasidomėti, kaip yra iš tikro? Nejaugi, norint apsilankyti viename gražiausių parkų Žemaitijoje, po kurį per daug metų švėkšniškiai bei miestelio svečiai jau įprato vaikščioti kaip po savo nuosavą kiemą, teks atverti piniginę?

Kaip žinia, dalį grafų Pliaterių parko šiuo metu valdo verslininkai Antanas Martinkus ir Kęstutis Paulauskas. Šie žmonės savo žinion vilą „Genovefa“ ir teritoriją aplink ją perėmė prieš tris metus. Tuomet Švėkšnoje pradėtos rengti privačios iškilmingos puotos, o, garsiai sklindanti muzika ir dangų nušviečiantys fejerverkai, miestelyje tapo kone kasdienybe. Suprantama, vykstant viloje privačioms šventėms, dalis parko, t.y. gražioji jo pusė, kurioje rikiuojasi didžioji dalis architektūrinio ansamblio, kitiems lankytojams dažniausiai tapdavo neprieinama. Tačiau kitomis dienomis verslininkai lankytojams vartų neužvėrė, čia ir toliau galėjo lankytis visi panorėję. Bent jau taip buvo iki šiol. Ar kas pasikeitė? 

Susisiekėme su vienu iš parko valdytoju K. Paulausku. Verslininkas mielai sutiko atsakyti į šį klausimą, bet pirmiau paaiškino situaciją. Pasak K. Paulausko, didžioji dalis parko, t. y. beveik visa teritorija, išskyrus vietą šalia mokyklos ir laisvalaikio užimtumo aikštelės, nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, kuomet jį paveldėjimo teise perėmė grafų Pliaterių giminė, yra privati. Šią dalį prieš trejus metus jie išsinuomojo iš dabar jau amžiną atilsį grafienės Felicijos Pliaterienės. Tai reiškia, jog verslininkai perėmė ir visą atsakomybę už šios vietos priežiūrą. Verslininkams tenka mokėti žemės mokestį, kuris šiuo metu siekia net 645 €. Be šio mokesčio tenka patirti ir daug kitų išlaidų, prižiūrint plačią parko teritoriją: sodinamos gėlės, pjaunama žolė, pastatomi suoliukai, renkamos šiukšlės ir kt.

Verslininkas nuogąstavo, jog švėkšniškiams, kurie buvo įpratę po parką vaikščioti nemokamai nuo senų laikų, sunku pakeisti jų mąstyseną. K. Paulauskas dievagojosi, jog niekada nesiekė lupikauti ir visada prašydavo tik paramos parko priežiūrai. Jam rūpi Švėkšna, jos grožis ir patrauklumas.
Kaip teigė pats verslininkas, pinigus iš lankytojų jis rinkęs teisėtai - nepažeidė jokių įstatymų. Jis lankytojus informavo, kam bus skirti pinigai, buvo pastatyta ir viską paaiškinanti lentelė. Kaip pavyzdį K. Paulauskas pateikė kitus parkus.  „Rinkliavos vykdomos ne tik privačiose teritorijose, bet ir valstybinėse. Pvz. Užutrakio dvaras yra nacionalinio parko ribose ir ten taip pat už apsilankymą ir fotografavimą reikia mokėti, beje, ir nemažus pinigus”,- sakė verslininkas. Į Švėkšnos parką atvažiuoja daug žmonių, dažnos ekskursijos - už tai gidai gauna pinigus. Didelius honorarus gauna ir fotografai, pasinaudoję parko erdvėmis. Specialiai fotografuotis vestuvininkams parke verslininkas pastato ir dekoracijas. „Ar jūs noriai įsileistumėte į savo kiemą svetimus žmonės?”,- retoriškai klausė K. Paulauskas.

O po svečių vizitų parke būna visko. Dažnai aptinkamos išrautos gėlės, nuspardyti suoliukai, nekalbant apie didžiulius kiekius šiukšlių. Pasak verslininko, viską jie tvarko patys. Seniūnija padeda labai retai, o lapus rudenį savo teritorijoje dažniausiai grėbia patys. Tik pernai sulaukė truputį pagalbos iš mokinių.

O dabar jau galima atsakyti į mūsų iškeltą klausimą (žiūrėti straipsnio antraštę). Parke rinkliavos už pasivaikščiojimą nebebus. Susidūręs su bendruomenės aršiu požiūriu, K. Paulauskas teigė neberinksiantis pinigų parko tvarkymui. Tačiau ir toliau gražins parko alėjas, prižiūrės teritoriją, ir toliau švėkšniškiai galės čia kviestis svečius, rengti bendruomeninius renginius, pajusti kaip šnara medžių lapai. Taigi,  per artėjančią tradicinę Švėkšnos miestelio šventę dalyviams už apsilankymą privačiose valdose neteks susimokėti kaip ir iki šiol.

Sveksnosnaujienos.lt


Straipsnio komentarai

sveksna2017-08-05
ei postrigautojai kurie giriate verslininka kuris tvarko parka?O jus pasiziurekite atsimerke,kad tvarka daro kurie atidirba uz pasalpas,o gal as neteisus?
?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
mente Kale2017-08-03
jei uzdes mokesti ateis vietiniai ir ispjaus medzius(tarp ju ir ginkmedi uz vilos) ir pasibaigs jusu tie rinkimai pinigu:) neuzteks to,vilai langus ismus;) zmones gime ir auge sveksnoj,diena is dienos laika leide parke,prades moket? pameginkit pareikalaut ir paziuresim kuo tai baigsis:D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
absurdas 21 a 2017-08-02
gražiausios vietos visos taps turčiu poilsinėmis Komentaras patinka Komentaras nepatinka
RImtai?2017-08-02
Jie gi pinigus gauna uz balius viloje o bedavojasi kad is savo kisenes aplinka tvarko??? nu graudu... tai galbut dabar kokios sodybos savininkas, kuris nuomoja sodyba vestuvems, papraso paremti jo islaidas ir patvarkyti aplinka :DDD Gerbiamieji visiskai prarade gedos jausma. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
anonimas2017-08-02
Kokie melagiai ! Vaikai kiekvienais metais grebia lapus, i metus net po kelis kartus !!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Taip2017-08-02
Pritarciau kad reiketu rinkti nors simbolini mokesti o ka is kur jiems gauti pinigu saunuoliai verslininkai kad taip graziai puoselejat parka o rypaujantis del mokesciu pasizvalgykit kitur jei nenorit pinigais prisidet tai pakelkit nors viena siuksle aciu labai uz grozi kuri puoselejat Komentaras patinka Komentaras nepatinka
a2017-08-02
nesąmonė jeigu reikės mokėti. Visą gyvenimą ten vaikščiojau, kiekvienas kampas žinomas, lyg savo kiemas, o dabar... lyg iš savo namų išmestas jausiuosi. Bet mokėti... nė 10 ct. iš principo!!!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?