Antrasis vasaros mėnuo baigėsi Dvaro švente Švėkšnoje

2017-08-04, Saulius SODONIS

Vieną įspūdingiausių vasaros švenčių rajone praėjusį savaitgalį surengė Švėkšnos bendruomenė. Dvaro švente pavadintas renginys miestelį reprezentuojančiame parke vyko dvi dienas. O sekmadienį, vidurdienio varpams neogotikinės bažnyčios bokšte aidint, vyko bažnyčios globėjo Švento apaštalo Jokūbo atlaidai. 

Jau keletą metų iš eilės šventė prasidėjo penktadienį Tradicinių amatų centro Švėkšnoje surengtu poezijos ir muzikos vakaru „Gėlė ir vėjas“. Šiais metais švėkšniškiai bei svečiai buvo pakviesti į Genovaitės vilą, tuo kiek keičiant iki tol buvusią tradiciją tokį vakarą surengti atvirame ir jaukiame Amatų kiemelyje. Pasikeitus vietai, kiek pasikeitė ir turinys. Šiemet čia, skirtingai nuo ankstesnių metų, emocinę įžangą į Dvaro šventę kūrė jau nemažos patirties koncertuojant turintys rajono kolektyvai ar net profesionalūs atlikėjai. Čia pamario dainas dainavo rusniškių moterų vokalinis ansamblis „Luotužė“, vadovaujamas Aušros Šlažienės, vario dūdas džiazo improvizacijomis pūtė „Pamario Brass“ orkestras su Gražvydu Raila priešakyje. Iš Klaipėdos atvyko skambaus balso vokalistė Evelina Greiciūnaitė, kuri, akomponuojant Editai Zizaitei, padainavo keletą klasikinės muzikos dainų. Ypatingą nuotaiką kūrė dainuojamosios muzikos atlikėjas Justinas Žilinskas su dukra Rusne iš Vilniaus. Šventinę atmosferą taip pat kūrė ir dvi nedidelės parodos – švėkšniškio fotografijų paroda „Pabirę lašai“ ir meistrės iš Kretingos Valdonijos Karaliūnienės sukurtos lėlės. Buvo išlaikyta tradicija šio vakaro dalyvius pavaišinti skanumynais – tortu su pyragaičiais bei arbata.

Šeštadienis, pagrindinė Dvaro šventės diena, prasidėjo gatvės krepšinio varžybomis parke. Švėkšnos bibliotekoje buvo surengti kūrybiniai pusryčiai „Pamatyk, paklausyk, pajusk“. Tuo pačiu metu vienintelis išlikęs jaunųjų skautų būrys Šilutės rajone parengė „išbandymus“ visai šeimai „Pasiruošk nuotykiui“. Buvo tęsiama ir ilgametė tradicija – Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos sporto salėje  surengtos šuolių į aukštį varžybos. O norinčius daugiau sužinoti apie miestelio praeitį muziejininkė Monika Žąsytienė pakvietė į parodą „Švėkšnos evangelikų liuteronų bažnyčiai 150 metų“.

Netrukus didžiojoje scenoje prasidėjo jaunųjų švėkšniškių koncertas. Išmoningai pinant pasakojimą bei vedant šį renginį iškalbingajam Saidui bei Emilijai, scenoje pasirodė patys geriausi Švėkšnos „Šaulės“ gimnazijos kolektyvai bei atlikėjai. Jaunimą  scenoje pakeitė vyresniųjų saviveiklininkų pasirodymai, kurių  eigai vadovavo dvaro ponia Vaida Galinskienė. Po neilgos pauzės scenoje stipriausi švėkšniškiai varžėsi lenkdami vienas kitam rankas.  

Šventės kulminacija pagal ilgametę tradiciją - miestelio vėliavos pakėlimas. Šiais metais ši misija buvo patikėta geriausiai Švėkšnos abiturientei Urtei Paldauskaitei. Švėkšniškius sveikino seniūnas Alfonsas Šeputis, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, Šilutės tarybos nariai Antanas Martinkus bei Arūnas Kurlianskas.

Tik Švėkšnoje įsteigtu ypatingu apdovanojimu - Švento Jokūbo skulptūrėle - už bendruomeniškumą, kultūrines iniciatyvas bei veiklą buvo apdovanotas Vaidotas Didžiūnas. Šiemet gražiausiai tvarkomų sodybų savininkais buvo paskelbti Regina ir Stanislovas Raukčiai, gyvenantys Lauko gatvėje, Irena ir Saulius Bilčiai iš Aušros gatvės, Aušra ir Antanas Martinkai, gyvenantys Nemuno gatvėje, Žaneta ir Tomas Klumbiai iš Knygnešių gatvės, Ilona ir Tomas Grikšai iš Kalnalio kaimo, Ona ir Petras Balčėnai, gyvenantys Vilkų kampo kaime, Albina ir Jonas Jenčauskai iš Jonikų kaimo bei poilsio sodybos „Gilė“ Papjaunio kaime savininkai Danutė ir Sigas Štulcai. Jie iš Šilutės rajono mero V. Laurinaičio gavo apie tai liudijančius pažymėjimus bei  lenteles.

 O jau po to scenoje pasirodė daugelio lauktas  dainininkas Rytis Cicinas su šokėjomis. Jį keitė kiti žinomi muzikantai bei dainininkai. Šventinį vakarą baigė  fejerverkų blyksniai, pro bažnyčios bokštus nušvietę šiltą vasaros naktį.

Sekmadienį vyko tradiciniai Švėkšnos bažnyčios globėjo Švento apaštalo Jokūbo atlaidai. Dvasiniame  susikaupime  baigėsi keletą dienų trukusi Švėkšnos dvaro šventė.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Jums kada nors buvo įsisiurbusi erkė?