Laisvalaikio pomėgis - siuvinėjimas

2017-09-10
Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro etnografė vadybininkė Nijolė Stanelienė
Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro etnografė vadybininkė Nijolė Stanelienė
Valentina Vingienė - Bikavėnų krašto senbuvė. Čia prabėgo didžioji jos gyvenimo dalis. Nuo vaikystės ji turėjo pomėgį siuvinėjimui, kuriuo užkrėtė mama Konstancija Bagdonaitė - Genienė. Konstancija buvo baigusi Zarasų rajono Antalieptės amatų mokyklą ir čia įgijusi šio amato pradmenis. Mama Valentinai ir įskiepijo meilę liaudies menui. Atradusi valandėlę laisvo laiko, Valentina iš rankų nepaleisdavo adatos. Jaunystėje siuvinėjimas, tapęs palaimingomis atokvėpio minutėmis, taip įaugo į jos gyvenimo kasdienybę, kad šis pomėgis iki šiol nepaleidžia. Siuvinėjimo meistrė gailisi, kad  nespėjo visko iš mamytės išmokti, nes ji anksti mirė. Džiugu, kad  Konstancijos perduota patirtis nenuėjo perniek.

Dabar Valentina, būdama garbaus amžiaus, visą savo laisvalaikį gali skirti siuvinėjimui. Darbų temos įvairios. Per visą gyvenimą tiek prisiuvinėta įvairiausių paveikslų, takelių, staltiesių, prijuosčių, kad suskaičiuoti neįmanoma. Daug jų išdovanota šeimos nariams, draugams, ne vienas iškeliavęs ir į svečias šalis.

Yra daugybė siuvinėjimo būdų: nuo sudėtingiausių iki paprasčiausių dygsnelių. Nuo jų formavimo priklauso kokia technologija siuvinėjama. Valentina gerai įvaldžiusi ir labai mėgsta siuvinėti kryželiu. Tai puikus užsiėmimas, lengvai įvaldomas ir perteikiamas norintiems išmokti šio amato. Amato meistrė sako, kad dabar yra paprasta siuvinėti, nes siūlų galima įsigyti kokių tik reikia. Anksčiau kiekvienas siūlo galelis turėjo savo vertę. Sudėtinga buvo ir su paveikslėlių schemomis. Tekdavo kopijuoti naudojant kalkinį popierių. Dabar yra paprasta - pilnas internetas schemų, įvairiausių jų rinkinių, išleistų knygelių.

Siuvinėjimo meistrė savo pomėgiu maloniai dalinasi su kitais. Ji kasmet dalyvauja Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro organizuojamoje amatų stovykloje, kur siuvinėjimo subtilybes perduoda jaunajai kartai. Suorganizuota  ne viena jos darbų paroda kultūros įstaigose.

Kaskart vis kitų darbų paroda eksponuojama ir Senųjų kaimo tradicijų kultūros centre. Šiuo metu centre eksponuojami  kryželiu siuvinėti paveikslai. Paveiksluose atsispindi gamtos  peizažai, gyvūnai, religiniai motyvai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų į karo tarnybą šaukti ir moteris?