Pagėgiai gerina rodiklius

2015-01-04, Saulius SODONIS
LLRI instituto vertinimu, Pagėgių savivaldybė gerina savo rodiklius.
LLRI instituto vertinimu, Pagėgių savivaldybė gerina savo rodiklius.
Pagal neseniai paskelbtą Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) 2014 metų šalies savivaldybių analizę, Pagėgių savivaldybė užima 19 vietą iš 53. Rezultatai geresni nei praėjusiais metais, kuomet iš 2012-aisiais turėtos 37 vietos, 2013 metais Pagėgiai pakilo į 22-ąją.

Geriausiai besitvarkanti savivaldybė apskrityje

Šių metų Pagėgių savivaldybės rodikliai LLRI ekspertų yra geriausiai įvertinti iš visų Tauragės apskrities savivaldybių. Susumavus rezultatus matosi, kad tik šiek tiek atsilieka Jurbarko savivaldybė, kuri yra 18 vietoje. Štai Tauragės savivaldybė yra vertinimų pabaigoje ir užima 47 vietą. Ją viena pozicija aukščiau lenkia Šilalės savivaldybė, esanti 46 vietoje.

Čia dar būtų galima pastebėti, kad per trejus metus labiausiai „krito“ Tauragės savivaldybės vertinimas: iš 2012 m. užimtos 13 vietos, 2013-aisiais ji nusileido į 21-ąją, o šiais metais „smuko“ į 47 poziciją iš 53 savivaldybių. Kaimyninė Jurbarko savivaldybė, pagal LLRI vertinimus, „banguoja“:  2012 m. užėmė 30 vietą, 2013 m. – 41, o šiemet – 18 vietą. Šilalės savivaldybė pagal šiųmečius vertinimus taip pat „smuktelėjo“ į 46 vietą, nors 2013 m. buvo įvertinta 34 vieta, o 2012 m. – 32.

Žiūrint į kelerių metų LLRI rengtą analizę, būtina atkreipti dėmesį, kad tik 2013 ir 2014 metų vertinimui buvo imami tie patys kriterijai. O šių metų vertinime, norint dar tiksliau skirti vietą, dar papildomai analizuoti„investicijų ir plėtros“ bei „valdymo“ kriterijai. Tad lyginimas yra objektyvus ir apimantis daugelį dalykų.

Lyginimo metodika

Šiųmečiame visuomenei pateikto tyrimo pradžioje teigiama, kad 2014 metų LLRI rengiamas Lietuvos savivaldybių indeksas apdovanotas  tarptautiniu Templetono laisvės apdovanojimu („Templeton Freedom Award“) ir nemaža pinigine premija. Šis apdovanojimas kasmet įteikiamas vienai organizacijai pasaulyje už išskirtinį indėlį skatinant žmogaus veiklumą, kuriant žmonių gerovę, ginant žmonių laisvę.

Savivaldybės šiame tyrime buvo vertinamos pagal 12 rodiklių. Tai komunalinis ūkis, viešasis transportas, švietimas, sveikatos apsaugos sistema, socialinė rūpyba, galimybės investuotojui. Taip pat investicijos ir plėtra, mokesčiai, savivaldybės valdymas, savivaldybės biudžeto padėtis bei tai, kaip valdomas turimas turtas ir kaip vyksta administravimas. 

Vertinimas

Pagėgių savivaldybė, surinkusi 55,3 balo iš 100, indekse užėmė 16 vietą  iš 53  Lietuvos savivaldybių. Tai aukščiausia  iki šiol pasiekta šios savivaldybės pozicija Lietuvos savivaldybių indekse. Rezultatą nulėmė geresnis švietimo, administracijos ir socialinės rūpybos sričių vertinimas.

Teigiamai įvertintas efektyvus švietimui skirtų lėšų panaudojimas: mažiau nei ketvirtadalis atitenka infrastruktūros išlaikymui. Absoliuti dauguma (95 %) prašymų  savivaldybėje  išnagrinėjami per įstatymuose numatytus terminus, tai ypač pagerino administracijos srities balą. Mažėjantis nedarbo lygis bei socialinės pašalpos gavėjų skaičius teigiamai atsiliepė socialinės rūpybos sričiai.

Užimti aukštesnę poziciją savivaldybei sutrukdė prastesnis nei praėjusiais metais įvertinimas investicijų bei mokesčių srityse. Ypač žemas užsienio investicijų lygis, išduodama mažai statybos leidimų ir verslo liudijimų. Nekilnojamojo turto tarifas padidintas nuo 0,3 iki 0,75 %, o nenaudojamai žemei taikomas maksimalus 4 % tarifas – tai neigiamai paveikė mokestinės aplinkos vertinimą.

Pagėgių savivaldybė skaičiais

Pirmas ir bene gražiausias skaičius tyrime konkrečiai nurodo, kad Pagėgių savivaldybė tyrimo dalyje „Gyventojui“ pralenkia net 41 savivaldybę. Bendras savivaldybės įvertinimo rodiklis yra 64,1 balo, kai vidurkis siekia 54,9. Gerai įvertinta tai, kad sumažėjo pašalpų gavėjų skaičius per metus, taip pat sumažėjo ir oficialiai registruotų bedarbių skaičius. Tačiau vertinimo grupėje, kuri įvardinta kaip „Gyventojui“, konstatuojama, kad neefektyviai panaudojamas mokyklų plotas, prastėja egzaminų laikymas savivaldybės mokyklose.  

Kaip nurodoma „Investuotojui“ skirtoje tyrimo dalyje, šiek tiek daugėja veikiančių įmonių skaičius. Taip pat auga materialinės investicijos. Vis dėlto tuo pačiu metu konstatuojama, kad šiek tiek sumažėjo užsienio investicijos į Pagėgių savivaldybę. Taip pat teigiama, kad mažėja išduotų statybos leidimų skaičius. Šioje kategorijoje Pagėgių savivaldybė lenkia 15 savivaldybių.

Tyrimo dalyje, pavadintoje „Valdymas“, vėl „kylama“ aukštyn – lenkiamos jau 38 Lietuvos savivaldybės. Čia daugiausiai įvertinimų gavo savivaldybės turimo turto valdymas – 99,9 %. Pastarasis rodiklis kilstelėjo šią dalį, nes biudžetas ir jo naudojimas gerokai atsilieka nuo Respublikos vidurkio. Šiek tiek mažesniais balais nei Respublikos vidurkis įvertinta ir „administracija“.

Šioje dalyje sakoma, kad lyginant su ankstesniais metais šiek tiek mažėja savivaldybės skola. Prie teigiamų dalykų taip pat priskiriama ir tai, kad sumažėjo nuostolingai dirbančių savivaldybei priklausančių įmonių. Tačiau raudonai pažymėta, kad šiek tiek daugėja savivaldybės administracijos darbuotojų skaičius. Taip pat nekinta savivaldybės valdomų įmonių skaičius.    


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?