Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

2017-09-16, sam.lrv.lt

Seime po pateikimo pritarta Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam projektui, kuriuo siūloma sudaryti teisines galimybes laidoti žmogaus embrionus ir vaisius iki 22-os nėštumo savaitės, t. y. užsimezgusią gyvybę, kuri dėl tam tikrų priežasčių negalėjo pilnai išsivystyti ir mirė anksčiau laiko. Tai galėtų daryti visi to pageidaujantys tėvai, ko iki šiol nebuvo galimybės daryti, nes tam nebuvo teisinio reglamentavimo.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, dabartinė tvarka yra netinkama, nes yra tėvų, kurie nori palaidoti savo negimusius vaikus, bet negali to padaryti.

„Mes siūlome sudaryti tokias galimybes ir leisti tėvams pasirinkti – laidoti ar ne savo anksčiau laiko gimusį vaisių, kuris mirė nesulaukęs nei 22 savaičių. Tuo tarpu tie tėvai, kurie to nenorėtų daryti, jiems nebūtų jokios prievartos. Šios naujovės suformuotų naują teisinę praktiką ir pasirinkimo laisvę tėveliams, kurie, deja, netenka galimybės džiaugtis vaikučių šypsenomis“, - sako ministras A. Veryga.

Anot jo, tai labai jautri tema, nes kalbama apie naujai užsimezgusią gyvybę, kurios tėvai laukė, bet  deja, dėl vienų ar kitų priežasčių ji neišvys pasaulio. Negana to, dar paaiškėja, kad norintieji deramai atsisveikinti su savo negimusiu vaiku to padaryti negalės, ko neturėtų būti.

Šios pataisos inicijuotos sulaukus visuomenės skundų, kad tėveliai neturi galimybių deramai atsisveikinti su žuvusiais embrionais ir vaisiais iki 22-os savaitės. Jas priėmus, tėvai turėtų teisę pagal savo norus atsisveikinti ir palaidoti savo negimusį vaiką.

Įstatymo projektas parengtas remiantis Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija ir Europos Sąjungos dokumentų nuostatomis. Jį priėmus, bus parengtas sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriuo bus reglamentuota žmogaus embrionų ir vaisių iki 22-os nėštumo savaitės atidavimo tėvams (vienam iš tėvų) kremuoti ir laidoti tvarka, pakeisti kai kurie teisės aktai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?