Tau minutė – kitam gyvenimas

2017-09-22, Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija, parengta pagal Savižudybių prevencijos biuro svetainę, Lietuvos psichiatrų asociaciją.

Rugsėjo 10-oji diena - Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Tai puiki proga visiems bendruomenės sektoriams kartu su Tarptautine savižudybių prevencijos asociacija ir Pasaulio sveikatos organizacija atkreipti visuomenės dėmesį į savižudiško elgesio naštą ir pasekmes, įvairiais būdais skatinat savižudybės suvokimą ir ieškant veiksmingų prevencijos būdų.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras prisidėjo prie šios iniciatyvos ir rugsėjo 9 d. suorganizavo renginį-žygį, kurio šūkis ,,Tau minutė - kitam gyvenimas“. Tarptautinė savižudybių prevencijos asociacija (TSPA) tokio pobūdžio renginį organizuoja ne pirmus metus. Šiais metais pirmą kartą Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras prisijungė prie kitų Lietuvos regionų, taip  prisidėdamas prie savižudybių prevencijos. Šilutės rajono savivaldybėje žygis prasidėjo rugsėjo 9 d.  9.45 val. Visi norintys dalyvauti rinkosi registracijai prie Šilutės kultūros ir pramogų centro. Iš viso žygyje užsiregistravo ir dalyvavo 32 dalyviai iš įvairių amžiaus grupių, t. y amžius nuo 14 iki 62 metų. Šilutės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Aida Vindžigelskienė, atsakinga už renginio organizavimą, supažindino su žygio maršrutu, užsiėmimais, apdovanojimais, padėkų raštais.

Žygio pradžioje Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio vyr. tyrėja Nerija Ropienė  dalyviams priminė saugaus eismo taisykles, važiuojant dviračiais, linkėdama gražaus, sėkmingo ir saugaus pasibūvimo kartu. Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, dirbanti Šilutės Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje, Rasa Bertašienė pasidalino pirmosios pagalbos teikimo instruktažu. Žygio metu ji rūpinosi dalyvių sveikata, pirmosios pagalbos suteikimu.

 Dalyviai dviračiais pajudėjo link Žemės ūkio mokyklos Pagryniuose, kur  mokyklos stadione  rinkosi išklausyti paskaitos savižudybių prevencijos tema, dalyvauti informacinėje-statistinėje viktorinoje, diskutuoti ir pasidalinti mintimis prie šiltos arbatos puodelio. Paskaitą ir viktoriną vedė Biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Aida Vindžigelskienė. Jos metu kalbėta, kad savižudybė - ilgalaikis procesas, nulemtas labai daugelio dvasinių, psichologinių, socialinių, psichopatologinių veiksnių. Bandymai žudytis, mintys apie savižudybę dažnai yra požymis, kad žmogus nepajėgia susidoroti, dažniausiai dėl kokio nors įvykio ( ligos atveju, esant per dideliam darbo krūviui, išsiskyrus su mylimu žmogumi ar pan.), kurie jam yra labai traumuojantys ar kankinantys. Paprastai žmonės bando nusižudyti norėdami nuslopinti nepakeliamą emocinį skausmą, kuris gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Dažnai tai būna pagalbos šauksmas. Apie gręsiantį savižudybės pavojų galima įtarti, jei žmogus kalba arba juokauja apie savižudybę, perdėtai domisi mirties ar savižudybės temomis, rodo atsisveikinimo ženklus (pvz. grąžina gautas dovanas, skolintus daiktus ir pan.), staiga susidomi testamentais ir gyvybės draudimais, ima be saiko gerti alkoholį arba vartoti narkotikus, staiga pasikeičia, pradeda kitaip elgtis savo aplinkoje, nepagrįstai rizikuoja, nebegali susikaupti, pasidaro dirglus ir agresyvus, netenka intereso įprastinei veiklai, atitolsta nuo draugų ir šeimos, atsiranda ryškūs nuotaikos svyravimai, netikėti emocijų protrūkiai, depresija, sutrinka miegas, apetitas, žmogus neigiamai vertina save.

Jeigu nujaučiate, kad jums artimas asmuo ketina nusižudyti, patikėkite, pripažinkite, kad jūsų artimajam gali grėsti pavojus. Žiūrėkite į tai rimtai. Neatmeskite tos galimybės vien todėl, kad manote, jog jis / ji tikrai to nepadarys. Pasitikslinkite - gali būti naudinga pasikalbėti su kitu žmogumi (pvz. draugu, šeimos nariais) ir pasitikslinti, ar jam irgi taip atrodo. Galite  paklausti ir paties žmogaus, kurį įtariate galvojant apie savižudybę, ir paaiškinti iš kokių užuominų apie tai sprendžiate.  Dažnai į savižudybę linkusiems asmenims labai palengvėja, kai atsiranda su kuo pasikalbėti. Nebijokite, kad pakišite jam tokią mintį, jei pasikalbėsite. Būkite ramūs. Nepanikuokite. Panika tik padidins asmens nerimą, prarasite galimybę veikti. Išklausykite. Negailėkite laiko išklausyti asmenį. Paskatinkite jį išsakyti savo jausmus ir mintis. Neteiskite jo už tai, ką sako. Neteisingai nežadėkite, kad viskas greitai susitvarkys. Nesileiskite priverčiami pažadėti, kad niekam nesakysite. Parodykite rūpestį. Įtikinkite asmenį, kad jį supratote ir tikrai juo rūpinatės. Parodykite, kad esate neabejingi ir tikrai norite padėti. Ieškokite profesionalios pagalbos. Jei asmuo pagalbos atsisako, imkitės padėti patys. Pasikonsultuokite su specialistais. Jei savižudybės rizika didelė, nepalikite asmens vieno. Nusiveskite jį su savimi ten, kur galima sulaukti pagalbos, arba paskambinkite į krizių centrą – ten jums patars, ką daryti. Jei savižudybės aktas jau pradėtas, nedelsdami iškvieskite greitąją ir policiją. Jei asmuo ėmėsi savo gyvybei pavojingų veiksmų, vėliau ką nors daryti gali būti vėlu.

Jei tave ištiko bėda, ir tu nuolat galvoji apie savižudybę, - tu esi ne vienas. Daugiau informacijos rasite čia : http://www.vpsc.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=436

Viktorinos metu žygio dalyviai aktyviai dalyvavo atsakant į klausimus. Už kiekvieną teisingą atsakymą  biuro specialistės Aida Vindžigelskienė, Rasa Bertašienė ir Loreta Romanovienė kiekvienam dalyviui įteikė prizus: šviesos žibintuvėlius, lietpalčius nuo lietaus ir sportinius maišelius.  Dalyviai spinduliavo gera nuotaika. Pozityvus ir šiltas bendravimas, geras šeštadienio oras, šilta arbata, žinios apie savižudybių prevenciją, situacijos atpažinimą, pagalbos suteikimą asmeniui skatino bendrą dalyvių norą dar kartą susitikti ir kalbėtis prevencinėmis temomis neformalioje aplinkoje.  Dalyvavusiųjų amžius - nuo 14 iki 62 metų. Tarp jų išsiskyrė Šilutės Vydūno gimnazijos mokytoja Lilija Zdanevičienė, kuri į žygį atvyko su savo auklėtinių grupe. Ši pedagogė žavi savo vidine energija, fiziškai aktyvaus gyvenimo skatinimu. Žygio pabaigoje kiekvienam dalyviui buvo įteikti sportiniai maišeliai su užrašu ,,Lietuva“ bei padėkos raštas už dalyvavimą žygyje ,,Tau minutė - kitam gyvenimas“. Gyvenimas yra nuostabus. Reikia tik mokėti gyventi, o esant bėdai, jei žmogų ištinka emocinė krizė, nebijoti prašyti pagalbos. Nebūkime abejingi svetimo skausmui. Kartais reikia pačiam pasiūlyti pagalbą ir ją suteikti. Rūpinkimės savimi ir kitais.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?