Šiukšlės kainuoja, net jeigu jų nėra

2017-11-30, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Darbo grupė aptarinėjo buitinių atliekų tvarkymo klausimus. Posėdžio metu netrūko chaoso – buvo šokinėjama nuo vieno klausimo prie kito, nors jų tebuvo tik keturi. Netrūko ir barnių, o, iš šalies žiūrint, kompetentingi vyrai atrodė lyg vaikai, besipešantys smėlio dėžėje.

Spręstinų klausimų nedaug

Darbo grupę sudaro Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai Tomas Budrikis, Vladas Kainovatis bei Raimundas  Ambrozaitis. Tiesa,  pastarasis tądien susirinkime nedalyvavo. Grupėje yra ir keli savivaldybės administracijos atstovai - Artūras Losius, Pranas Sirtautas bei du visuomenininkai – Edvardas Jurjonas bei Stasys Blinkevičius. Tądien į darbotvarkę buvo įtraukti trys klausimai:  „Dėl informacijos apie buitinių atliekų išvežimo konkurso eigos“, „Dėl 2018 metų planuojamų atliekų vežimo įkainių nustatymo“ ir  „Dėl darbo grupės narių pasiūlymų“. S. Blinkevičius pasiūlė darbotvarkę papildyti klausimu „Dėl darbo grupės veiklos nuostatų ir darbo plano sudarymo“, nes iki šiol jie dirbo to neturėdami. Taigi, atsirado ir ketvirtas, tačiau eiliškumo nebuvo paisoma - vieną klausimą svarstant,  buvo šokinėjama prie kito, o prisiminus, kad ne apie tai turi būti kalbama, vėl sugrįžtama prie to, apie kurį turėtų būti kalbama. Tiesa, „Dėl darbo grupės veiklos nuostatų ir darbo plano sudarymo“ po posėdžio  projektą parengė S. Blinkevičius. Nusiuntęs jį grupės vadovui T.Budrikiui, iki šiol jokio atsakymo negavo.

Vyks konkursas

Komunalinių atliekų šalinimu iki šio rūpinosi UAB „Ecoservice“ nors jos sutarties galiojimo terminas pasibaigęs. Todėl nebeliko tvarkytojo.  Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus susirinkusius informavo, kad  darbo grupės narių pasiūlymai yra įtraukti į būsimo viešojo konkurso sąlygas. Jis turi įvykti dar šiemet  gruodžio 1-ąją.

Susirinkę vyrai puikiai supranta, kad gyventojus piktina buitinių atliekų tvarkymo rinkliava, kurios dydis skaičiuojamas pagal valdomą gyvenamąjį plotą. Neabejojama, kad reikia keisti atliekų surinkimo atsiskaitymo sistemą, pradėti mokėti už buitinių atliekų konkrečius kiekius. Todėl pasiūlyta  Savivaldybės administracijai naująjį atliekų surinkimo operatorių įpareigoti sverti surenkamas atliekas. Darbo grupė mano, kad, jei bus atliekama atliekų kiekių analizė, bus galima keisti maršrutų dažnį, kadangi, pavyzdžiui, žiemą ne vieno gyventojo konteinerius tenka išvalyti, nors jie būna pustuščiai. Pakoregavus maršrutą, būtų patiriamos mažesnės išlaidos, sutaupomos lėšos. Todėl būtų galima mažinti ir rinkliavos dydį.

Turėtų labiau kontroliuoti

V. Kainovaitis ne kartą pabrėžė, kad nėra ūkiško tvarkymosi ir teigė, kad trūksta gyventojams informacijos apie tai, kokią naudą duoda rūšiavimas. Politikas mano, kad ir rajono savivaldybė, ir Šilutės seniūnija turėtų labiau kontroliuoti, kaip žmonės rūšiuoja savo atliekas. Tarybos narys pasiūlė, kad pašalpas gaunantys ir atidirbinėjantys šilutiškiai galėtų būti stebėtojais, kaip tai daroma ir jei reikia, net padėti surūšiuoti.

Pateikė ne vieną pasiūlymą

Ne vieną savo pastabą ir pasiūlymą tądien pateikė ir visuomenininkas S. Blinkevičius. Jis įsitikinęs, kad gyventojai, turintys uždaras valdas, turėtų mokėti už deklaruotą atliekų kiekį, kaip kad daro verslo įmonės. Jam pritariančių nebuvo, nes manoma, kad taip būtų įvedama sistema mokėti  už išvežamų atliekų kiekius. O tai reikštų, kad vėl atsiranda galimybė žmonėms pradėti „taupyti“ – kad atliekų kiekių  kuo mažiau vežtų  į svetimus konteinerius arba jas išmestų bet kur.

S. Blinkevičius gyvena Naujakurių kvartalo Kurėno gatvėje. Šios gatvės gyventojai susivienijo  ir trejus metus sąžiningai rūšiuoja komunalines atliekas. Todėl mišrių komunalinių atliekų kiekiai mažėja. Tačiau rinkliavos mokestis už mišrias komunalines atliekas didėja. Pagal Šilutės rajono Tarybos 2016 m. lapkričio  dienos sprendimą patvirtintus „Šilutės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų  ir atliekų tvarkymo nuostatus“ bei „Šilutės rajono savivaldybės turėtojų atliekų kiekio deklaravimo tvarkos aprašą“ individualių namų valdose pastatyti 240 l  tūrio talpos konteineriai, skirti mišrioms komunalinėms atliekoms, kurių nė trečdalio tūrio nėra užpildoma per dvi savaites, o mokėti tenka  kaip už pilnus.  „Tai mums nesuprantama ir nelogiška. Prašome sumažinti mišrių komunalinių atliekų konteinerių ištuštinimo skaičių nuo dviejų išvežamų kartų iki vieno karto per mėnesį. Nesant tokiai galimybei, pakeisti esamus 240 l tūrio konteinerius į mažesnio – 120 l“, - tokį prašymą pateikė S. Blinkevičius, Kurėno gatvės gyventojų pasirašytą Šilutės rajono savivaldybės merui Vytautui Laurinaičiui, administracijos direktoriui Sigitui Šepučiui, Tarybos komitetų pirmininkams – Tomui Budrikiui, Steponui Kazlauskui, Zigmantui Jauniui, Laimutei Uselienei, Šilutės seniūnui Raimondui Steponkui, Šilutės miesto Naujakurių kvartalo seniūnaičiui Stasiui Juškevičiui. Kokio gyventojai sulauks atsakymo, informuosime.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

KGB2017-12-01
pons Rimkau ir Steponkau, kada bus tvarka prie Cintjoniskiu 16? Neapsimeskit durniais ir nevaidinkit kad nematot. Apstatet konteineriais, padaret savartynus, suknisot saligatvius ir ramiai nusiplovet. Aplink kraunamo meslo kalnai tapo kasdienybe, o sanitarijos sulams i viska nusispiaut. Tokie veikejai, kaip Budrikis su Kainovaiciu neperseniausiai mete skrajutes ir ciulbejo apie didelius planus ir izadus rinkejams, iskastruoti miesto sunis ir pastatyti ant ausu visus degradantus. Tai kur dingot ponai prisiekusieji ?
Jei nemokat ar nenorit dirbti, uzleiskit kedes kitiems !
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aldona Jančiauskienė2017-11-30
gyvenu kaime nuosavame name.Sutinku, kad šiukšles vežtų kartą per mėn. ,nes kadangi atliekas kruopščiai rūšiuojame, tai išvežimui belieka visai mažai, nes popierius į pečių, organinės atliekos į kompostą - kalifornijos sliekai perdirba į humusą, stiklo tara ir kitokia į taromarą. Tai gaunasi taip, kad mokame už oro pervežimą į savartyną. Nemanau, kad tai teisinga.

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Eduardas2017-11-30
Gyvenu nuosavame name Šeima dviejųasmenų -pensininkai.Už šiukšles per metus mokam 65 eur. Nuo vežimo iki vežimo į konteinerį įkrenta trys - keturi maišeliai šiukšlių. Kartais net konteinerio netraukiam į kelią,nes nėra ką vežti. Maisto atliekos į komposto konteinerį , popieriai į pečių. Už ką moku,jug nešiukšlinu į kiekvieno kvadrato plotelį už nustatytą mokėjimą už kvadratūra išradėjui Nobelio premijąSėkmės jums plėšikai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
adiv2017-11-30
...o kas dėl rūšiavimo,mielai rūšuotumėm tik deja gal jau trys metai kaip veža mums rušiavimui skirtus konteinerius,tik deja vis pro šalį,vis laukiam..... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
adiv2017-11-30
aš už šiukšles noriai sutinku mokėti,tik ne už kvadratūra,kaip dabar mokam?padarytas darbas vadinasi reikia,kie išveža konteinerių už tiek ir moku[nuosavam name],o kas turi plaut konteinerius,ar kas susimastėm.mokam didžiausias sumas tai ir turim kiekvieną kartą gauti švarius išdezinfekuotus,ar taip yra?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
skaitytoja2017-11-30
kodel uz siuksles moka ne visi Silutes rajono gyventojai kodel isveza siuksles o saskaitu jiems nera kodel uz juos turi moketi kiti o tokiu yra ne vienas cia didziausias savivaldybes aplaidumas nors nuo kt metu susirupinkit
Komentaras patinka Komentaras nepatinka