Nustatyti žalingai alkoholį vartojančius ar nuo jo priklausomus pacientus bus lengviau

2017-12-19, sam.lrv.lt

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, leidžiantį gydymo įstaigose pacientams atlikti alkoholio vartojimo testus, kas leistų anksčiau identifikuoti žalingai alkoholį vartojantį ir/ar priklausomybės rizikoje esantį žmogų ir jam padėti. Tokie testai nebus privalomi, juos pildytų tik pageidaujantieji, o tai atliekančioms gydymo įstaigoms bus apmokėta papildomai Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Taigi nuo kitų metų liepos tokią paslaugą galės teikti šeimos gydytojas, gydytojas psichiatras, bendrosios praktikos, bendruomenės, išplėstinės praktikos, psichikos sveikatos slaugytojas ar medicinos psichologas.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistų teigimu, alkoholio sąlygojami susirgimai pirminės sveikatos priežiūros srityje dažnai yra nepakankamai gerai diagnozuojami, o pavojų keliantis alkoholinių gėrimų vartojimas neretai pamirštamas. Šeimos gydytojai yra linkę daugiausia dėmesio skirti rimčiausiems ir matomiausiems alkoholio sukeliamiems negalavimams, o dauguma profilaktinių priemonių, kurios turėtų būti nuolat taikomos, alkoholį rizikingai vartojantiems žmonėms, dažnai tiesiog pamirštamos.

„Alkoholio vartojimas yra didelė sveikatos ir socialinė problema. Deja, iki šiol nebuvo sukurtas mechanizmas, kaip kuo anksčiau pastebėti dar priklausomybės neturinčius, bet turinčius didelę riziką jos atsiradimui žmones ir jiems padėti. Nuo šiol medikai galės įvertinti tokią riziką ir su ja susiduriantiems pacientams patarti, kaip keisti elgseną bei teikti pagalbą. Tokios galimybės reikėjo jau seniai, nes tik laiku nustačius į priklausomybes linkusį ar jau ją turintį žmogų, jam galima padėti, nukreipti tolimesniam gydymui ir taip išsaugoti ne tik jo sveikatą ir gyvybę, bet ir jo artimųjų gerovę. Vartojimą svarbu vertinti ir dėl to, kad alkoholio vartojimas gali būti susijęs su onkologinių ir kitų susirgimų rizika“, – sako ministras A. Veryga.

SAM Visuomenės sveikatos departamento direktoriaus pavaduotojos Audronės Astrauskienės teigimu, alkoholio rizikos vertinimas bus vykdomas žmogui apsilankius pas gydytoją, tačiau tai tikrai nebus privaloma procedūra. Gydytojas ar slaugytojas pasiūlys žmonėms, o jiems sutikus, atliks šį testą.

„Nustačius mažai rizikingą alkoholio vartojimą žmogui bus pasiūloma informacinė medžiaga apie alkoholio vartojimo keliamą žalą, praėjus tam tikram terminui testas bus atliekamas pakartotinai. Tuo atveju, jei žmogui bus nustatomas rizikingas ar žalingas alkoholio vartojimas, medikas taikydamas motyvacinio interviu metodą atliks konsultaciją, kurio metu bus aptariamos galimybės keisit alkoholio vartojimą, suteikiama būtina informacija, kaip atsisakyti alkoholio“, - sako A. Astrauskienė.

Tuo atveju, jeigu žmogui bus įtariama priklausomybė nuo alkoholio, jis bus siunčiamas gydytojo psichiatro konsultacijai, kuris, atlikęs detalesnį sveikatos patikrinimą, skirs gydymą.

SAM primena, kad 2015 m. Lietuvoje nuo alkoholio lemtų priežasčių mirė 3 923 žmonės. Alkoholis sukelia elgesio ir psichikos sutrikimus, psichozę, širdies ir kraujagyslių, kepenų ligas.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!