Neįprastos kalėdinės dovanos papuošė neįgaliųjų namus

2017-12-23, KĘSTUTIS JOČYS

Artėjančios  šventės tiesiog neįsivaizduojamos be dovanų. Jų laukia net ir tie, kurie ir patys yra sulaukę Kalėdų senelio amžiaus. Dovanos irgi būna pačios įvairiausios. Bet yra dar ir tokių, apie kurias kartais nepagalvoja net ir patys jų gavėjai.

Paramos ratas vis labiau įsibėgėja

Siekiant stiprinti šeimų, auginančių vaikus su sunkia negalia, socialinį saugumą, Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio įsakymu buvo patvirtintas Šeimų socialinio saugumo stiprinimo pritaikant būstą ir gyvenamąją aplinką 2017 metais tvarkos aprašas. Šiems darbams atlikti buvo skiriamos lėšos. Sudėjus valstybines ir Šilutės rajono savivaldybės, bendra suma sudarė 17841,28 eurą. Šie pinigai buvo panaudoti 5 būstų pritaikymui pagal prašymus.

Kartu su atliktų darbų vertinimo komisija apsilankėme keliuose namuose ir butuose, kad savo akimis pamatytume, kokius darbus atliko statybininkai ir renovatoriai. Šilutės Dariaus ir Girėno gatvės vieno namo bute augančiai Kamilei Japkinaitei (gim. 2002 m.) įrengtas ir pritaikytas vonios kambarys (praplatintos durys, įrengta dušo kabina, atlikta vidaus apdaila). Mama džiaugėsi, kad dabar gali lengvai į vidų įvežti su vežimėliu dukrytę ir atlikti higienos procedūras. Rokas Grūpas (gim. 2003 m.), gyvenantis viename iš Šilutės Knygnešių gatvės butų, atvykusiems svečiams pats parodė suremontuotą vonios kambarį, kuriuo dar nepasinaudojo, nes šiek tiek sloguoja ir kosti.

Suaugusiųjų poreikiai įvairesni

Įgyvendinant 2017 m. Būsto pritaikymo neįgaliesiems programą, būstas pritaikytas šešiems asmenims. Šių darbų atlikimui buvo panaudoti 32059,23 eurai, iš kurių valstybės biudžeto lėšos – 17256,74 eurai, savivaldybės – 14802,49 eurai. Už  juos buvo įrengtas vertikalus keltuvas neįgaliojo vežimėliui, kitame name – pandusas, dar kitame pritaikytas laiptinės turėklas. O viename Pašyšių kaimo (Juknaičių sen.) name, kuriame apsilankėme, vienas kambarys buvo paskirtas būtent vonios ir tualeto įrengimui.Tik šio namo gyventojams dar teks patiems prisidėti prie galutinio rezultato ( išvesti nuotėkų vamzdį ir įkasti į žemę sandarų jų surinktuvą). Tai, be abejo, bus padaryta, bet jau ir dabar Jovitos Šilerytės (gim. 1963 m.) veide švytėjo šypsena, nes ji normaliai išsimaudyti negalėjo apie 20 metų. Ir ne todėl, kad ši pagalba buvo specialiai vilkinama, o dėl savo kuklumo niekur nesikreipė ir nieko neprašė. Kita sodyba, kurioje svečiavomės, stovi Rūpkalvių kaime, pakeliui į Rusnę . Į ją patekti galima dar neapsemtu keliu, o aplinkui vandeniu užlietos pievos ir gausus būrys gulbių, beveik kaip ankstyvą pavasarį. Viename šios sodybos kambario kampe suprojektuotas ir įrengtas vonios kambarys su visa įranga ir apdaila. Jis skirtas Bogdanui Latsko (gim. 1985 m.). Aišku, kad juo galės naudotis ir kiti šeimos nariai, tik mošiutė kažkodėl sakė, kad čia nesiprausianti. Paties Bogdano namuose nebuvo, kadangi jis šiuo metu mokosi Palangos realibitacijos centre.

Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis sakė kad šie metai buvo kaip niekad dosnūs finansine prasme tiek iš ministerijos, tiek iš savivaldybės, kuriai pavyko sutaupyti pašalpinių lėšų ir jas panaudoti kilniems tikslams. Net dešimčiai neįgaliųjų buvo įrengti ir suremontuoti vonios kambariai, spec. turėklai, pandusas, keltuvas. Ir tik vienam iš prašytojų dar negauti įrengimai, nors lėšos ( 11200 eurų) jau paskirtos. A. Šimelionis juokavo, kad pareiškėjas turėjo nemažai pretenzijų ir priekaištų, tai gal todėl Kalėdų senelis ir susilaikė nuo dovanos skyrimo. Bet tai tik laiko klausimas. Vedėjas paminėjo, kad neįgalieji, o ypač jų šeimų nariai dar labai nedrąsiai kreipiasi į skyrių su prašymais dėl paramos. Kitus net tenka įtikinėti, kad jiems tai nieko nekainuos, o gyvenimo kokybė likimo nuskriaustiesiems gerokai palengvės.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar jums patinka rugpjūčio orai?