Brukami siūlymai – tik atliekų tvarkytojų naudai

2017-12-25, am.lt

Seime Liberalų sąjūdžio frakcijos sukviestą pasitarimą kartu su Aplinkos ministerijos vadovais – ministru Kęstučiu Navicku ir viceministru Daliumi Krinicku – buvo aptartos degiųjų atliekų tvarkymo šalyje problemos. 

„Liberalų sąjūdžio frakcijos pateikta ir viešai išplatinta informacija apie dabartinę degiųjų atliekų tvarkymo padėtį ir primygtiniai siūlymai, kaip ją keisti, akivaizdžiai rodo, kad rūpinamasi tik atliekų tvarkytojų interesais ir nekreipiama dėmesio į gyventojų interesus, – sako ministras Kęstutis Navickas. – Jeigu priimtume tuos siūlymus, 2019 m. šalies gyventojams gerokai padidėtų rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą.“ 

Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, visų atliekų, tarp jų ir degiųjų, tvarkymui galioja prioritetai. Pirmasis – deginimas, antrasis – saugojimas iki 3 metų ir paskutinis – šalinimas sąvartynuose. Pastarasis prioritetas nuo 2018 m. jau eliminuojamas. 

Saugoti degias atliekas Atliekų direktyva leidžia 3 metus. Praėjus šiam laikui, atliekos turi būti sudegintos arba jos bus savaime pašalintos. Kažkodėl Liberalų sąjūdžio frakcija klaidina visuomenę neva būsimais ES paramos ir taršos pažeidimais, nors šių atliekų saugojimas 2019 m. gyventojams kainuos 21 euru už toną brangiau. 

Iki šios dienos šalyje jau sukaupta apie 140 tūkst. tonų degiųjų atliekų, o jas deginti gali vienintelė deginimo gamykla Klaipėdoje. Planuojamos deginimo jėgainės Kaune ir Vilniuje pradės veikti tik 2020 m. Tikėtina, kad iki to laiko susikaups apie 1 mln. tonų degiųjų atliekų.

Kaip jau ne kartą pažymėjo Aplinkos ministerija, atliekų mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių kuriama pridėtinė vertė yra kur kas mažesnė nei už jų eksploatavimą mokama gyventojų rinkliava. Todėl kitais metais bus atliekama šių įrenginių ekonominė veiklos analizė siekiant priimti sprendimą dėl jų tolesnės veiklos. Tačiau visuomenei vis dar brukama žinia, kad būtina imtis visų įmanomų priemonių, kad nebankrutuotų atliekų tvarkytojai. 

Aplinkos ministerijos požiūriu, degiosios atliekos turi būti privaloma tvarka naudojamos energijai gaminti ir joms reikia taikyti mokestines lengvatas, kad gyventojai neturėtų mokėti už šių atliekų tvarkymą. Jeigu būtų laikomasi ministerijai brukamos priešingos pozicijos, nukentėtų mokesčių mokėtojų interesai. 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?