Politikų įkaitais tapę pareigūnai: leiskite mums modernizuoti teisėsaugą

2015-01-05, Vladimir Banel Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas
ve.lt nuotrauka
ve.lt nuotrauka

Šiandien Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) pareigūnų bendruomenei pristatyta paskutinėVidaus tarnybos statuto pakeitimo redakcija. Profesinės sąjungos ragina kuo greičiau priimti įstatymo projektą, kuriuo numatomi svarbūs pareigūnų darbo užmokesčio ir socialinių garantijų pakeitimai.

Tikėtasi, kad praėjusių metų pabaigoje Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete svarstytas ir jau šešerius metus stringantis statuto projektas bus priimtas. Procesas atidėtas Seimo pavasario sesijai, tačiau pareigūnų profesinės sąjungos ragina neatidėlioti, net jei prireiktų neeilinės sesijos tam, kad pirmuosius pokyčius pajustume dar šiemet.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) teigimu, politikų ambicijos ir nesusikalbėjimas Lietuvos teisėsaugą pavertė atsitiktinės politikos įkaitu, kur į sistemą atėjęs dirbti pareigūnas nė nenumano, kokia ateitis jo laukia. Anot NPPSS atstovų, iš esmės statutui didelių priekaištų nėra, tačiau aukščiausi šalies vadovai nesutaria, kas turėtų skirti Policijos departamento vadovą. Kompromiso ieškojo visos suinteresuotos grupės, todėl dabar Prezidentūros, Vyriausybės vadovai ir kiti atsakingi asmenys privalo elgtis išmintingai, parodyti politinę valią ir ryžtis pokyčiams. 

Anot NPPSS vadovo Vladimir Banel, tai istorinė kryžkelė ir, jei pasuksime tinkamu keliu, bus galima kalbėti apie sistemos struktūros pertvarką, nuoseklų planavimą, tarnybų optimizavimą ir pareigūnų darbo sąlygų gerinimą. Profesinės sąjungos teikė siūlymus, dalyvavo darbo grupėse, rengiant statuto projekto pakeitimus.  

Nauja darbo užmokesčio sistema ir skaidri karjera

Pareigūnai siūlo, kad statutiniams pareigūnams galiotų atskira ir labiau pareigūnų darbo specifiką atspindinti darbo užmokesčio sistema. Šiuo metu ji yra vienoda visiems valstybės tarnautojams. Anot pareigūnų, statutinių valstybės tarnautojų tarnyba kaip diena ir naktis skiriasi nuo valstybės tarnautojų darbo dienos, todėl ir apmokėjimo už darbą sistema turi būti kitokia. Juk valstybės tarnautojai dirba nuo 8 iki 17 val. ir daugelis jų net nežino žodžio „viršvalandžiai“, rizika, pavojus sveikatai ir gyvybei.

Dar vienas svarbus uždavinys – visų grandžių pareigūnų skaidrios karjeros galimybių užtikrinimas. NPPSS teigimu, būtina nustatyti kriterijus, kaip bus parenkamas perkėlimo į aukštesnes pareigas būdas (atrankos arba tarnybinės veiklos vertinimo būdu).

„Tiek aukščiausios, tiek aukštesniosios bei vidurinės grandies pareigūnai, kurie vykdo vadovaujamą darbą į pareigas, turi būti skiriami tik surengus atranką ir laikantis visų reikalavimų. Kiti vidurinės ir pirminės grandies pareigūnai paprastai į aukštesnes pareigas skiriami tarnybinio vertinimo būdu, tačiau čia galėtų būti pritaikytas ir atrankos principas. Tokiu būdu sumažintume galimą piktnaudžiavimą ir poveikio naudojimą“, - teigia V. Banel.

Reali kompensacija už pavojingas darbo sąlygas ir kitų socialinių garantijų įtvirtinimas

NPPSS teigimu, pareigūnai, dirbdami pavojingomis ir kenksmingiausiomis sąlygomis, už tokį tarnybos ypatumą gauna bene mažiausią darbo užmokesčio dalį. Siekiant padaryti vidaus tarnybą patrauklia darbo vieta, turi būti realiai kompensuojama už pareigūnų darbo sąlygų pavojingumą, darbo rizikingumą ir atsakomybės lygį.

„Pareigūnui už darbą kenksmingomis, labai kenksmingomis ar pavojingomis darbo sąlygomis pareiginė alga turėtų būti didinama10–30 procentų, priklausomai nuo darbo tokiomis sąlygomis laiko“, - teigia V. Banel.

Be kita ko projektas numato ir kitokius pokyčius. Profesinės sąjungos pabrėžia, tam tikri draudimai ar socialinių garantijų panaikinimai negali bloginti dabartinių pareigūnų darbo užmokesčio, darbo sąlygų ir socialinių garantijų sąlygų.

„Numatomi pareigūnų draudimo nuo nelaimingų atsitikimų keitimas valstybiniu socialiniu draudimu, pareigūnų perkėlimą į kitą toje pačioje apskrityje esančią darbo vietą ar kitą padalinį ir kiti pakeitimai negali kurti naujų problemų. Dabartinė situacija nėra tokia, kuria galėtume džiaugtis, tačiau turime būti įsitikinę, kad, kurdami naujas „žaidimo taisykles“ vykdysime tik teigiamus pokyčius“, - sako NPPSS vadovas.

Statuto pakeitimas buvo vilkinamas ištisus šešerius metus, tad NPPSS viliasi, kad politikai, neseniai pademonstravę norą imtis realių sistemos pertvarkų ir paskyrę naują įgalią VRM vadovybę, žengs istorinį žingsnį irkiek įmanoma greičiau priims reikiamus įstatymo pakeitimus.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?