Svarbiausi pokyčiai po Naujųjų: mokesčiai, akcizai, algos ir pensijos

2017-12-29
V.Ščiavinsko nuotr.
V.Ščiavinsko nuotr.

Po Naujųjų metų laukia visa šūsnis pokyčių. Dėl didinamų pensijų ir minimalios algos vieni džiaugsis padidėjusiomis pajamomis, kiti galbūt daugiau išleis mokėdami mokesčius ar pirkdami tam tikras prekes. 

Pensijos

Nuo Naujųjų metų keičiasi pensijų skaičiavimo tvarka. Iki šiol senatvės pensiją sudarė trys dalys, o nuo 2018 metų jų lieka tik dvi – bendroji dalis, kuri priklausys nuo stažo, ir individualioji dalis, priklausoma nuo įmokų ir vertinama taškais.  Be to, pensijos kasmet bus indeksuojamos. Kitąmet indeksavimas sieks 6,94 proc. Tai reiškia, kad bendroji pensijos dalis, kurią gyventojai gaus nuo sausio mėnesio, sieks 152,92 Eur. 

Minimali alga

Nuo sausio 1 dienos minimali alga didinama 20 eurų – iki 400 eurų. Daugiau apie tai skaitykite čia.  Be to, didinamas neapmokestinamas pajamų dydis (NPD). Jis nuo sausio 1 dienos sieks 380 eurų. 

Alkoholis

Po Naujųjų įsigalios daugybė pokyčių, susijusių su alkoholiu. Pirmiausia, nuo 2018 metų pradžios bus draudžiama alkoholio reklama.  Alkoholio įsigyti galės tik asmenys, kurie jau sulaukė 20 metų. Taigi devyniolikmečiai, kurie iki šiol galėjo pirkti alkoholį, to daryti nebegalės. Taip pat trumpinamas ir prekybos alkoholiu laikas – darbo dienomis ir šeštadieniais jo bus galima įsigyti nuo 10 iki 20 valandos, o sekmadieniais dar trumpiau – iki 15 valandos. 

Mokesčiai

Neseniai Seimas pritarė gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir pelno mokesčio pokyčiams. Nuo kitų metų individualios veiklos pajamos priklausys nuo pelno, o ne nuo profesijos, kaip buvo iki šiol.  Standartinis 15 proc. GPM tarifas bus taikomas visiems individualią veiklą vykdantiems gyventojams, kurie per metus uždirba daugiau nei 35 tūkst. eurų pelno. 5 proc. bus apmokestinamas pelnas, neviršijantis 20 tūkst. Eur. per metus.

Naujai įregistruotos smulkios įmonės pirmuosius metus galės dirbti nemokėdamos pelno mokesčio.  Įvedamas ir NT mokestis gyventojams. Jis, priklausomai nuo turto vertės, sieks 0,5-2 proc. 

Vaiko pinigai

Naikinamas NPD tėvams, auginantiems vaikus, vietoj jo visiems bus mokamos vaiko išmokos, kurios sieks 30 eurų. Kas mėnesį šią sumą tėvams perves „Sodra“.  Norintys gauti išmokas tėvai turi kreiptis į savivaldybę arba pildyti elektroninius prašymus.

Akcizai

Didinami akcizai dyzeliui. Seimas pritarė, kad nuo sausio žemės ūkio veikloje naudojamiems gazoliams akcizų tarifas padidintas nuo 21 iki 56 eurų už 1000 litrų produkto. Dėl to vienas litras šio produkto turėtų brangti 0,04 euro.  0,02 euro turėtų brangti ir kitas kuras, kuriam akcizų tarifas padidintas nuo 330,17 iki 347 eurų.  Kiek vėliau, nuo kovo mėnesio, įsigalios ir padidinti akcizai cigaretėms ir kitiems tabako gaminiams. Dėl to pakelis cigarečių turėtų brangti 10 centų, cigarų ar cigarilių pakelis – 17 centų. 

„Sodros“ grindys

Seimas įtvirtino socialinio draudimo įmokų už samdomą darbą dirbančius asmenis mažiausią sumą. Tai reiškia, kad net jeigu asmuo dirba ne visu etatu, darbdavys už jį įmokas mokės ne nuo jo algos, o nuo minimalios mėnesinės algos.

lrytas.lt


Straipsnio komentarai

Xx2017-12-29
Visus sutvarkys Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tai tokiam stovi per puse metu as pasveiksiu 2017-12-29
neigaluma turiu trys isvarzos nepaguliu nepasedziu vos ne vos pavaikstau su ramentais tipo is 55 prc darbingo tapau 66 darbingas ir taip pat tik 33 proc profesinio darbingas ir tai ant puse metu ar tai normalu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar jums patinka rugpjūčio orai?