Pažaboti tuberkuliozės nepavyksta – naujas atvejis Šilutės mokykloje

2018-01-19, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Tuberkuliozė, liaudyje dar vadinama džiova, yra itin paplitusi infekcinė liga. Kasmet nuo jos miršta du milijonai gyventojų. Šiemet lyg perkūnas iš giedro dangaus Šilutės žemės ūkio mokykloje pasklido žinia, jog vienas sergantis šia klastinga liga mokosi ir šioje švietimo įstaigoje. Moksleiviai dėl to itin sunerimo.

Informavo medikė

Į mus kreipėsi sunerimęs mokinys: „Atėjau į mokyklą ir liepė pasitikrinti, ar nesergu tuberkulioze. Vien gandai. Nieko aiškaus. Kodėl toks paliepimas? Ar išties serga kažkas tuberkulioze?“ Pabandėme tai išsiaiškinti.

Mokyklos direktorius Algimantas Abromaitis patvirtino, kad vis dėlto vienas mokinys susirgo tuberkulioze. Apie tai mokyklai pranešta prieš Kalėdas. Vadovas teigė, kad jį apie sergantį tuberkulioze mokinį informavo atvykusi medikė. „Sergančiojo šeima tikrai labai tvarkinga ir darni. Visi ten sveiki. Ir juos užklupo sūnaus liga. Moksleivis prastai lankė mokyklą, bet nebuvo blogas vaikas“, - pradėjo pokalbį vadovas. Pasak A. Abromaičio, kai jį pasiekė informacija apie sergantį ugdytinį, tuoj pat mokyklos bendruomenei apie tai buvo pranešta. Visiems pasakyta, kad turi pasitikrinti, ar nėra užsikrėtę. „Pas mus mokykloje tikrai laikomasi tvarkos, yra šilta. Visiems būtina kasmet pasitikrinti sveikatą. Nesmagu, kad taip atsitiko. Bijau, kad koks židinys nebūtų. Gaila vaiko. Baisu. Neaišku, kas jo draugai“, - dėstė A. Abromaitis.

Nebuvo priekaištų

Mokykla sulaukė svečių iš Klaipėdos visuomenės sveikatos centro, kurie paprašė darbuotojų sąrašų ir tikrino, ar visiems atlikti medicininiai patikrinimai. Nebuvo jokių priekaištų. Pasak direktoriaus, kas buvo liepta, viskas buvo padaryta. Nė vieno atvejo, jog yra daugiau sergančių tuberkulioze, neužfiksuota.

Gydytojai nuolat primena, jog klaidingai galvoja tie, kurie mano, kad tuberkulioze serga tik asocialūs asmenys, tačiau tai – toli nuo tiesos: infekcija gali užsikrėsti bet kuris iš mūsų, nepriklausomai nuo socialinės padėties, išsilavinimo ar pajamų. Šilutės rajone yra tuberkuliozės kabinetas, kur žmonėms paprasčiau tikrintis sveikatą. Tyrimai gali būti atlikti kiekvienam to norinčiam rajono gyventojui.

Sergantis atvira plaučių tuberkulioze asmuo turi griežtai laikytis gydytojų nurodymų:

* naudoti chirurgines kaukes, kad kuo mažiau užkrečiamų aerozolių patektų į aplinką;

* laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo;

* bendrauti su aplinkiniais ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.

Tuberkuliozės profilaktika:

* Tinkamas patalpų vėdinimas (natūrali ir/ar įrengta mechaninė ventiliacija) bei paviršių valymas drėgnu būdu.

* Profilaktiniai skiepai BCŽ (BCG – bacillus Calmette-Guerin) vakcina, pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, naujagimiams.

* Kasmet, teisės aktų nustatyta tvarka, profilaktiškai tikrinami 7 m. amžiaus ir rizikos grupėms priklausantys vaikai, atliekant tuberkulino mėginius.

* Teisės aktų nustatyta tvarka darbuotojai, kurių darbas susijęs su sveikatos priežiūra, vaikų ugdymu, paslaugomis gyventojams ir kt., privalo prieš pradėdami dirbti ir vėliau kasmet pasitikrinti sveikatą (atlikti krūtinės ląstos dviejų krypčių rentgenogramą), ar neserga tuberkulioze.

* Imuninės sistemos stiprinimas: gerai ir sveikai maitintis, laikytis tinkamo darbo ir poilsio režimo, vengti žalingų įpročių, dažniau būti gryname ore bei didinti fizinį aktyvumą.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!