Kintiškė kenčia – nuodingos smalkės okupavo butą

2018-01-25, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Prasidėjus šildymo sezonui nuolat primenama gyventojams apie tai, kad smalkės gali akimirksniu pasiglemžti gyvybę. Kintuose, Žirmūnų gatvės pirmo namo aštuntame bute, gyvenanti Tatjana Milkintienė nuo jų jau ne kartą buvo apsinuodijusi. Ieškojo ji ir šaltinio, iš kur jos patenka į butą. Pagalbos prašė ne vienos institucijos. Tačiau... Jau ir sausis persirito į antrą pusę, bet iki šiol to padaryti nepavyksta. Atvykęs Šilutės r. savivaldybės darbuotojas paaiškino, kad išties smalkės – didelė problema, mat net jis nežinojo tokio paprasto dalyko, kad jos - bekvapės.

Gyvybę gali pasiglemžti akimirksniu

Pirmiausia priminsime daugeliui puikiai žinomą tiesą apie smalkes arba anglies monoksidą (CO). Tai yra bespalvės, bekvapės dujos. Ypatingai pavojus apsinuodyti padidėja šildymo sezono metu, kada netvarkingose krosnyse, židiniuose ir katiluose deginamas kuras. Blogiausia tai, kad smalkės yra bespalvės ir bekvapės. Jos žmogaus gyvybę gali pasiglemžti akimirksniu.

Anglies monoksidas, nors ir yra dujos, yra išskiriamas toli gražu ne tik įvairių dujinių prietaisų, tačiau praktiškai bet kurios šiuo metu naudojamos kuro rūšies. Netvarkingos krosnys, kieto, skysto bei dujinio kuro židiniai bei katilai, dujinės viryklės ir kita yra potencialūs anglies monoksido šaltiniai.

Apsinuodijimą anglies monoksidu atpažinti dažnai nėra paprasta, nes simptomai dažnai sutampa su kitais negalavimais – apsinuodijimo maistu ar gripo požymiais. Kita problema – simptomų atsiradimas gali būti palaipsnis, nelabai pastebimas. Apsinuodijusiam žmogui pulsuoja smilkiniuose, ūžia ausyse, o širdis ima plakti smarkiau. Jis pradeda gaudyti orą, vemti. Kintiškė T. Milkintienė, kuri dar iki šio rudens visiškai nesiskundė savo sveikata, vis dažniau pradėjo jaustis prastai, jausti aukščiau išvardintus simptomus. Net tris kartus buvo taip prastai, kad vėmė. Dėl ko net atsidūrė ligoninėje, o medikė jai paaiškino, kad taip nutiko dėl to, jog tiesiog apsinuodijo smalkėmis.

„Tik liepą atsikrausčiau iš Klaipėdos gyventi į Kintus. Norėjau gyventi gamtos apsuptyje. Viskas buvo labai gerai, kol neprasidėjo šildymo sezonas. Iš pradžių maniau, kad smalkės atsiranda dėl mano krosnies. Todėl ją sutvarkėme.  Taip pat ant ventiliacijos kanalų virtuvėje ir vonioje įrengiau atbulinius traukos vožtuvus, kad būtų išvengta galimybė dujoms ir dūmams patekti į patalpas dėl atbulinės traukos. Jos ilgą laiką nekūrenau. Esu technologė. Tokius dalykus išmanau. Tačiau vieną naktį vėl pasidarė blogai blogai. Jaučiau, kad nebegaliu kvėpuoti. Lapkričio 27-ąją pirmą kartą išėjau iš namų. Išėjus į gatvę, svaigo galva“, - kalbėjo pensininkė. Po tos iš namų jai teko išeiti dar ne kartą.

Norėjo pajausti smalkių kvapą

Kreipėsi kintiškė pagalbos, kad nustatytų smalkių šaltinį, ne į vieną instituciją. Tačiau, kaip į sieną. Iki šiol niekas taip ir nesiaiškino, iš kur smalkės patenka į namus. „Mes tikrai nieko nekaltiname, norime tik sužinoti smalkių šaltinį ir jį pašalinti. Jis gali būti ir kaimyno pastatyta katilinė, kuri rūsyje atsirado praėjusią vasarą. Bet čia tik spėlionė, prielaida“, -  vis pabrėžė Tatjanos draugas Vaclovas Kiselevičius.

Objektyvaus anglies monoksido buvimo patalpose įvertinimui pora įsigijo solidžios JAV gamintojos KITEMARK anglies monoksido dujų indikatorių. Tą padaryti, pasak pašnekovų, rekomendavo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai. Pirkinys už kurį sumokėta daugiau nei 60 eurų, turi sertifikatą. Jis nuolat matuoja anglies monoksido kiekį namuose ir rūsyje.  Veda moteris ir parodymų žurnalą.  Prietaisas visada rodo dujų koncentraciją. T. Milkintienė pateikė prašymą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro viršininkui, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriui, Šilutės priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai. Atsakymų dar nesulaukė.

Sausio 12-ąją pas kintiškę į butą atvyko Šilutės rajono savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vyriausiasis specialistas Eugenijus Bistrickas, Kintų seniūnas Antanas Kližentis. Šie su pašnekovės kaimynu Petru Juciu, kuris įrengė katilinę daugiabučio namo rūsyje praėjusią vasarą, pirmiausia ėjo apžiūrėti kaminus. Po to atėjo į Tatjanos butą. Tik įėjus vyrams, Savivaldybės darbuotojas paklausė: „Ar jaučiate ką nors?“. Netrukus jis konstatavo, kad bute nejaučia jokio smalkių kvapo. Žurnalistei paklausus, ar tikrai turi jausti smalkių kvapą, šis tik patvirtino ir dar pabrėžė, kad nematė ir jokių dūmų. Tiesa, smalkių kvapo nejuto ir ugniagesiai gelbėtojai. Taip teigė kintiškiai.

Persiuntė prašymą

V. Kiselevičius E. Bistrickui priminė, kad galioja Katilinių įrenginių įrengimo taisyklės, ir kad jose aiškiai parašyta apie tai, kas yra katilinė ir kad draudžiama rengti jas, įkomponuotas į daugiabučių gyvenamuosius namus. Tačiau valstybės tarnautojas paaiškino, kad namo rūsyje įrengta ne katilinė, o... buitinis katilas. Netrukus T. Milkintienė bandė įrodinėti, kad negali atsirasti smalkės bute iš niekur, jei čia nei krosnis kūrenama, nei koks kitas prietaisas naudojamas, išskyrus šaldytuvą. Kaimynas P. Jucys net piktokai teigė, kad jis niekuo dėtas ir jo įrengta katilinė tikrai jokios žalos nedaro.

Seniūnas A. Kližentis pabrėžė, kad išties niekas čia nieko nenustatys, jog turėtų atvykti tą padaryti sugebantys specialistai su atitinkamais prietaisais ir pabandyti išsiaiškinti, kas bute darosi. Po to E. Bistrickas teigė, kad jau R. Milkintienės prašymą išsiaiškinti smalkių šaltinį persiuntė Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui. „Jis įpareigotas nagrinėti ir turi finansavimą. Laboratoriniai tyrimai yra mokami. Toliau. Jie turėtų kreiptis į Klaipėdos visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją. Visuomenės sveikatos centras už tai sumokės. Mūsų nuomone, laboratorija turėtų padaryti matavimus“, - dėstė E. Bistrickas.

Nieko nenusprendė konkretaus

T. Milkintienė tada Savivaldybės darbuotojo paklausė, ką jai daryti, kol viskas bus išaiškinta. Tačiau jis tik gūžčiojo pečiais ir kreipėsi į seniūną su klausimu, gal šis galėtų moterį apgyvendinti kokioje mokykloje ir panašiai, jei ši kreiptųsi su pagalbos prašymu. Seniūnas patikino, kad jei reikės pagalbos, tikrai padės.  Taip visi ir išsiskirstė. Nieko konkretaus ir nebuvo aptarta ar nuspręsta, tačiau viena buvo aišku – Savivaldybės specialistas nuo šiol tikriausiai suprato, kad smalkės yra bekvapės.

Kaip baigsis ši istorija, būtinai skaitytojus informuosime. Belieka tikėtis, kad smalkės išties nepatenka į kitus butus ir nepasiglemš niekieno gyvybės.

Bet nepamirškite, kad apsinuodijus smalkėmis pirmas žingsnis yra normalizuoti deguonies apykaitą. Asmuo, apsinuodijęs smalkėmis, išnešamas į lauką, kvėpavimui palengvinti rekomenduojama atsagstyti drabužius. Jei būklė neatsistato, būtina kviesti medikus ir atlikti dirbtinį kvėpavimą. Smalkės ypatingai žalingos vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams, nėščioms moterims ir tiems, kurių silpnesnės kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių sistemos.


Straipsnio komentarai

mes2018-01-30
Tegul neiesko siknoj smegenu ta babusia.Kiek man zinoma, pas tuos kaimynus, viskas yra tvarkoje. Gauti atsakymai is priesgaisrines tarn.,kad smalkiu yra 000.As manau, kad cia tik del kazko kerstaujama arba nori kokios naudos.As ju vietoje paduociau ta babulyte su dedule
i teisma uz smeizta ir t.t.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Donatas 2018-01-27
Tokios bobutes is neturejimo ka veikti sugalvoja kaimynus uzsipulti, nes kitaip neidomu butu gyventi, kazka veikti tai reikia. Kazkodel kit del tokiu dalyku nesikreipe tik ji viena tai gal reikeyu bedos ieskoti savo pacios namuose? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Augis2018-01-27
Su tokiom bobutem daznai tenka susidurti, pavydas akis graužia tai ir ieško priekabiu. Nemanau kad čia yra koks kriminalas. Ogal ji poną Jucių nusižiūrėjus, o jis jai abėjingas? Čia manau padėtų Lazauskienė ir Tv pagalba :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
skaitytoja2018-01-26
ne moterį reikia kitur apgyvendinti,o kaimynas turi nustoti kūrenti savo katilinę ir tada žiūrėti.
Ar jis teisėtai tai įsirengė, ar priešgaisrinė neturi priekaištų ir t.t
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
As2018-01-26
Kokie vadovai, tokie ir specialistai. Juk negali specialistas buti sumanesnis nei koks vedejas arb adm. direktorius... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02018-01-26
Tik Šilutėje dirba tokie spec profai, kurie smalkes tiesiog savo nosim aptinka. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar skiepijatės nuo gripo?