Vagis „gastrolierius“ tamsos nelaukdavo...

2018-01-28, Romualdas Danielius MAŽUTIS

Žmonės, užkalbinti nepažįstamojo, paprastai apie sutiktąjį pirmąjį įspūdį susidaro pagal pastarojo išvaizdą, apsirengimą. Vilkaviškio gyventojas, keturiasdešimtmetis bedarbis Mantas G. pagal šiuos požymius lyg rimtas vyras, tačiau iš tikrųjų kol kas toks nėra – vagiliauja. Nakties nelaukia, dieną ateina į kokią nors įstaigą ir pasiima tai, kas labiau jam į akis krenta. Toks jo veikimo būdas. Pernai, rugsėjo mėnesį, pamaklinėjo ir po Šilutę ieškodamas grobio. Šiemet, sausio 11 dieną, sėdo į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų kaltinamųjų suolą. Už panašias „gastroles“ tenka mokėti atimta laisve.

Mantas G. – bedarbis, išsituokęs, išsilavinimas – profesinis. Ne pirmą kartą teisiamas už vagystes. Vagiliavo Danijoje ir sugrįžęs į Lietuvą. Įkliuvo, neteko laisvės. Atliko bausmę, paleistas į laisvę 2014-aisiais, gegužės pabaigoje. Nepasimokė. Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2017-ųjų rugsėjo 5 dieną Mantui G. už įvykdytą atvirą vagystę skyrė vienerių metų laisvės apribojimo bausmę. Deja, reikiamų išvadų jis nepadarė, pernai, rugsėjo 22 dieną, buvo sulaikytas Šilutėje. Suimtas išbuvo iki šių metų sausio 10-osios. Kitą dieną sėdo į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisiamųjų suolą. Jo baudžiamąją bylą dėl vagysčių išnagrinėjo teisėja Daiva Jazbutienė, kaltinimą palaikė prokurorė Loreta Irena Baguckienė, teisiamąjį gynė advokatas Vaclovas Šerlinskas.

Visrakčio nereikėjo – vogė dieną iš įstaigų

Mantas G. Šilutėje veikė pernai, rugsėjo 21-22 dienomis. Itin tikslus nusikaltimų laikas nenustatytas. M. Jankaus g. 8, iš Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilutės rajono biuro mokymo klasės, Mantas G. pagrobė 480 eurų vertės projektorių „Epson EB-1776W” ir projektoriaus dėklą. Dėklo vertė – 20 eurų. Bendra žala – 500 eurų. Teisme Mantas G. savo kaltę dėl šios vagystės (LR BK 178 str. 1 d.) pripažino visiškai ir dėl to gailėjosi. Jam užkliuvo tik kaltinime nurodyta projektoriaus vertė, kuri, jo nuomone, per didelė ir gali siekti apie 300 eurų. Mantas G. teigė po įstaigas vaikščiojęs ieškodamas darbo. Įėjęs į kabinetą neturėjęs iš anksto tikslo ką nors pavogti. Čia jo savigynos versija.

Pagrobė du nešiojamus kompiuterius

Manto G. „vizitas“ nepigiai atsiėjo ir Šilutės pirmajai gimnazijai. Rugsėjo  21 dieną, apie 15 valandą, nekviestas svečias užėjo į atrakintą mokytojų kambarį ir, pasičiupęs raktą, nudrožė į fizikos kabinetą. Iš šio kabineto pateko į laboranto kambarį. Apsižvalgęs pamatė du nešiojamus kompiuterius „HP ProBook 6560b” su laidais, kuriuos ir išsinešė. Prigriebė ir vieno kompiuterio dėklą. Bendra žala - 544,64 euro. Asmens kratos metu pavogti daiktai rasti ir grąžinti savininkui. Taigi, gimnazijoje Mantas G. neįsidarbino, įvykdė atvirą vagystę (LR BK 178 str. 2 d.).

Ieškojo, kur permiegoti…

Tą pačią dieną, apie 19.30 val., Mantas G. pabuvojo ir Rusnės g. 1 pastate, kuriame įsikūręs Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centras. Anot teisiamojo, į pavakarę ieškojęs patalpos, kur permiegoti. Dabar Mantas G. veikė grubiau – išlaužė kabineto Nr. 401 „Ūkio reikalų tvarkytojas” duris. Įsibrovėlis neatgulė pailsėti, pagrobė ten buvusius kabineto Nr. 414 raktus ir toliau nesidygėdamas tęsė korpuso apžiūrą. Jo grobis iš profilaktinės apžiūros kabineto – nešiojamas kompiuteris „Dell Latitude E5550”. Kompiuterio vertė – 4281,61 euro. „Gastrolierius”, sėkmės paskatintas, Pulmonologijos skyriuje rastu metaliniu  strypu išlaužė ten buvusio UAB „Augustkafė” priklausančio karštų gėrimų automato durų spyną ir taip įsibrovė į saugyklą – gėrimų automato „Azkoyen” vidų. Nakvynės ieškotojas pagrobė 420 eurų vertės monetų skaičiuoklį NRI.G46, pinigų kasą ir joje buvusius 70 eurų. Staiga praturtėjęs Mantas G. nusprendė pernakvoti viešbutyje. Kai kitą rytą atsibudo, buvo sulaikytas policininkų. Vogti daiktai ir pinigų likutis grąžinti savininkams.

Prisipažino padaręs inkriminuojamas veikas

Manto G. baudžiamoji byla išnagrinėta atlikus sutrumpintą įrodymų tyrimą. Jis prisipažino padaręs vieną nesunkų ir du apysunkius nusikaltimus. Prisipažinimas tapo kaltę lengvinančia aplinkybe. Sunkinančių aplinkybių nenustatyta, galiojančių administracinių nuobaudų Mantas G. neturi. Bet skiriant bausmę atsižvelgta į teisiamojo praeitį, kai anksčiau už analogiškas nusikalstamas veikas buvo teistas užsienyje ir Lietuvoje. Jos rodo, kad Mantas G. nenori keisti gyvenimo būdo. Teisėja, atsižvelgusi į visas išvardintas aplinkybes, skyrė kaltinamajam už nesunkų nusikaltimą arešto bausmę, už apysunkius nusikaltimus – laisvės atėmimo bausmę, kurios vidurkis mažesnis nei sankcijoje numatytos bausmės vidurkis. Galutinis atpildas Mantui G. paskirtas dalinio sudėjimo būdu, subendrinus bausmę su Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2017 m. rugsėjo 5 d. nuosprendžiu paskirta ir neatlikta laisvės apribojimo bausme: vieneri metai nelaisvės pataisos namuose. Iš Manto G. konfiskuota 40 eurų. Į bausmės laiką įskaitytas sulaikyme išbūtas laikas nuo 2017.09.22 iki 2018.01.10. Iki nuosprendžio įsiteisėjimo palikta galioti kardomoji priemonė suėmimas. Nuosprendis per 20 dienų nuo paskelbimo dienos, o suimtam kaltinamajam nuo nuosprendžio įteikimo dienos, gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui.


Straipsnio komentarai

Nesamoniu kratinys2018-01-29
jei teisme irodoma vagies kalte ir paskelbta reali bausme, tai kam tos "konspiracines" nesamones. Vietoje pilnos ir realios zuliko pavardes daznaui skaitome kazkiokias slapyvardes, kaip antai (Mantas G., Jadvyga P., Zuzana C. ir pan.) Ponai zurnaliugos jei bijote viesumos, tai gal abejojete ir teisingumu ? O gal alpamai su kriminaliniu pasauliu isvien ? Tasyk ne vieta cia suda malti ir makaronus kazkam kabinti ..... Komentaras patinka Komentaras nepatinka