Apsemtam Pamario kraštui – perspėjimas apie pavojų iš Kauno

2018-02-02

Dėl oro sąlygų gali kilti vandens lygis Nemune už Kauno hidroelektrinės (HE), tačiau situacija nėra kritinė, tegia bendrovė „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG). Vis dėlto ji perspėja, kad gali dar padidėti vandens kiekis Rusnėje ir kitose Šilutės apylinkėse.

Penktadienio rytą iš Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos gautas signalas, kad Nemune prie Birštono formuojasi ledų sangrūda. Minima, kad vandens lygis nuo vakar pakilo daugiau kaip metru. Jei sangrūda bus pralaužta, staiga padidės vandens prietaka į Kauno marias, o tai turės įtakos ir Nemuno vandens kiekiui už Kauno HE, rašoma pranešime spaudai.   Kadangi ties Druskininkais Nemuno debitas šiuo metu nėra didelis (apie 320 kub. m/sek.), vandens kiekio padidėjimas pralaužus ledų sangrūdą greičiausiai būtų laikinas reiškinys. Vis dėlto tai galiausiai gali dar padidinti į Šilutės apylinkes besirenkančio vandens kiekį.

Kaip portalui lrytas.lt teigė Šilutės mero pavaduotojas Virgilijus Pozingis, Kauno hidroelektrinė iš tiesų gali nuleisti vandenį, jei bus pramušta ledo sangrūda Birštone, tačiau didelio pavojaus tai sukelti neturėtų.  

„Dabar pasikeitė vėjo kryptis ir Kuršių marios priima vandenį, o vanduo jau yra pajudėjęs. Aš manau, kad tas ledas bus pramuštas ir vandenį vis dėlto teks nuleisti, tačiau jis išsisklaidys, kol atkeliaus iki Šilutės krašto. Be to, dabar lietaus nėra. Žinoma, situacija potvynio metu nėra maloni, bet kitos išeities dabar neturim“, – teigė V. Pozingis.  

Anot jo, potvynio vanduo apsemtuose kelio ruožuose nusileido iki 87 cm. Penktadienį po pietų į įvykio vietą turi atvykti kariškių pajėgos su specialia technika ir padėti gyventojams.  

Ateinantį antradienį Šilutės rajono savivaldybėje į pasitarimą turėtų rinktis šešių ministerijų atstovai, kuriems bus pristatyta, kaip gelbėti kraštą nuo potvynių daromos žalos.  

„Mes matome, kuriose vietose didžiausios problemos, ir jas reikia spręsti šiais metais, o ne tada, kai potvynio nėra. Jei ministerijų atstovai atvyks, tuomet gerai, jei ne – sužinosim, koks yra Vyriausybės požiūris“, – sakė V. Pozingis.

Kauno HE valdanti LEG neturi galimybės Kauno mariose kaupti (ar išleisti) per daug vandens – galimas marių vandens lygio svyravimas yra apibrėžtas teisės aktais. Šiuo metu dieną elektrinė dirba visais 4 agregatais, o marių lygis atitinka normalios patvankos lygį. Vis dėlto jei vandens į Kauno marias iš tiesų atitekėtų daugiau, elektrinė daugiau gamintų ir naktį, kad vandens lygis Kauno mariose būtų išlaikytas pagal reikalavimus.  

Dabartinė situacija visiškai priklauso nuo vandens kiekio Nemune. Kad išlaikytų reikiamą Kauno marių vandens lygį, per parą Kauno HE per turbinas turi leisti pratekėti maždaug tiek pat vandens, kiek iki jos atiteka. Pabrėžiame, kad situacija nėra kritinė ir neplanuojama atidaryti Kauno HE pralaidų ir papildomai nuleisti vandens iš Kauno marių.  

Primename, kad pastarosiomis dienomis Šilutės apylinkėse smarkiai pakilo upių vandens lygis, dėl to sukėlęs nemažų problemų minėtoje teritorijoje gyvenantiems žmonėms.  

Penktadienį 10 val. ryto potvynio vandens lygis kelio atkarpoje Šilutė– Rusnė siekė 89 cm. Automobilių perkėlimas sustabdomas vandens lygiui pasiekus 80 cm. Smarkiai pakilus vandeniui Nemune Šilutės rajone dėl potvynio paskelbta ekstremali situacija.

lrytas.lt


Straipsnio komentarai

jei2018-02-02
pralaužtų HE užtvanką, būtų liūdna slėnyje gyvenantiems, Vilijampolei taip pat...vos ne cunamis... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?