Nuo gegužės visi privalės turėti dūmų detektorius

2018-02-10, Parengta pagal respublikinę spaudą
Manoma, kad visuose būstuose įrengus dūmų detektorius ir tinkamai juos prižiūrint, žmonių žūčių Lietuvoje sumažėtų apie tris kartus. L. Jagintavičienės nuotr.
Manoma, kad visuose būstuose įrengus dūmų detektorius ir tinkamai juos prižiūrint, žmonių žūčių Lietuvoje sumažėtų apie tris kartus. L. Jagintavičienės nuotr.

Nuo gegužės visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose, butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose  turės būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai, to reikalaus įsigaliosiantys teisės aktai. Ugniagesiai tikisi, kad garso signalu detektoriai įspės gyventojus apie gresiantį pavojų, o laiku iškviesta pagalba padės išgelbėti gyvybes ir žmonių turtą.

Detektoriai turės būti įrengti gyvenamose patalpose, kur nėra įrengta priešgaisrinė signalizacija. Detektorių įrengimą reglamentuoja Bendrosios priešgaisrinės saugos taisyklės. Ugniagesiai sako, kad jeigu priešgaisrines saugumo taisykles šiurkščiai pažeidžiantys gyventojai kels pavojų kaimynų saugumui ir nenorės bendradarbiauti su ugniagesiais, pareigūnai į tokius būstus žada patekti su teismo pagalba.

Pirminė bauda už detektoriaus neįrengimą – penki eurai, tačiau ugniagesiai nelinkę bausti ir labiau tiki žmonių sąmoningumu. Šiuo metu dūmų detektorius turi tik 16 proc. šalies gyventojų. Ugniagesiai sako, kad detektorių kaina siekia nuo 5 iki 15 eurų. Pernai namuose nakties metu žuvo 54 žmonės. Manoma, kad dūmų detektoriai būtų išgelbėję jų gyvybes. Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Gaisrų prevencijos skyriaus vyriausiasis specialistas Aurimas Gudžiauskas teigė, kad gyventojai gali iš karto įsirengti dešimt metų be pertraukos veikiančius dūmų detektorius. Neretai ugniagesiai gauna pranešimus, kad namas dega atvira liepsna. Atvykę jie jau nebegali padėti, išgelbėti žmonių, nes gaisras nebuvo laiku pastebėtas, nes ugnis jau įsiveržė į išorę.

Prieš kelerius metus per gaisrą Šiauliuose žuvo trys mažos mergaitės. Ugniagesiai sako, kad jei būtų įrengtas kelių eurų vertės dūmų detektorius, tokių pasekmių būtų galima išvengti. Lietuvoje kasmet per gaisrus žūsta apie 100 žmonių. Anksčiau gerokai daugiau žmonių žūdavo kaimo vietovėse, dabar žūčių skaičius panašus ir miestuose. Praėjusiais metais miestuose žuvo 52 gyventojai, miesteliuose ir kaimo vietovėse – 51. Daugiausia žmonių žuvo Kauno (20 gyventojų) ir Šiaulių (20), mažiausiai – Tauragės (2) ir Telšių (2) apskrityse. Daugiausia žmonių praėjusiais metais žuvo šeštadienį (19 gyventojų) ir sekmadienį (21), nuo 8 iki 22 valandos (56), pirmoje mėnesio pusėje (2-ąją ir 14-ąją mėnesio dieną žuvo po 7).

38 gyventojai žuvo dėl neatsargus rūkymo, 19 – dėl neatsargaus žmogaus elgesio su ugnimi, 14 – dėl pašalinio ugnies šaltinio, 13 – dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų, 12 – dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų, po du – dėl elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų, dujų, žibalinių, benzininių įrenginių, prietaisų eksploatavimo pažeidimų bei gedimų, po vieną – dėl sprogimo bei žaibo iškrovos. Vieno gyventojo žūties priežastys tikslinamos.

Nuo 1996 metų reikalavimas įrengti dūmų detektorius taikomas statomiems, rekonstruojamiems ir renovuojamiems būstams.  Manoma, kad visuose būstuose, įrengus dūmų detektorius ir tinkamai juos prižiūrint, žmonių žūčių Lietuvoje sumažėtų apie tris kartus.


Straipsnio komentarai

Vladas2018-03-04
Radau gan pigių dūmų detektorių šioje internetinėje parduotuvėje taip pat ir informacijos daug pateikę apie dūmų detektorius. Nuoroda: www.dumudavikliai.lt O surinkę kaimynų komandą ir siuntimą pasidengsite ir visi pigiai apsipirksite, bent jau aš taip dariau. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Liuda2018-02-14
Nežinau,kur dėt dūmų detektoriu,nes man netinka niekur
Prietaise virtuvėj,kur yra pečius, užvirus vandeniui,pradeda kaukti neįmanomas,subėga kaimynai.is 3 karto nuplėšiau beveik su lubom,kad neisproteciau.nepirkit,pasigailesit
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Kiesa2018-02-13
Ar bravorui reikes? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vidas2018-02-10
Uz tai kiek aferistu pasipelnys Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Se tau2018-02-10
Apatines kelnes bus privalomos nuo lapkricio Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aš esu aš2018-02-10
Labai gerai.Dar galėtų būti tarnyba kuri kartą metuose visus dūmtraukius patikrintų ar jie tinkami
Komentaras patinka Komentaras nepatinka