Nykstantis paveldas: legaliai nugriautas šimtametis vandens malūnas

2018-02-12, VIDMANTAS BALKŪNAS
Vidmanto Balkūno nuotr.
Vidmanto Balkūno nuotr.
Žemaičių Naumiesčio vandens malūnas, daugiau nei prieš šimtą metų pastatytas ant Šelmens upelio kranto, išties jau nebeturėtų būti vienas iš ciklo „Nykstantis paveldas“ aprašomų objektų. Jis jau nebenyksta. Jis išnyko. Šią vasarą jis Kultūros paveldo departamento leidimu buvo nugriautas. Oficialiai tai skamba kaip „avarinės būklės pastato demontavimas“. 

Žemaičių Naumiestyje tyliai nyksta paveldas 

Šilutės rajone esantis Žemaičių Naumiestis gausus kultūros paveldo vertybių. Seniau jį labai mėgo kino pramonė – senojoje akmenimis grįstoje miestelio aikštėje buvo galima filmuoti senovę vaizduojančius filmus. Tiek aikštė, tiek aplinkiniai namai buvo labai gerai išlikę ir puikiai atspindintys praėjusio amžiaus vidurio ar net pradžios vaizdą.
Deja, vėliau daug kas Žemaičių Naumiestyje keitėsi. Aikštėje atsirado šių dienų svetimkūnių, iškabų, langų ir kitų detalių, nebūdingų seniesiems laikams. Kino pramonė nusisuko nuo seniau brangintos filmavimo vietos.

Savo žavesį prarado ne tik centrinė miesto aikštė. Miestelyje baigia sunykti buvusi žydų sinagoga, o daugiau nei šimtmetį atstovėjęs malūnas apskritai išnyko iš realaus gyvenimo. Beliko tik sąrašuose.

Malūnas stovėjo daugiau kaip šimtą metų

Pasakojama, kad Žemaičių Naumiesčio vandens malūnas pastatytas ant Šelmens upelio. Maždaug 1909 m. dvarininkė E.Speranskienė pardavė malūną valstiečiui J.Paičiui. Kaip tuo metu buvo įprasta – 1941 m. sovietinė valdžia malūną nacionalizavo. Po II pasaulinio karo J.Paičiaus šeima buvo ištremta į Sibirą. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, pastatai grąžinti buvusiam savininkui. Šiuo metu vandens malūno sklypo savininkai yra E. ir L. Majų šeima.

Valstybės saugomas malūnas nugriautas legaliai

Žemaičių Naumiestyje stovintis vandens malūnas savo paskirtį prarado atgavus nepriklausomybę. Iki to jame buvo malami grūdai. Tiesa, dalis mechanizmų buvo pakeisti ir atnaujinti. Nykti malūnas su gyvenamąja dalimi pradėjo atgavus nepriklausomybę. Paveldosaugininkai jį daugiau kaip prieš 20 metų nufotografavo, aprašė ir... pamiršo.

Dar 2011 metais lankantis Žemaičių Naumiestyje vandens malūnas stovėjo. Tačiau čia apsilankius prieš savaitę buvo galima išvysti tik pamatus ir pastato likučius, sudėtus į krūvą. Technologiniai įrengimai ir mediena palikti po atviru dangumi.

Vėliau paaiškėjo, kad malūnas nugriautas Kultūros paveldo departamentui leidus. Kaip avarinės būklės ir pavojingas aplinkiniams pastatas. Šis būdas yra vienas dažniausiai pasitaikančių kultūros paveldo objektų sunaikinimo principų. 

Legalus sunaikinimo būdas

Kaip tai vyksta? Valstybės saugomas objektas apleidžiamas ir netvarkomas tol, kol jis tampa avarinės būklės. Visą tą laiką rašomi raštai ir skiriamos simbolinės baudos.

Toks procesas vyksta 5–10 metų. Tuomet pastatas tampa avarinės būklės ir keliantis pavojų aplinkiniams. Jis legaliai nugriaunamas. Jo vietoje iškyla naujas pastatas, kuris pavadinamas „atstatymu“, tačiau su autentišku toje vietoje stovėjusiu pastatu jis paprastai bendro turi tik tą patį sklypą.

Paprastai pastatas būna kitokios formos, paskirties ir iš šiuolaikinių medžiagų. Legalus būdas valstybės saugomo paveldo vietoje pasistatyti sau reikalingą pastatą. Įdomu, kas iškils Žemaičių Naumiesčio vandens malūno vietoje.
 

15min.lt


Straipsnio komentarai

pasak žiniuonės2018-02-13
jei miestelyje yra prekeivių auksu - prognozės liūdnos... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tai va cirkas2018-02-12
Svarbu saugoti Rusnes medzius,vabalus,kormoranus.Kai kuriu valdininku galvose,beribes lankos nesamonems Komentaras patinka Komentaras nepatinka
manau2018-02-12
tiems E.L. Majams Sibiras per gerai butu, belange arba tokia bauda, kad mazai nepasirodytu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
naumiestiske2018-02-12
jau niekas nebestebina nes tokia mada Lietuvoj.Viska reik greit sunaikint. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
verte2018-02-12
graži vieta gyventi, o tas malūnas tik trukdė Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Lietuva2018-02-12
Kaip greitai nugriove kazin ar atstatyt taip greitai eitu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
naikint draskyt griaut juk tokia LIETUVOS įdėja 21 a 2018-02-12
juk mes mylim istorijos paveldus ir jos šaknis kaip tik gera pamoka vaikam Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?