Šilutėje įsisiautėja gripas - paskelbta epidemija, sergančiųjų daugėja

2018-02-17, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Sergamumas epideminiu gali būti laikomas, kai gripo ir ŪVKTI registruota ne mažiau kaip 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 procentų. Asociatyvi nuotr.
Sergamumas epideminiu gali būti laikomas, kai gripo ir ŪVKTI registruota ne mažiau kaip 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 procentų. Asociatyvi nuotr.
Vasario 5-ąją Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje paskelbta gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemijos pradžia. Dėl infekcijos kenčia ne tik gyventojų sveikata.

Kenčia ne tik gyventojų sveikata

Sergamumas epideminiu gali būti laikomas, kai gripo ir ŪVKTI registruota ne mažiau kaip 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 procentų.

Šilutės rajono savivaldybės laikinai einančios gydytojos pareigas Kristinos Surplės duomenimis, gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sergančių rajone praėjusią savaitę buvo 480 rajono gyventojų, iš jų 262 vaikai. Gripas „užpuolė“ 128 asmenis, iš jų 47 vaikus. „Sergamumas didėja. Reikia tikėtis, kad šaltukas paspaus ir tą virusą sustabdys. Tačiau dieną esanti pliusinė temperatūra, jam leidžia plisti“, - sakė K. Surplė.

Gripas - tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, dėl kurios kenčia ne tik gyventojų sveikata, bet ir socialinis gyvenimas, o šalies ūkis patiria nuostolių dėl didelio sergamumo, komplikacijų, jų gydymo, nedarbingumo, vaikų ugdymo įstaigų nelankymo, masinių renginių ribojimo ir kt. Pasak savivaldybės gydytojos, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių – stengtis nesilankyti masiniuose renginiuose, plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais žmonėmis, vėdinti patalpas ir pan. Sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, o sveiki žmonės, slaugydami sergantį asmenį, taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę. Tačiau, anot pašnekovės, lietuviai šios priemonės vis dar nepripažįsta ir retas, kuris jas naudoja.

Galima nedarbingumo pažymą rezervuoti telefonu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad, esant gripo epidemijai, nedarbingumo pažymėjimą galima rezervuoti ir telefonu. Tai numatyta dar 2009 metais sveikatos apsaugos bei socialinės apsaugos ir darbo ministrų pasirašytame įsakyme. Ministerijos Pirminio lygio koordinavimo skyriaus vedėja Edita Bishop sako, kad nedarbingumą telefonu galima gauti ilgiausiai trims darbo dienoms, o norint jį toliau tęsti net ir esant gripo epidemijai, tektų apsilankyti pas šeimos gydytoją. „Reikia pasitikrinti, kokia toliau yra sveikatos būklė, jeigu nori pratęsti, kitaip neišeis“, – teigė ji. E. Bishop aiškina, kad tvarka, kaip elgtis epidemijos atveju, turėtų būti detalizuota įstaigų vidaus taisyklėse.

Vasario 6-ąją priešpiet  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras pranešė, kad gripo epidemiją jau yra paskelbusios 19 šalies savivaldybių iš 60. Tai paskelbė Prienų, Raseinių, Švenčionių, Kėdainių, Jonavos, Klaipėdos, Ukmergės, Lazdijų, Joniškio, Šilalės, Šilutės, Ignalinos rajonų, Kauno, Panevėžio, Alytaus miestų, Kazlų Rūdos, Visagino, Birštono, Marijampolės savivaldybės. Daugiausia sergančiųjų gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) yra Kazlų Rūdos ir Visagino savivaldybėse. Pirmojoje registruotas 391,2 susirgimo 10 tūkst. gyventojų, antrojoje – 280,7. Visoje šalyje sergamumas sausio 29 – vasario 4 dienomis siekė 179,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Pernai tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau – 127,6 atvejo. Gripo epidemiją savo teritorijoje skelbia savivaldybės.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?