Šilutės rajono bendruomenės išradingai šventė Užgavėnes

2018-02-18, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Vėl tradicines Užgavėnių šventes organizavo Šilutės rajono bendruomenės. Kiekviena jų stengėsi kuo labiau išsiskirti iš visų. Todėl ir vėl galima džiaugtis bendruomenių originalumu ir noru perduoti tradicijas jaunesnėms kartoms.

Pažadino žemę

Šventėse tradiciškai susirinkusieji stebėjo trumpas persirengėlių vaidinimus ir, žinoma, Kanapinio ir Lašininio kovą, kurią laimėjo Kanapinis, taip pareikšdamas, kad pavasaris ne už kalnų.  Bendruomenėse organizuotose šventėse dalyviai dainavo, triukšmingai šoko, linksmai žaidė žaidimus. Šventės pabaigoje degino Užgavėnių simbolį – Morę.

Legendos byloja, kad skardus juokas padeda išvaikyti piktąsias dvasias, o triukšmas iš žiemos miego pažadina pasėlius ir žemę bei greičiau prišaukia pavasarį. Todėl tikrai per šias Užgavėnes rajono bendruomenių žmonės pažadino žemę pavasariui.

 Gardamo kaimo bendruomenėje „Tenenys“ gerai nusiteikę Kanapinis ir Lašininis sėdo į roges, kurias vadeliojo seniūnaitis Sigitas Jakštas ir išlėkė į kaimą kviesti į Užgavėnių šėliones. Tuo metu Gardamo seniūnijos  darbuotojai  kūrė ugnį, ruošėsi kepti gardžius blynus ir virti karštą arbatą. Sulėkusios raganaitės parodė raganų šokį, įtraukė visus dalyvius. Prasidėjo šėlionės, o Kanapinis  su Lašininiu vienas kitam kailį nudyrė. Visi prisidūko ir žiemą išvarė iš kiemo, sudegino gražuolę Morę. Niekas neliko alkanas, vaišinosi blynais ir gardžią arbatą ragavo. Visus linksmino ir gerą nuotaiką palaikė kapela „Šilo aidai“( vadovas A. Kmita).

Pozicijas užleido vaikams

Ramučių kaimo bendruomenėje „Navata“ šiemet šventė buvo kiek kitokia – pasireikšti leista vaikams. Būtent mažieji ramutiškiai užėmė Kanapinio ir Lašininio pozicijas. Padedami suaugusiųjų, su užduotimi vaikai susitvarkė puikiai. Todėl gera nuotaika tiesiog sklandė ore. Po šėlionių visi valgė Lietuvos trispalvės spalvomis „nudažytus“ širdelės formos blynus, gėrė karštą arbatą ir niekas neskubėjo skirstytis. Visi džiaugės kaimo muzikanto Jono Zalco atliekamomis melodijomis.

Balčių kaimo bendruomenėje „Balčiusva“ ir  Traksėdžių bendruomenėje taip pat karaliavo persirengėliai. Netrūko čia šokančių aplink laužą, kuriame suliepsnojo Morė.

Juknaičių kaimo bendruomenės aktyvas dalyvavo  Naisių Didžiosiose Užgavėnėse, kurios buvo suorganizuotos ketvirtą kartą. Čia susirinko gausus būrys dalyvių: persirengėlių, blynkepių, tautodailininkų, kulinarinio paveldo prekybininkų, meno kūrėjų ar šiaip smalsuolių, panorusių smagiai atsisveikinti su žiema. Stadione išsirikiavo dešimt blynkepių komandų, o tarp jų ir Juknaičių bendruomenės. Kitame stadiono pakraštyje vyko virvės traukimo, malkų pjovimo, vaikščiojimo kojūkais, šiaudų ritinių ridenimo ir dar daug kitų sportinių žiemos žaidimų. Rogutėmis ir vaikai, ir suaugę smagiai leidosi Baltų arenos šlaitais. Sporto salėje buvo įsikūrę tautodailininkai, veikė edukacinių užsiėmimų erdvė. Šventinėje mugėje buvo daug įvairių skanėstų, mėsos gaminių, sūrių, prieskonių, vaistažolių ir kitokių gėrybių. Sušalusius ir praalkusius šildė karšta arbata, kava, garuojantys kulinarinio paveldo patiekalai. Mobilioje scenoje koncertavo Užgavėnių muzikantai. Pasisėmę naujų idėjų ir gerų įspūdžių, juknaitiškiai grįžo į namus. Žydai, raganėlės, čigonės lankė ir Šilutės senelių globos namų gyventojas. Persirengėlių aplankyti, senoliai neslėpė džiaugsmo, o jį dovanojo šios įstaigos vadovė Evelina Balandė ir jos komanda.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?