Aistros dėl medžių arba ko norėti iš renginių vedėjo, jei net valdžios vyrams neaišku, kaip ir kas

2018-02-23, Edvardas Vitkauskas

Jau kurį laiką tvinstančią Rusnę kankina dar viena „nelaimė“ -  ne juokais įsiplieskė aistros dėl medžių likimo numatomame rekonstruoti kelyje Šilutė – Rusnė.

Salos seniūnei pasirodė, kad kibirkštį įplieskė šilutiškio kraštovaizdžio architekto raštiškas pasiūlymas projektuotojams (pastarieji patys garsiai kvietė visuomenę viešai svarstyti ir dalintis mintimis, teikti pasiūlymus raštu) dėl galimybės atsodinti  projektinių pasiūlymų brėžiniuose numatytus išpjauti visus kelio alėją sudarančius medžius.  Pasiūlyme buvo paaiškinta,  koks aplinkos ministro įsakymas patvirtina Nemuno deltos regioninio parko tvarkymo planą, kuriame numatyta išsaugoti vertingus unikalius gamtinius ir kraštovaizdžio elementus, t. y. saugoti ir atnaujinti medžių juostas palei kelius – būdingą kraštovaizdžio elementą.

Šių metų sausio 16 dieną per projekto pristatymą Rusnėje man pačiam teko su kelio ir estakados projektuotojais, statytojais ir užsakovais kalbėtis apie galimybę atsodinti medžius. Po standartinių pasvarstymų, kad nesaugūs medžiai šalia kelio ir kad vietos nėra kur, jie bent jau žodžiu neprieštaravo, kad 50 proc. medelių galėtų būti atsodinama  (pabrėžiu – atsodinama!) už metalinio užtvaro,  kuris numatytas atskirti dviračių taką nuo važiuojamosios dalies, toje pačioje šlaito vietoje,  kaip ir buvo. Man atrodė, kad projekte trūko tik vieno panašaus sakinio – numatyta išsaugoti medžių juostą,  atsodinant medžius ir atsižvelgiant į krašto keliui taikomus saugumo reikalavimus. Ir viskas. Tokia formuluotė būtų tikusi ir  VSTT,  ir rangovams nebrangtų projektas.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba dar sausio 2 d., gavusi projektuotojų, užsakovų ir rangovų prašymą projekto derinimui, pritarimą davė tik estakadai, o kelio ruože  projekto  dalyje pažymėjo, kad medžių juosta palei kelią saugotina ir būtina atnaujinti. Nuo čia prasidėjo provincijos folkloras – visų gerbiama ir nuoširdžiai salos gyventojų interesus atstovaujanti  seniūnė staiga tapo kovingai nusiteikusia  eiline moteriške, nepaisančia,  kur (regioniniame parke) gyvena, greitai vietoje susirado kaltininkus ir, nupuolusi į ekstremalių situacijų posėdį, išrėžė ugningą kalbą, kaip ilgai visa Rusnė ir jos mylimi žmonės kentė potvynius ir dabar jau mums stato kelią ir estakadą, bet „kažkam suskaudo širdį ir asmenys, kuriems viskas trukdo, neįvardinsiu pavardžių, mes juos šilutiškiai, rusniškiai žinome.... Istorija tuo nesibaigė. Seniūnės tulžingumą ant išgalvotų priešų pamatęs, renginių vedėjas nusprendė, kad jo buvusi kabelinė, o dabar berods internetinė ar kokia ten televizija, mažai žiūrima, nutarė įpilti alyvos į ugnį. Mokėdamas ir pats klausimą užduoti, ir čia pat už pašnekovą sau atsakyti, Marius su jam būdinga vingria maniera (to iš jo neatimsi...) pažėrė krūvas įžeidžiančių epitetų keletui Šilutės architektų, inteligentų, piliečių šeimų, Šilutės gražinimo draugijai. Iš Mariaus lūpų liejosi žodžiai: „pseudopatriotai, krašto kenkėjai, skundais stabdo projektą, juos išvilkti į dienos šviesą, jų veikla  - kenkimas kraštui, jūs praleidote progą patylėti, užsiauginę angeliukų sparnus. Jie nėra šio krašto žmonės“ ir t. t..

Jam pavyko pasinaudoti pašnekovės emocijomis, tad  Dalia pritariamai klausėsi Mariaus liežuvavimo viražų ir prisiminė, kaip jokių projektų nelaimėjusi gražinimo draugija, jos architektai nurodinėja, kad ne taip darote , nežinote kaip daryti. Ir šiaip ji „norėsianti, kaip tie asmenys su dviračiais ar pėsčiomis atvažiuos į mūsų salą , tada aš pažiūrėsiu...“  Laidos metu operatorius rodė, kaip įpykusi Dalia su strypu krapšto  išpuvusius medžius, kurių jau joks įstatymas ir jokie žalieji nesaugo. Įkvėpimo pagauta seniūnė dar sugalvojo ir savo, ir nesavo žemėse atsodinti tūkstančius medelių - reiktų suprasti,  kad „užsikištų“ tie medžių saugotojai, nesuprasdama, kad įstatymas saugo ne konkrečius medžius, bet medžių alėją, jos gyvavimą pakelėje. O medžius jau kadaise reikėjo keisti naujais...

Labai gaila, bet komedijos scena perėjo į socialinius tinklus. Po Dalios pasirodymų eteryje dauguma rusniškių liko giliai įsitikinę  Mariaus ir seniūnės tiesa, neapykantą ir grąsinimus liejo ant (ne)įvardintų „kenkėjų žaliųjų“ (komentarų kalba netaisyta):

Paulius P.: „Nu va, didvyriai ivardinti, neduok Dieve užtruks projektas del jusu medeliu...ne vieta čia jums. Su nekantrumu laukiu to dienos, kai lazda apsisuks antru galu, gerbiamieji, maza nepasirodys. Dalia Drobniene nenustoju Jumis zavetis, taip toliau.

Monika P.: Tegul tie didvyriai ...tegul atvažiuoja y Rusne! Aš juos sutiksiu...Medukas ne vienas akyse blykstels..

Ona S.: su žaibais

Paulius P.: Tai kad vienas gyvena pas mus

Monika P.: Vienas neydomu. Reikia visu ant karto

Paulius P.:  Sunku i visus pataikyti iš karto, o medziu ant kelio daug. Papuve užteks visiems.

Monika P.: Bus lengva kai prie sienos išrikiuosi.

Voitech D.: įvardyti patriotus reikia , nes , neduok dieve, mes nežinodami jiems ką nors gero palinkėsim, ir aš jiems savo vienos rankos nepaduosiu.

Laima L: Tikrai reikti ivardyti tuos kurie apsimeta gerais kad zinotume kieno sypsena veide dirbtina ir su ja nezinia kokios mintys galvoje

Raimundas Z: Pasakyk to ožio kordinates.

Matyt pagautas seniūnės „entuziazmo“ nepaisyti įstatymų ir nesuprasdamas, kas ką saugo, Savivaldybės meras taip pat ištrimitavo, kad nepaisys įstatymo ir išpjaus medžius. Būtų gerai, kad tai ir būtų  Rusnės ir jos apylinkių „spektaklio“ pabaiga. Žinoma, geriausia, kad šios istorijos išvis nebūtų buvę. Kad jos herojai būtų laiku atsiminę, kad demokratinėje, teisinėje visuomenėje žmonės turi teisę reikšti nuomonę.  O mano nuomonė buvo ir liko tokia: kelias Šilutė –Rusnė nutiestas ir medžiais apsodintas 1872 metais, taigi jiems jau 145 metai, nuo 2014 metų  jų, tiksliau, medžių alėjos  buvimą šalia kelio nuo Griniaus tilto iki Rusnės saugo įstatymas. Ir aš manau,  kad naujas, saugus kelias su dviračių taku bei greta atsodinta medžių alėja dar  keletą šimtų metų puoštų mūsų kraštą.


Straipsnio komentarai

skaitančiam ne savo akimis2018-02-26

( Iš vedėjo kūrybinio darymo XX-čio menėjimo)
SCENOJE VĖL BUDRAITIS. ŠILUTĖS NAUJIENOS, SEKMADIENIS, 22 SAUSIS 2012 20:00

"Ilgamečio renginių vedėjo ir organizatoriaus M.Budraičio manymu, renginio metu scenoje negali būti pauzių. Jei taip nutinka, dėl to kaltas arba renginio vedėjas, arba organizatorius. Todėl, gerbdamas sceną ir žiūrovus, Marijus žongliruoja žodžiais ir daug šneka, užpildydamas tylos duobes. Čia vėlgi - atsakas tiems, kurie bamba, neva besimėgaudamas kalbėjimu jis niekada neužsičiaupia."

Oralinių orgijų vedėjo-B. Mudraičio sumanyto akto metu negali būti pauzių.
Jei taip nutinka, dėl to kaltas arba renginio vedėjo, arba organizatoriaus.
Todėl, gerbdamas sceną ir žiūronus, bara jus, žongliruoja šūdmenimis iš šneko užpila scenos duobes orkestrines, kad gink die neįkristų jojo dresuotojas tikras.
Čia vėlgi–dabar atpilas tam, kuris prie bambos vena besismaukydams tikrą melo niekalą čiaudi.
#

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Netikiu, kad skaitau savo akimias2018-02-26

SCENOJE VĖL BUDRAITIS. ŠILUTĖS NAUJIENOS, SEKMADIENIS, 22 SAUSIS 2012 20:00
Citata ( Iš vedėjo kūrybinio darymo XX-čio menėjimo)

„Laukti, kada atplazdės Mūza ir įkvėps, M.Budraitis neturi kada. Prisipažįsta, kad .... kūrimas - juodas darbas, kurį prilygina sudėtingai chirurginei operacijai...“

Proctologus marginalis disproporcium abdonalis:
Cacu per spiras ing astras (pasak Senekos)
spiriasi @ia ir dabar
blėnis savaitės
#
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
skaitančiam ir netikinčiam savo akimis2018-02-26
Kūrėjo credo ( Iš vedėjo kūrybinio darymo XX-čio menėjimo)
SCENOJE VĖL BUDRAITIS. ŠILUTĖS NAUJIENOS, SEKMADIENIS, 22 SAUSIS 2012 20:00

Marijus Budraitis:

„Kaip cirke, jeigu tau padarius gražų numerį dresuotojas duoda cukraus ar pagiria, tas paskatinimas, nors ir smulkus, yra velniškai malonus dalykas.“

Žinia, kai dresuotojas įsisiautėja čia ir dabar pliauškėti rimbu, nutinka ir ne itin malonių dalykų.
Padarius nors ir smulkų analinį, duodas velniškai nemalonus dalykas:
tas paskaninimas byra, nuteka pagirios, riaugulys imas.
Skubiai prireikia pjuvenų.
Čia ir dabar.
#

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ne laikas ramintis2018-02-26
Nereikia nusiraminti. Per anksti. Nereikia pasiduoti agresyvioms nuotaikoms - demokratineje visuomeneje tai netinkamas variantas.
Taciau, nereikia pradeti dusti nuo draugiskumo euforijos. Tam nera pagrindo. Sysa taip ir liko neisvalyta. Zmoniu likimai , nors ir po isteisinimo, vistiek liko randuoti po Minges medziu istorijos. O dabar ir vel, matote, rusniskiai "privalo pirmi ranka istiesti." Jau vien tas rankos istiesimo pasiulymas,rusniskiams turetu buti kaip perspejimas, kad bukite atidus ir aktyvus. Kita vertus, vel gi yra visiskai neteisinga dalinti i rusniskius ir silutiskius. Cia matyt tai netinka. Cia labiau intetesu reikalai, kurie nesusiije su registracijos vieta. Matyt nelabai tai susiije ir su medziais. Matyt kaip sake Valatka, reikia bandyti zvelgti giliau,nes uz visko stovi kazkieno merkantiliniai tikslai. Kai kuriais atvejais tu merkantiliniu tikslu pinigine israiska buna tokia, kad rajoniniu ziniasklaidos priemoniu atstovams ji net sapne neprisisapnuotu...Ir ne tik ziniasklaidos atstovams, bet ir patiems zaliesiems(tiems,kurie dusioje yra butent uz kiekviena medi).
Zaliesiems (tikriesiems) as visuomet rekomenduociau susimastyti kodel jie yra verciami kovoti uz kazkoki konkretu medi ten kur jiems nurodo koks projekto priesininkas, o ne ten kur jiems patiems noretusi. Gal but as klystu, galbut ziauriai klystu, bet man atrodo, ir tai yra grynai mano subjektyvi nuomone, bet vistik as manau, kad "zaliuju" balsu naudojasi suinteresuoti asmenys, kuriems tie "zalieji reikaliukai" toli grazu ne pirmoj vietoj. Tai mano nuomone,todel neikit i teisma skustis kad as cia taip parasiau.As gi neirodysiu teisme kad yra taip o ne kitaip. Bet pagalvokite patys..
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nuomone Atsakymui...2018-02-25
Kalbu apie bendrą atmosferą. Nusiraminkite, estakada bus, neblogas kelias taps dar geresniu. Visi šie Rusnės įvykiai parodo kaip gimsta pilietiniai karai. Paliaubos paskelbtos, bet vis aidi šūviai. Kai ir šūviai nurims lauksime susitaikymo šventės, bet jau čia rusniškiai turi pirmi ranką ištiesti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Atsakymas nuomonei2018-02-25
Apie koki susaudyma kalbate ir pries ka konkreciai komentatoriai koki kirvi kele?
Kelinta karta skaitau tuos komentarus, nelabai suprantu. O apie besilaukianciaja, zinau apie ka snekate, bet jos komentaru ten net nebuvo. Neiskraipykite faktu ir nustokite smeizti zmones!
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pietris2018-02-24
Nu bukite pasveikinti zemes Angelai. Pritariu p.Vidai jog traktoriai tikrai tersia tuos vandenys ir cia tikrai yra labai perlenkiama lazda.. Nes kai zmogus pasistato prie upes masina .. tersia gamta,o kai per dienas po vandeni malasi traktoriai - netersia? Ponai ten sedintis auksciau, ar tamstoms siuo atveju nesusitersia kazkas virs peciu ir ne tik del vandenu, bet ir daug del visko. Kelia laisvai galima paplatinti, o medzius atsodinti salia dviraciu ir pesciuju tako , t.y. tarp kelio ir tako. Klaipedoje ar Tilzes gatves rekonstrukcijai iskirto medzius , ir nieko, nu ten liko dar salia kelio. Ponai, neiseikite is ribu ir i gyvenima ziurekite realiai, o ne kas galingesnis.. galingesnis yra Gamta. Bukite palaiminti, taikos ir ramybes Jusu sieloms. Dekoju. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Visai nupuso 2018-02-24
Šiaip už lango 2018m, o kažkas nori grąžinti mus į 19 amžių. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vida2018-02-24
To ,,o kaip''
Dėl Rusnės čigonų taboro kelio... (kaip jūs įvardinote)
Noriu paklausti kur ten gamta teršiama?
Aaaa... Gal norėjote pasakyti, kad traktoriai ir mašinos jau nuo praeitų metų spalio per vandenį važinėdami teršia???... Tai jo... Pabandykit upėj mašiną nusiplauti - pamatysit kas bus! O čia... Dėl vietinių žalių žaliųjų veiklos teršiam kiek tik norim. Ne tik kad nepadeda estakados statybai, bet dar patys kiša pagalius į ratus dėl supuvusių medžių, kad tik mes ilgiau jos neturėtumėm ir terštumėm vandenį tepaluotais ratais.
Pastatys ten toj vietoj estakadą ir niekas neterš... Ar gerai???...
Galėsite tada ponas, ar ponia vardu ,,o kaip'' (iš mažosios raidės) savo purvinu liežuviu rusniškių nepravardžiuoti ir ,,ne čigonų keliu'' į Rusnę važiuoti žuvies. Manau, kad važiuojate. Bet su tokiu keistu vardu ,,o kaip'' turite ten mažai draugų ..
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Košmaras 2018-02-24
Ikuri tokią Šilutės grąžinimo draugiją ir bandai daryti įtaką triukšmu. Gal kas žino to "architekto" darbų, kurie turi išliekamąją vertę Šilutėje? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nuomonė2018-02-24
Nepritariu Servienei. Jei komentaruose konkrečiomis pavardėmis diskutuoja kaip reikia susidoroti, kaip sušaudyti kitą nuomonę turinčius tai būtinai juos reika viešinti. Ir ten kirvį į rankas ima ne šiaip eiliniai, o Vitkausko kaimynai, buvęs seniūnas, besilaukianti gyditoja, ... Va prie ko prietita. Jau ir Šilutės meras sutinka, kad medžiai turi būti atsodinti. Viskas bus gerai, kompeomisų ieškoma. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tokių brudu vietoj rusnės seniunės neileiščiau į rusnę suprantu kad ne nuosavybė bet per tokius kiek rūpesčių ir problemų yra 2018-02-24
kad tas renginiu vedėjas tas pats kaip valinskas tik su vaikais jau žaist kur ten matėt vyrus ar politikus ten ištižos jei medžiu neskiria nuo puvenų kur jie mokinosi kokoi darželinukų aukštojoi jiem tik per vasara žuvį pakramtyt parukyta ir kojas pamirkyt į nemuna Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Skaitau ir netikiu savo akimis2018-02-24
Ne,na rimtai,kokiu reikia buti kailiu siuveju,kad parasyti tokia nesamone ir tuom didziuotis :
" 50 proc. medelių galėtų būti atsodinama (pabrėžiu – atsodinama!) už metalinio užtvaro, kuris numatytas atskirti dviračių taką nuo važiuojamosios dalies, toje pačioje šlaito vietoje, kaip ir buvo.". WTF ? Kur atsodinti,ant dviraciu tako? Kokia cia mintis,gal siaurinti vaziuojamaja dali? Siaurinti del medziu ? Tu ,kailiu specialiste, sakai kad buvai tame susirinkime. Tai tuomet juk turejai girdeti,kaip aiskiai buvo pasakyta,kad kelio sankasos plotis yra grieztai apribotas ir neisperkant zemiu is privaciu asmenu nera kaip sutalpinti vaziuojamosios dalies,atitvaro,dviraciu tako ir medziu alejos. Kokius tu cia zaidimus zaidi ,ka,siuvejau ?
Ir dar.Stai rasai kad kelias padarytas ir apsodintas medziais 1872 metais. Tuomet kai juom vaziavo siaurutis arkliais kinkomas transportas ir vaiksciojo pestieji. Dabar cia vaziuoja lengvi automobiliai, zemes ukio technika ir sunkusis krovininis transportas. Ir tau viskas OK,praktiskai pagal tavo proota( ar kaip jis ten vadinasi) galima i ta pati kelio sankasos ploti ikisti dar ir dviraciu taka ir viskas bus gerai. O gal dar padarykime ir saleles transporto priemonems prasilenkti ? Nei juoktis ,nei verkti...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
As to “Ar taip galima?”2018-02-24
Galima. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Būtini pokyčiai2018-02-24
Kaip nebūtų liūdna, ši istorija tik dar kartą primena, kad mūsų valstybėje saugoma viskas, nors saugoti ir jau nėra ką. Medžiai kelio sankasoje yra pavojingi eismo saugumui, trukdo kelio rekonstrukcijos darbams. O įvertinus jų amžių, vandens, ledų ir kt. pažeidimus, lieka tik suabejoti ar jau viskas gerai su mūsų galvomis. Nemuno Deltos regioninio parko schemoje paminėtas kraštovaizdžio išsaugojimas yra tikrai svarbus, bet nėra dogma, kuri priverstų stabdyti investicijas. Tai tik plačiąja prasme įvardijama tezė išsaugoti pamario gamtos grožį ateinančioms kartoms. Bet ko verta "saugoma" teritorija, jei ji apleista, netvarkoma ir nepasiekiama plačiajai visuomenei. O ir sukurta teisinė aplinka saugomose teritorijose neskatina investicijų, stabdo ūkio subjektų vystymo galimybes, nesudaro galimybės net užtikrinti minimalių poreikių vietos gyventojams.
Šis valstybinės reikšmės investicinis projektas tik dar kartą parodo, kad Saugomų teritorijų tarnyba nežino ką saugo ir ar tai tikrai turėtų būti saugoma, o politikavimas ir atskirų "žinovų" pasisakymų visad buvo ir bus...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
o kaip2018-02-24
del savavalisko ledo kelio atsiradimo? Medziu pjauti negalima, o tersti gamta, pazeidineti gamtosauginius istatymus, be leidimu ir derinimu irengineti "kelius" galima.? Ta Rusne kaip cigonu taboras, su savais istatymais ir savivale. Gamta matai jiems dave kelia, tai ka norim ta ir darom. Nusistate jie savo automobiliu greicius, atstumus, judejimo salygas. O kokie istatymai leidzia rizikuoti zmoniu gyvybe? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ziurek, kailiu siuvejau,2018-02-24
medziai virsta i upe, medziai virsta ant zmoniu, Minges byla del medziu pralosta neapskundziamai- visi pravardziuoti "medkirciais" isteisinti.Ka cia reiktu dar suprasti? Gal vel eilinius "mandrus " pasiulymus ir "teisiskai teisingus pastebejimus " reikejo pasitikti su fanfaromis ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ar taip galima ?2018-02-23
Ale tu matai, pasirodo galima paimti is FB ar is kur ten svetimus komentarus ir juos paskelbti su vardais ir pavardemis savo straipsneliukstyje. Galima ? O gal vis tik negalima ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Buvęs 2018-02-23
Kraštovaizdžio architektas - Egidijus Vedrinskas. Autorius galėjo garsiai įvardinti šį herojų.Baugu? Jei šio "architekto" valia būtų, tai ir dabar visi važinėtų su arklių traukiamais vežimais ir galėtų nuo saulės slėptis medžių šešėlyje. E. Vedrinskui "dzin", kad pakelėje medžiai labai nesaugu, nes jis dviratininkas. Jam ir Darbininkų gatvė sutvarkyta blogai, kažkada buvau radęs internete jo nusišnekėjimus. Bet už lango 2018m. Viskas baigsis tuom, kaip užsimuš kokie 2-3 vienoje avarijoje į medį, nuskambės ant Lietuvos. Tada greitai bus pašalinti tie medžiai. Ar Šilutės grąžinimo draugija su E. Vedrinsko uždega žvakutes ant tos moters kapo, kuri žuvo netoli ligoninės tilto užvirtus medžiui?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar jūsų namas – renovuotas?