Katyčiuose atidaryta kaukių paroda

2018-03-14, Nijolė Stanelienė, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras
Vakaras visus subūrė pakalbiui apie kaukių drožybos meną. Autorių nuotrauka.
Vakaras visus subūrė pakalbiui apie kaukių drožybos meną. Autorių nuotrauka.

Užgavėnės – viena seniausių tradicinių švenčių Lietuvoje. Žaisminga, savita ir labai linksma šventė, kurios tikslas - „išvaryti“ žiemą ir „prišaukti“ pavasarį. Anot senolių pasakojimų, Užgavėnės turėtų būti švenčiamos aštuonias dienas. Tačiau, nesilaikydami šios tradicijos, mes švenčiame tik vieną dieną.

Ypatingą vietą joje užima persirengėliai. Linksmiausia būna tada, kai šventės šurmulyje niekas tavęs neatpažįsta. Tad nuo seniausių laikų ypatingai buvo garbinami kaukių drožėjai. Jų išdrožtos kaukės turėjo prasmę, paskirtį. Kuo baisesnė kaukė – tuo ji įdomesnė.

Katyčiuose gyvenantis kaukių drožėjas Algimantas Valaitis sako, kad kaukės charakteris priklauso nuo to, kokios nuotaikos būdamas imiesi šio darbo. Algimantas jų drožybą pradėjo nuo mažų kaukyčių. Šiuo metu jis drožia dideles, suvenyrines kaukes. Dalis jų puošia meistro sodybą, dalį savo darbų demonstruoja parodose. Algimanto drožtų kaukių kolekciją žmona Vanda kasmet papildo ir savo megztomis, išraiškingomis kaukėmis. Užgavėnių išvakarėse Vandos ir Algimanto darbų paroda buvo pristatyta Katyčių seniūnijos salėje.

Persirengėlių šurmuliai miesteliuose ir kaimuose jau buvo nutilę, kai pasikalbėti apie Užgavėnes ir kaukių drožybos  pomėgį į Katyčių seniūnijos salę atėjo būrelis vietos gyventojų. Prie arbatos puodelio kūrėjai Vanda ir Algimantas Valaičiai papasakojo apie savo pomėgį, kuris reikalauja daug kantrybės ir kruopštumo, bet rezultatas neprastai džiugina. Į popietę atėjusios moterys papasakojo kaip  anksčiau katytiškiai švęsdavo Užgavėnes, kokių pokštų prisigalvodavo. Kvapnios arbatos puodelis, nuoširdus pasikalbėjimas suartino jaunimą ir pagyvenusius žmones. O kas čia žino, gal popietėje dalyvavęs kuris iš vaikinų, kada nors ir pats pabandys ką nors išdrožti?  Ir gal patiks?


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?