Vienas iš keliolikos išgelbėtų žvejų: „Viskas kaip siaubo filme – tiesi ranką, o ledas lūžta...“

2018-03-24, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Gelbėjimo operacijai buvo pasitelktas VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės laivas „Christina“. Pasienis.lt nuotr.
Gelbėjimo operacijai buvo pasitelktas VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės laivas „Christina“. Pasienis.lt nuotr.

Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras informavo, kad kovo 18 dieną, 19 val. 17 min., gavo pranešimą iš Bendrojo pagalbos centro, jog Kuršių mariose tarp Ventės rago ir Nidos lede įlūžo ir į vandenį įkrito 12 asmenų, žvejojusių ant ledo. „Gyvenime to nepamiršiu. Mes neįlūžome, o palindome po ledu. Kažkas buvo baisaus. Gelbėjomės ant miegmaišių, palapinių, ant to, kas iškilo į paviršių“, - apie baisius to vakaro išgyvenimus papasakojo politikas Vaidas Pavilonis.

Vaikas buvo sušalęs

VSAT pranešė, kad Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės budėtojai iš Bendrojo pagalbos centro gavo pranešimą, kad Kuršių mariose, maždaug už 8 kilometrų nuo Ventės rago, į atsivėrusią properšą įkrito ledo rogės bei keliolika asmenų, kurie prašo pagalbos.

Gelbėjimo operacijai buvo pasitelktas VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės laivas „Christina“ bei Karinių oro pajėgų sraigtasparnis, kuris į nelaimės vietą atskridęs žvalgė įvykio teritoriją.

Pareigūnai, vykdami į nelaimės vietą, maždaug už poros kilometrų nuo Ventės rago, pirmiausia pastebėjo du žmones. Vienas jų - nepilnametis Šilutės rajono gyventojas. Keturiolikmetis buvo šlapias ir smarkiai sušalęs. Jį VSAT pareigūnai tuoj pat įkėlė į laivą, padėjo persirengti ir apklostė antklodėmis.

Netrukus maždaug už 7 kilometrų nuo Ventės rago pastebėta dar dešimties žmonių grupė. Žvejai jau buvo spėję savarankiškai išsikapanoti iš properšos, tačiau atrodė gerokai išsigandę ir sušalę. Visus šiuos žmones VSAT laivas ant oro pagalvės saugiai nugabeno į krantą ir perdavė medikams.

Išgyveno siaubo filmą

Vienas „Šilokarčemos“ skaitytojas  pasakojo, kad tądien vietos gyventojas iš Ventės keturračiu vežė į žvejybą septynis žvejus. Transporto priemonė netikėtai įlūžo ir nuskendo. Laimei žmonės, atsidūrę vandenyje, išsiropštė ant ledo. Tarp jų buvo ir keturiolikmetis vietos gyventojas. Iš paskos važiavo tos pačios kompanijos žvejai. Pastarieji spėjo laiku sustabdyti sniego motociklą. Todėl vandenyje neatsidūrė. Šie ir iškvietė savo bendraminčiams pagalbą.

Paaiškėjo, kad tarp nelaimės ištiktųjų buvo ir Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys V. Pavilonis, kuris į žvejybą tądien buvo pakviestas draugų – buvusių kolegų.

„Mes neįlūžome, o tiesiog palindome po ledu. Atskrido sraigtasparnis, paskraidė... Viskas įvyko maždaug už penkių kilometrų nuo kranto. Visada piktindavausi žvejais, kurie žvejoja ant nesaugaus ledo. Bet čia ledas buvo geras. Kažkas baisaus... Mes gelbėjomės ant miegmaišių, palapinių, ant to, kas iškilo į paviršių. Ledas vis lūžo... Buvo tamsu, švietė tik žvaigždės, o mes davėmės po vandenį, kad išgyventume. Pirmiausia į krantą išmetėme vaiką. Iš paskos važiavęs Rimgaudas Višinskas tuoj jį vežė į krantą. Tačiau po kelių kilometrų jo motociklo variklis užkalė. Todėl vaiką jis užsidėjo ant pečių ir bėgo į krantą“, - apie kovo 18-osios vakarą atsitikusią nelaimę pasakojo šilutiškis.

Pasak jo, berniukas pats turėjo smaigus, tačiau jų nepanaudojo, o į ledą kibosi rankomis, o tas vis lūžo. Paskui persivertė ant nugaros ir šiaip ne taip ištrūko iš ledinio vandens gniaužtų.

„Viskas buvo kaip siaubo filme – tiesiame ranką, o ledas lūžta... Vertėmės ant nugaros, kad ištemtų... Išties mes patys išsigelbėjome. Ten vandens gylis buvo apie 4 metrai. Likus trims kilometrams iki kranto, mus paėmė pasieniečiai. Prašėme jų karštos arbatos, bet jos neturėjo. Vežė mus į Nidą, nes ten jie turėjo atsižymėti, kad grįžo į krantą. Tik susisiekus su Šilutės meru Vytautu Laurinaičiu, situacija pasikeitė. Nuvežė į Ventę, nes meras paskambino pasieniečių vadui ir šis davė pasieniečiams leidimą mus gabenti į Ventę“, - įvykius prisiminė V. Pavilonis.

Vos nenuskendęs politikas susirūpino netvarka

Jis negali patikėti, kad tokį košmarą išgyvenę žvejai visi liko gyvi. „Kad visi išgyvenome, tik stebuklas. Gyvenime to nesu patyręs, nors visko teko matyti. Jaučiuosi, kaip trečią kartą gimęs. Ko gero, turiu devynis gyvenimus - kaip katė. Krante mums padėjo buvęs meras Šarūnas Laužikas. Ačiū jam“, - tęsė V. Pavilonis. Pirmadienį popiet jis vis dar gulėjo susisukęs į kelias antklodes namuose ir ištisai gėrė karštą arbatą. Jo balse  vis dar jautėsi drebulys. Vyriškis gerokai sušalo, šiek tiek jautė inkstų skausmą.

Politikas kovo 19-ąją raštu kreipėsi į Šilutės rajono savivaldybės adminisracijos direktorių Sigitą Šeputį, kad šis paaiškintų, kas reglamentuoja žvejus ant ledo vežančiųjų veiklą. „Nesakau, kad jie turi turėti liemenes, bet bent porą gelbėjimosi ratų, 50 metrų virvės turėtų turėti“, - dėstė V. Pavilonis.

„Šilokarčema“ taip pat bandė susisiekti su Savivaldybės administracijos direktoriumi, tačiau į telefono skambučius jis neatsakė.


Straipsnio komentarai

Išrinktieji2018-03-24
Ir merui paskambino, ir eksmeras laukė, ir pasieniečių laivo nukreipimą į Ventę susiorganizavo... Ko dėl savęs nepadarysi, ar ne? Tik, va, pasieniečiai arbatos neturėjo, čia jau blogai... O gal ponulis norėtų imtis žygių, kad ant nesaugaus pavasarinio ledo tamsiu paros metu nebūtų žmonių? Tikriausiai per daug sudėtinga. O gal pasinaudojus proga padėkoti visoms tarnyboms, dalyvavusioms gelbėjimo operacijoje, o taip pat mokesčių mokėtojams, kurių punigais tai daroma? Turbūt ne... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Anarchija ant marių2018-03-24
Keista V.Pavilonio reakcija. Stebisi neatvarka regioniniame parke lyg pats daug metų nebūtų buvęs vadovas. Technika vandeny, tepalai į marias. Ledo vežėjai VMI neregistruoti, kvitai už paslaugas neišrašomi. Bespridielas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pikta2018-03-24
Kol nėra tūkstantinių badų žvejams ,todėl toks bardakas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Kada 2018-03-24
kada gi pamokys tuos lapiotojus. jie mūsų mokesčių mokėtojų sąskaita adrenalino gauna Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vargelis2018-03-24
Rimti vyrai,save vadina politikais ,verslininkais o smegenu kaip riesute Komentaras patinka Komentaras nepatinka
realiai2018-03-24
lengvabūžiai ale žvejai turėtų padengti gelbėjimo išlaidas ir gauti po 15 parų cypės, dirbant viešuosius darbus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
realiai2018-03-24
lengvabūžiai ale žvejai turėtų padengti gelbėjimo išlaidas ir gauti po 15 parų cypės, dirbant viešuosius darbus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
realiai2018-03-24
lengvabūžiai ale žvejai turėtų padengti gelbėjimo išlaidas ir gauti po 15 parų cypės, dirbant viešuosius darbus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?