Šventės – be pavojingų cheminių medžiagų ant vaišių stalo

2018-03-31, am.lt

Aplinkos ministerija ragina visus sutikti Šv. Velykas be pavojingų cheminių medžiagų ant vaišių stalo. Daugelis įpratę kiaušinius dažyti tekstiliniais dažais. Tačiau šie dažai, pasak ministerijos Cheminių medžiagų skyriaus vyriausiosios specialistės Zitos Varanavičienės, tikrai nėra geras pasirinkimas porėtam kiaušinio lukštui dažyti.

Tekstilinių dažų sudėtyje gali būti anilino, sunkiųjų metalų, kurie naudojami kaip pigmentai spalvai suteikti. Tiek anilinas, tiek sunkieji metalai, patekę su maistu į žmogaus organizmą, gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Kadangi kenksmingas šių dažų poveikis pasireiškia ne iš karto, tai dažnai į tai tiesiog nekreipiama dėmesio. Be to, atsikratant tokių panaudotų dažų, dažnai teršiama aplinka. Išsamiau apie cheminių medžiagų poveikį galima sužinoti Europos cheminių medžiagų agentūros tinklapyje. Informacijos apie aniliną galima rasti čia.

Geriausia prisiminti senolių tradicijas ir kiaušinius marginti augaliniais dažais. Labiausiai žinomi dažai iš svogūnų lukštų (dažo rudai), raudonojo kopūsto (violetinė-melsva spalva), kavos/arbatos (ruda spalva), raugintos juodojo alksnio žievės (tamsiai ruda–juoda).


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!