Kaip sustabdyti nesaugios kosmetikos plitimą?

2018-04-11, sam.lrv.lt

Seime po pateikimo pritarta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projektui, kuriuo tobulinamas kosmetikos gaminių  tiekimo rinkai reglamentavimas. Taip siekiama apsaugoti žmonių sveikatą nuo nesaugių kosmetikos gaminių bei efektyvinti jų gamintojų, importuotojų, platintojų veiklos priežiūrą bei rinkoje esančių gaminių kontrolę.

Taip siekiama užtikrinti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamento reikalavimų tinkamą įgyvendinimą, kuris padėtų mažinti nesaugių kosmetikos priemonių keliamą pavojų žmonių sveikatai bei nustatyti veiksmingą, proporcingą atsakomybę už žmonėms tiekiamą kosmetiką.

Ministro A. Verygos teigimu, Lietuva, kaip ir bet kuri kita Europos sąjungos šalis, privalo laikytis visiems galiojančių įstatymų.

„Žmonių saugumas ir sveikata yra pagrindinis prioritetas, to siekia visos ES šalys, tai turime daryti ir mes. Pagrindinis siūlomų naujovių tikslas – apsaugoti žmones ir užtikrinti, kad juos pasiektų kokybiški ir saugūs sveikatai  kosmetikos gaminiai. Tad tobulinant kosmetikos gaminių reglamentavimą siūloma, numatyti didesnę atsakomybę už pažeidimus, kokia galioja ir kitose šalyse“, – sako ministras A. Veryga.

SAM Rizikos sveikatai valdymo skyriaus vyr. specialistės Reginos Burbienės teigimu, tuo tikslu siūlomos įtvirtinti didesnes nuobaudas, tikintis, jog jos padės apsaugoti Lietuvos vartotojus nuo sveikatai kenksmingų padarinių ir užkirsti kelią nesaugių kosmetikos gaminių pasirodymui rinkoje.

„Už reikalavimų, susijusių su informacija apie kosmetikos gaminio nepageidaujamą poveikį, pažeidimus numatyta bauda nuo 80 iki 240 eurų (už pakartotinai padarytą nusižengimą – nuo 160 iki 480 eurų), už kosmetikos gaminių, jų ingredientų bandymų su gyvūnais reikalavimų pažeidimus – nuo 100 iki 200 eurų (už pakartotinai padarytą nusižengimą – nuo 200 iki 400 eurų), už reikalavimų, susijusių su tam tikrų medžiagų kosmetikos gaminiuose naudojimo apribojimais, nepaisymą gali būti skiriama bauda nuo 300 iki 900 eurų (už pakartotinį pažeidimą nuo 600 iki 1 000 eurų)“, – sako R. Burbienė.

Didžiausia bauda – nuo 500 iki 1400 eurų (už pakartotinai padarytą nusižengimą 2800 eurų) numatyta už kosmetikos gaminio saugos įvertinimo reikalavimų pažeidimą. Mažiausios baudos (nuo 50 iki 480 eurų už skirtingus pažeidimus ir nuo 160 iki 900 eurų už pakartotinai padarytus tuos pačius pažeidimus) numatytos už kosmetikos gaminio ženklinimo, galimybės visuomenei susipažinti su informacija apie gaminį reikalavimų bei kitų, su informacija apie tiekiamus rinkai kosmetikos gaminius susijusius pažeidimus. Be to, už šiuos pažeidimus, atsižvelgiant į nusižengimo sunkumą, gali būti skiriama alternatyvi nuobauda – įspėjimas.

Lietuvos gamintojų ir nuo šiol – Lietuvoje registruotų kosmetikos gaminių importuotojų veiklos priežiūra rūpinasi Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie SAM. Jam suteikti įgaliojimai pradėti administracinių nusižengimų teiseną, atlikti tyrimą ir surašyti administracinių nusižengimų protokolus bei taikyti administracines nuobaudas – įspėjimus ir baudas už nustatytų prievolių nevykdymą importuotojams, atsakingiems už kosmetikos gaminių pateikimą rinkai. Tuo rūpinasi ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, kuriai pavesta kosmetikos gaminių platintojų veiklos priežiūra ir rinkoje esančių kosmetikos gaminių kontrolė.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?