Lietuvininkų ir Tilžės gatvių rekonstrukcija prasidės nuo želdinių

2018-04-12, KĘSTUTIS JOČYS
Posėdžių salėje – aktyvistai ir žurnalistai. K. Jočio nuotrauka
Posėdžių salėje – aktyvistai ir žurnalistai. K. Jočio nuotrauka

Net Šilutės savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis nustebo pamatęs tokį būrį susirinkusių į mažąją posėdžių salę, nors norėta pristatyti tik vieną informaciją – nuo šios savaitės prasidėsiančius želdinių tvarkymo projekto „Šilutės miesto istorinės dalies – Tilžės, Lietuvininkų gatvių nuo Verdainės tilto per Šyšos upę iki tilto per Šyšos ties H. Šojaus dvaru kraštovaizdžio (želdinių) tvarkymo projekto“ įgyvendinimo darbus.

Ilga kelionė biurokratijos labirintais

Administracijos Planavimo ir plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas, projekto vadovas Romualdas Ambrulaitis papasakojo, kokius parengiamuosius darbus reikėjo atlikti, kokią dokumentaciją paruošti, kol buvo gauti visi leidimai imtis konkrečių darbų. O viskas prasidėjo nuo Teritorijų tvarkymo programos, į kurią įėjo ir Šilutės centrinė gatvė, kurios didžiausias dėmesys buvo skiriamas želdiniams. 2011 m. buvo atlikta preliminari (905 želdinių) inventorizacija, įvertinta jų būklė ir nustatytas tvarkymo pobūdis. Buvo gauta nemažai pasiūlymų. Paskui prasidėjo paraiškų teikimas. Aplinkos ministerija savo suderinimus patvirtino 2017 m. lapkričio 13 d. Su techniniu projektu darbavosi Kultūros paveldo departamento Klaipėdos padalinys. Ilgiausiai (apie 4 mėn.) derinimai užtruko  su Aplinkos apsaugos agentūros biurokratais, kuriuos domino net tokios smulkmenos – kur bus išvežamos iškastos žemės, ar tai bus atliekos, ar gruntas?

Anot R. Ambrulaičio, buvo įsiklausyta ir į visuomenės nuomonę dėl želdinių rūšių ir dėl jų dydžio. Todėl priimtas sprendimas, kad medžiai būtų ne žemesni 4 m, o jųsodinimu, tvarkymu užsiimtų šios srities specialistai (arboristai). Dėl to ir sąmata padidėjo 34 tūkst. eurų. Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus taip pat akcentavo, kad buvo praeiti visi pasirengimo etapai: koncepcijos rengimas, sprendimų koregavimas, papildomas anksčiau nupjautų medžių atsodinimas ir projekto įgyvendinimas. Taigi, atsodintų medžių bus daugiau, jų kamienus saugos po tris kuolus ir apsauginė tvorelė. Odar viena naujovė – medžių laistymo sistema.

Darbai prasidės bet kokiu oru

Administracijos direktorius Sigitas Šeputis pristatė projekto rangovus – Šilutės „Komunalininką“ ir „Klaipėdos želdinius“.Pirmieji medžius pjaus, antrieji į jų vietą sodins naujus. Jo nuomone, gerai pasispaudus, darbus būtų galaima užbaigti iki vėlyvo rudens, nors „Klaipėdos želdinių“ atstovas nebuvo toks optimistiškas. Direktorius priminė, kad medžių pjovimas, jų genėjimas ir išvežimas sukels tam tikrų nepatogumų: bus uždaromi atskiri eismo ruožai, iškils praėjimo prblemų ir pėstiesiems. „O labiausiai bus nepatenkintos moterys“, - juokavo S. Šeputis. – Jos mėgsta aukštakulnius, o čia kartais nebus galimybių jų pademonstruoti“. Paklaustas, kaip ir kas atliks medžių lajų formavimo, šakų genėjimo, prieigų tvarkymo darbus, direktorius akcentavo, kad viskas priklauso nuo pinigų krepšelio. Šiuo atveju buvo pasirinkta istorinė miesto dalis. Odėl prieigų, tai darbai vyksta kopleksiškai Planuojama įrengti tris naujus kelių žiedus, mieste bus pastatyti 38 šiuolaikiniai konteineriai. Dialogui vėl pasisukus apie medžius, R. Ambrulaitis sakė, kad, pavyzdžiui, Vokietijoje kiekvienas medis turi savo „cedeliuką“. Gal, anot specialisto, jau ir pas mus kažką panašaus padaryti/? S. Šeputis atsakė, kad praėjusiais metais buvo atlikta visų rajone augančių želdinių inventorizacija, nes tai yra mūsų turtas. O visai galimas dalykas, kad naujai pasodinti medžiai Tilžės ir Lietuvininkų gatvėse jau turės savo „pasus“. Paklaustas, kokių rūšių medžiai bus sodinami vietoj nupjautųjų, R. Ambrulaitis atsakė, kad tokie patys, pvz., nuo vienos kaukazietiškos slyvos ir gudobelės, iki , pvz., 36 paprastųjų kaštonų ar net 141 paprastosios liepos ir t. t.

Kiekvienam kaimui – savas juokdarys

S. Šeputis vėl priminė, kad pasikartojo panaši situacija, kuri buvo, prieš pjaunant medžius Šilutės – Rusnės kelio ruože, kai atsirado veikėjų, trukdančių pradėti darbus. Ir dabar vienas iš Šilutės gražinimo draugijos atstovų aprišinėjo medžius, kažką ant jų žymėjo. Ki kuriuos šilutiškius tai pykdo, kitiems kelia juoką. „O jei kas mano, kad tokiu būdu atliekama kažkokia viešinimo ar protesto akcija – tai ji tikrai neveiksminga“, - sakė direktorius.


Straipsnio komentarai

surdovertimas2018-04-12
Pirmųjų, tiksliau kraštinių klonų "postaktyvistų" rankos išdavikės byloja prieš jų šeiminikų valią...
regis nesimato klauno Biurocratus Vulgariso, tąjį veikiai atpažinsite išito "suglausto aniuolo" gesto.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vietinis2018-04-12
Medžių ekspertizė Šilutėje greituoju būdu
www.youtube.com/watch?v=q0WKYO1ENZE
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
keistai atrodo2018-04-12
buvę vietiniai sodino, ateiviai ir jų palikuonys nori išpjauti... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
o jau mieste viskas galima tai kur tie didieji patrijotai dabar dingo 2018-04-12
o tai kur kraštovaizdis kur medžio pagarba į gamta jau į tai niekas neatsižvelgia nei vienas uragano nebekelia kaip su rusnės estakados statyba ir visos pelkynės pjovimu Komentaras patinka Komentaras nepatinka