Spektaklis Lietuvininkų gatvėje: kol vienas juosta riša medžius, kiti jas plėšia

2018-04-12, Liana JAGINTAVIČIENĖ
Kol A. Petravičius klijuoja juostas, jas skuba nuplėšti seniūno pasiųstas darbuotojas.
Kol A. Petravičius klijuoja juostas, jas skuba nuplėšti seniūno pasiųstas darbuotojas.
Pradedamas įgyvendinti želdinių tvarkymo projektas Šilutės mieste ne visus džiugina. Žmonės ėmėsi iniciatyvos, kad nebūtų skubama Šilutės miestą puošiančią medžių alėją išpjauti. Pasisakiusieji įsitikinę, kad valdžia bijo, jog žmonės sužinos, kurie medžiai bus išpjauti, o Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus paskutinėmis dienomis parodė žemą savo lygį, kadangi jo elgesys jiems pasirodė pasibaisėtinas. „Aš miesto šeimininkas“, - vis pabrėždavo gatvėje kalbintas seniūnas.

Apkabina medžius

Prasidės želdinių tvarkymo projekto „Šilutės miesto istorinės dalies – Tilžės, Lietuvininkų gatvių nuo Verdainės tilto per Šyšos upę iki tilto per Šyšos upę ties H. Šojaus dvaru kraštovaizdžio (želdinių) tvarkymo projekto“ įgyvendinimas.

Projekto vadovas Romualdas Ambrulaitis, Planavimo ir plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas, supažindindamas su projektu akcentavo, kad svarstymo metu į visas bendruomenės pastabas buvo atsižvelgta. Dėl to 43 tūkst. eurų išaugo projekto įgyvendinimo vertė. Pagrindinėse Šilutės miesto gatvėse – Tilžės ir Lietuvininkų – yra inventorizuoti visi augantys medžiai, kurių dalį numatyta iškirsti ir vietoje jų pasodinti jaunus, iki 3-4 m (atitinkamai pagal rūšį) aukščio medelius, taip pat bus įrengta laistymo sistema ir apsauga. Iš viso turėtų būti pasodinta 320 medžių (iškirsta – 260): liepos, klevai, kaštonai, uosiai, beržai, gudobelės, vinkšnos ir kt.

Tačiau tai ne visiems toli gražu patinka. Vienas iš šilutiškių, architektas Algimantas Petravičius vienas pirmųjų nepabūgo viešai parodyti, kokie jam svarbūs medžiai. Jis  nusprendė netylėti - pradėti priešintis norui žaliąjį miestą paversti nykiu. Vyras kasdien ramiai eina pirmyn ir atgal miesto gatvėmis  ir medžius apkabina – užriša juosteles, kurios informuoja apie tai, kokia lemtis jo laukia – jis bus nupjautas ar jam bus leista toliau žaliuoti. Bet keisčiausiai atrodo šioje situacijose ne jis, o Šilutės seniūnas R. Steponkus, kuris net du viešuosius darbus dirbančius asmenis paliepė vaikščioti paskui architektą ir jo apkabinimus – juosteles plėšti šalin. Ir eina tie du žmogeliai it du šuneliai paskui architektą, lyg jokių darbų daugiau nebūtų. Pastarasis užkabina juostelę, o jie jas paklusniai plėšia. Ir taip jau savaitę. „Liepė seniūnas jas plėšti ir plėšiame. Toks mūsų darbas. Turime atidirbti valandas“, - „Šilokarčemai“ sakė juosteles plėšiantys vyrai.

Seniūnas ne juokais supykęs

Pats seniūnas rimtai supykęs. Jis pats išbėgo į gatvę drausminti A. Petravičiaus, o šis jokių emocijų jam nerodė – ramiai toliau žymėjo medžius. Paklausus seniūno, kas vyksta, šis atsakė: „Paklausk to (rodė į architektą pirštu-aut.pastaba). Ateitų kažkas dabar aprištų švarką, kitas užrištų skarą, kitas dar sijoną. Dar ateitų jūsų namuose užrištų kokį kaklaraištį. Kaip atrodytų? Čia yra viešosios tvarkos pažeidimas. Nori kažką daryti, ateik pas šeimininką, o šiuo atveju aš esu šeimininkas, gauk leidimą. Kaip atrodys, dabar vienas skarą užriš, kitas dar ką. Kaip atrodys? Iškviečiau policiją. Jei nori ateik pas šeimininką, šnekam, gal padėsim, gal ačiū pasakysim. Nueis į sodą ir apriš obelis, ar patiktų? Vienas ateis uždės šaliką, kitas kepurę uždėtų“, - vis kartojo pakeltu tonu R. Steponkus.

Į klausimą, ar reikia išties tiek daug medžių nupjauti Šilutės mieste jis atsakė trumpai, jog tam yra specialistai ir projektai. Į klausimą ar gaila medžių jis atsakė trumpai: „Man visko gaila“.

Seniūnas teigė, kad A. Petravičius pažeidžia viešąją tvarką. Todėl jau policiją jam kvietė ne kartą ir pareiškimą parašė. Pokalbio metu priėjo ir Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys Jonas Jatautas.  „Visos suinteresuotos grupės turi vieną kartą susėsti už stalo.  Čia dabar vyksta taip – visi tampo sijonėlį į kiek nori pusių. Paklausiat – gražu ar negražu? Vienas sakys gražu, o kitas – negražu. Šiuo atveju yra žinybos, specialistai, profai, šeimininkai - seniūnas, meras. Sėskite už stalo ir šnekėkite vieną kartą. Sukuriame politikavimą iš labai elementarių dalykų. Nuo to bloga. Tai yra ūkiški dalykai. Dėl jų reikia ūkiškai ir susitarti. Jokių kitokių vaistų nėra demokratinėje visuomenėje. Tai gal reiktų baigti cirką ir šiuo klausimu? Dabar yra kažkokie pasistumdymai. Netyčia einu pro šalį ir matau, kad čia veiksmas“, - dėstė J. Jatautas.

Išgelbėjo žvakutė

Pakalbinome ir patį penktadienio popietės „susirinkimo“ Lietuvininkų gatvėje kaltininką A. Petravičių. Jis teigė, kad medžių yra visokių – vienus tiesiog reikia pagenėti. „Vienas malonumas kiekvieną pavasarį apkabinti medį. Aš savo nuomonę žodžiu išsakiau, o dabar ją vizualizuoju“, - teigė architektas. Jis pasakojo, kad policijos pareigūnams pasiaiškino. „Yra visas teisinis pagrindas, moralinis ir galimai stilistinis. Ir seniūnui pasiūliau perskaitytų, kad nusiramintų. Jei būtų jis turėjęs rimtą priekaištą, aš to malonumo neturėčiau. Jis ieškojo pagalbos telefonu.  Toli pasiuntė ir nuėjo į H. Šojaus minėjimą šeštadienį. Policininkai pasakė, kad yra skundų, kad jūs šuniukų skelbimus ir dar kažką klijuojate“, - tęsė medžių saugotojas. Jis nesupranta, kokių leidimų iš jo reikalaujama. „Žmonės prieina ir sako: „Ko čia vargstate, vis tiek nuplėš, eime piketuoti“. O gausite leidimą piketui? Aš pažįstu juos...Jų pinklės...Gal pasirodysiu nedeakvatus, pasikliauju intuicija ir nepragmatiniais motyvais. Aš nespėjau apkabinti medžio, kuris „Lidlo“ projekte stovėjo ant privažiavimo. Pateikiau 17 pasiūlymų. Vienas buvo priimtas, kad medžius už statybų teritorijos reikia saugoti. Ką jūs manote? Jis pirmas krito. Vadinasi nė vienas mano pasiūlymų nebuvo priimtas“, - kalbėjo pašnekovas. Jis priminė, kad išties tų pasiūlymų net nenorėjo priimti, tai padarė tik tada, kai buvo priminta, jog jis jau nusiųstas ir į elektroninį paštą. Visi jie buvo atmesti išskyrus vieną, kad medį reikia saugoti, tačiau medis buvo nupjautas. Šilutiškis atkasė apsnigtą kelmą ir ant jo uždegė žvakę. Pasak jo, ji išgelbėjo kitus medžius. A. Petravičius įsitikinęs – jei ne ta žvakutė, nebūtų jokių susitikimų dėl likusių medžių. „Kiekvieną medį aprišau ir nuriš. Apkabinau ir neliks. Kiekvieną medį...Neskubu, atitaikau. Mėlyna juosta – pirmoje eilėje, geltoni – prižiūrėti, raudoni – kirsti“, - tęsė architektas. Jis negali paaiškinti, iš kur ta meilė medžiams, bet prisimena, jog dar vaikystėje svajojo būti miškininku, o architekto specialybę pasirinko, nes dera su pirmuoju noru.

Medžiai – vertybė?

Besikalbant pašnekinome ir pro šalį ėjusį  architektą Egidijų Vidrinską. Jis mano, kad reikia ne pulti pjauti medžių, o pirmiausia juos pažinti. „Nepažįsta jų mokykloje. Mokiniai ir suaugusieji jų nepažįsta. Nežino, kam jie apskritai skirti mieste. Medis yra vartojimas didžiajai daliai žmonių. Augantis medis atlieka tam tikrą funkciją – valo orą, iš žemės ima vandenį, garina sukurdamas atitinkamą mikroklimatą, duoda namus paukščiams, įvairiems kitiems mikroorganizmams, vabzdžiams. Toks mano požiūris. Tai yra miesto plaučiai. Valdžios vyrai ne tai, kad nelabai pažįsta medžius, bet jie nesupranta, kam jie skirti. Jiems rūpintis vienintelis dalykas – estetinis vaizdas. Dėl to kalbėti. Tam reikia priežiūros. Bet nebesuprantama, ką reikia daryti, imama ir pjaunama. Priežiūra turi būti nuolatinė ir nereiktų dejuoti - pinigų nėra, o staiga iš dangaus nukrinta“, - kalbėjo šilutiškis. Anot jo, medžiai nėra žmonėms tokia vertybė, kokią mato jis. „Tai yra vertybė“, - baigė pokalbį E. Vidrinskas.

Praeiviai pakraupo

Pavyko pabendrauti ir su praeiviais, kurie matė ir girdėjo, kaip elgėsi ir ką kalbėjo seniūnas. Išklausius pašnekovus, buvo galima drąsiai daryti išvadą – to iš seniūno nesitikėjo. „Stebėjau R. Steponakaus elgesį. Ko jis puola ant to A. Petravičiaus. Žmonės neįsivaizduoja, ką valdžia ketina daryti. Užrištos juostos – joks viešosios tvarkos pažeidimas. Nesu matęs, kad kur taip būtų elgiamasi. Ko bijoti juostų? Gal bijoma, kad gatvėje einantys pamatys, kurių medžių neliks? Informacijos tikrai nėra pakankamai apie vykdomą projektą. Ne visi skaito laikraščius“, - dėstė pasipiktinęs pilietis. Kitas praeivis nusistebėjo, kad save pristatantis miesto šeimininku gali pakeltu tonu gatvėje kalbėti ir žeminti kitą žmogų. „Seniūnas šį kartą parodė žemą savo lygį. Jo elgesys – pasibaisėtinas. Kvailino žmogų viešai. Net einantys pro šalį vaikai tai girdėjo. Ar taip galima? Ar gali toks žmogus užimti tokias pareigas“, - dėstė kitas šilutiškis.

Išsiuntė reikalavimą

Kad medžiai nebūtų iškirsti, ėmėsi iniciatyvos ir kitas šilutiškis – Marius Jatkonis. Sekmadienį jis miesto parkelyje kvietė neabejingus šilutiškius pasirašyti po peticija, kad dar kartą būtų atlikta medžių ekspertizė dalyvaujant Šilutės visuomenės deleguotam specialistui. Net 156 asmenys drąsiai pasirašė. „Patarė man kreiptis į žinomą režisierių Gytį Padegimą, kuris kovoja už medžių išsaugojimą. Šis patarė susisiekti su Kaune dirbančiu advokatu Sauliumi Dambrausku.  Jis jau yra laimėjęs bylą ir sustabdęs medžių pjovimą. Teisininkas išnagrinėjo mūsų apželdinimo tvarkymo projektą ir ėmėsi darbo, už kurį neims jokio atlygio. Nėra pakankamai informuota visuomenė apie vykdomą projektą. Tai supratome, kai rinkome parašus. Jie ir toliau renkami. Visi norintys gali užsukti į Tilžės gatvėje 5-7 įsikūrusį video nuomos punktą. Pasiteirauti galima ir telefonu 869967795“, - sakė M. Jatkonis.

Reikalavimas nevykdyti medžių šalinimo darbų, kol bus atlikta privaloma želdinių būklės ekspertizė, jau pasiekė LR Aplinkos ministeriją, Šilutės rajono savivaldybę bei UAB „Šilutės komunalininkas“. Koks bus atsakymas, paaiškės netolimoje ateityje. Apie juos būtinai informuosime.

Tiesa, ne vienas iš atėjusių pasirašyti po reikalavimu, buvo įsitikinęs, kad valdžia bijo, jog žmonės sukils siekdami išsaugoti medžius ir tik dėl to neleidžiama medžių apjuosti juostomis, kadangi taip vizualiai matosi, koks kurio medžio laukia likimas. Netrūko ir pasipiktinusių, kad seniūnas pasiuntė net du žmones vaikščioti paskui architektą, kuris riša juostas. „Nejaugi mieste nėra svarbesnių darbų? Gėda, kad du žmonės ne rimtus darbus turi dirbti, o paskui kaip šuneliai lakstyti, kai mieste ne viena vieta prašosi žmogaus rankų, kad būtų sutvarkyta“, -  kalbėjo Jonas.

 


Straipsnio komentarai

FEJ2020-05-03
Eilinės Petravičiaus nesąmonės. Projektas sėkmingai įgyvendintas, ir ne vienas. Nereikia čia daryti spektaklio, tegul pirma žmogus sėdi savo vietoj, o ne dirba tokius darbus, kur jam net nepriklauso, ir nėra ko čia jam kištis kur nereikia. Ką nusprendė savivaldybė ir projekto rengėjai, ir jei yra pritarimas, ko dar kažkokiam eiliniam sraigteliui kaišiot pagalius kur nereikia?? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
SAVO TVARTO SEIMININKAS2018-04-13
Seniunas LOPAS ! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Loreta2018-04-13
Seniunas is prokuraturos pastoviai gatavas iseina, apie kvapa ir eisena patyliu isvis, dirbu salia beveik kieviena diena tas pats.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Joo2018-04-12
Tai seniunas yra socialdemokratas, o socialdemokratu sukis - svarbiausia zmogus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Buvęs 2018-04-12
Kad seniūnas "mužikas" senai aišku. Vienam mūsų klieneii teko turėti reikalų su juo. Kaip moteris pasakojo, kaip seniūnas koliojosi prie jos, teko raudonuoti būnant Šilutiškiu. Ir pačiam nekartą teko bendrauti telefonu. Kas antras žodis keiksmažodis ir grasinimai.
Iš visų įvažiavimų iš Birutės gatvės, seniūnas už Savivaldybės pinigus tik iki savo namo susitvarkė. O kiti to kvartalo gyventojai už savo pinigus arba per žvyrą važinėja. Na ir kyšiukus tas vietinis "oligarchas" mėgsta.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vietinis2018-04-12
Medžių ekspertizė Šilutėje greituoju būdu
www.youtube.com/watch?v=q0WKYO1ENZE
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
pasityčiojimas2018-04-12
Lietuvninkų gatvėje išsidirbinėja ale lietuviai...atėjūnai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nusidejelis2018-04-12
Sitas seniunas vadina save miesto seimininku? Kad jis apgailetinas yra. Rasiau seniunijoje prasyma, kad gauti zaliuju atlieku konteineri. Tai tas musu vadinamas seniunas skambino Svajui. "Sveikas Svajau. Ar tu blet jau pasiemei konteineri? O tavo kaimynas? Dar ne? Tai as tada blet liepsiu, kad tau atodetu o tu tik nepamirsk uzvaziuot pasiimti. Ai nors blet dar daug ju like. Gali neskubeti.," Ar taip turi kalbeti miesto seniunas kai yra mestelenu salia ir rupintis kaip draugams pasiimti konteinerius. O ndirbti savo tiesioginio darbo? Jis jau supuves kaip zmogus. O dar save miesto seimininku vadina. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nu nieko sau2018-04-12
O tai ką policija veikia. Huliganai ką nori,ta ir daro Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tokius reikia suaugusius su kėdėm mest lauk 2018-04-12
pas musu seniunas tėra tik tušinukam kilnot ir kamolį spardyt koks grožis aplinkos yra ž naumestį ar vainutas kaip viskas blizga net rusnė kaip švarinasi puošiasi o š i l u t ė tik apie savivaldybę apsišvarina o toliau neidomu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2018-04-12
Steponkų seniai reikia keisti. Kas čia per seniūnas. Gėda.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
2018-04-12
Nesuprantate juk medelius pirks atseit brangiai ir valdžiai kad liktu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Daiva2018-04-12
Toks ir šeimininkas, gėda. Ir joks "šeimininkas" negali uždrausti gedėti to , prie ko pripratome, su kuo susigyvenome... Komentaras patinka Komentaras nepatinka