Vėjo jėgainių statytojai „suarė“ kaimo kelią

2015-01-11, Stasys BIELSKIS
Mero kabinete aptarta, ką reikėtų padaryti, kad darbai būtų atliekami kultūringai ir kad gyventojai nepatirtų nepatogumų.
Mero kabinete aptarta, ką reikėtų padaryti, kad darbai būtų atliekami kultūringai ir kad gyventojai nepatirtų nepatogumų.

Į „Šilokarčemos“ redakciją paskambinęs Lumpėnų seniūnijos Nepertlaukių kaimo gyventojas piktinosi, kad jau keletą mėnesių vėjo jėgainių statytojai rausia Palumpių-Nepertlaukių kelią. Dabar juo neįmanoma važiuoti automobiliais. Į Nepertlaukius nebegali atvažiuoti pašto automobiliai, net pienovežiai, turintys iš sodiečių išvežti pieną. Nepertlaukiuose gyvenančių žmonių skundą gavo ir Pagėgių savivaldybės administracija.

Mero V. Komskio iniciatyva gruodžio 31-ąją Vilniuje buvo sukviesti darbų užsakovo bei rangovo atstovai, pokalbyje dalyvavo ir Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis. Sutarta dar kartą susitikti sausio 7-ąją kelio Palumpiai-Nepertlaukiai pradžioje. Atvyko užsakovo atstovai – UAB „A. Žilinskis ir Ko“ darbų vadovas Tomas Stonys ir Energetikos departamento direktorius Tomas Urbonas bei rangovo atstovai – AB „Litgrid“ Strateginės infrastruktūros departamento direktorius Karolis Sankovski ir Strateginių projektų įgyvendinimo skyriaus vadovas Rimantas Butkus.

Pastarieji paaiškino, kad būtų buvę žymiai paprasčiau kabelį nuo vėjo jėgainių iki elektros pastotės nutiesti per pievas, bet tada būtų reikėję daugybės žemės sklypų savininkų sutikimų, o toks derinimas užtruktų ne vienerius metus. Todėl buvo duotas leidimas kasti važiuojamąją kelio dalį ir po ja pakloti kabelį. O kai pradėjo rangovai rausti tą kelią, aišku, važiuoti juo tapo nebeįmanoma.

Apžiūrėjus atliktus darbus (žiemos metu jie sustojo), UAB „A. Žilinskis ir Ko“ bei AB „Litgrid“ atstovai vyko į Pagėgius, kur mero kabinete aptarė tai, ką dar reikėtų padaryti, kad darbai būtų atliekami kultūringai ir kad gyventojai dėl jų nepatirtų nepatogumų, nesiskųstų žiniasklaidai ar Pagėgių valdžiai. Pasitarime dalyvavo Savivaldybės mero pavaduotojas Vytautas Stanišauskas, Administracijos direktorė Dainora Butvydienė, jos pavaduotojas Alvidas Einikis, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas Petras Kuzmarskis bei Lumpėnų seniūnė Danguolė Mikelienė.

„Visą vasarą stebėjau, kaip dirbo rangovo AB „Litgrid“ samdyti subrangovai – kaip jie statė kelių eismo ženklus, koks buvo jų elgesys, - priekaištavo meras V. Komskis. – Tai nedaro garbės nei mums, nei atvažiuojantiems, ypač į kaimą grįžtantiems žmonėms. Atvažiuojantieji pas savo tėvus sakydavo: „Kaip čia važiuojat, nebeišvažiuojat, atbuli, ženklų nėra...“. Darbas buvo atliekamas be jokios kultūros. Savivaldybės Ūkio skyriaus darbuotojams ne kartą sakiau – kalbėkitės su jais, darykite ką nors. Girdint spaudos atstovui apie tai kalbu atvirai – tas, kas laimėjo konkursą, o ne subrangovai, ir turėtų užtikrinti tą kultūrą. Nes ten gyvena žmonės, jie turi teisę važiuoti – statybininkai, kai kur nors užtveria kelią, turėtų padaryti apylanką. Kultūros trūko nuo pat pradžių. Net Seimo vicepirmininko Kęsto Komskio prašėme pagalbos, nes kiek aš kalbėjau su rangovu, į tai nebūdavo reaguojama. Šiandien matome, kad kai kas jau yra pasikeitę į gerąją pusę. Tai šiek tiek džiugina“.

Iš tikrųjų, šito pokalbio išvakarėse kai kuriose vietose ant kelio jau buvo papilta ir paskleita smėlio...

AB „Litgrid“ Strateginės infrastruktūros departamento direktorius Karolis Sankovski sakė puikiai suprantantis, kad tos statybos turi būti vykdomos laikantis aukščiausių kokybės reikalavimų, kuo mažiau trukdant gyventojams.

„Apgailestaujame dėl susidariusios situacijos, pilnai suprantame jūsų nepasitenkinimus, ir pasistengsime juos įvertinti kuo operatyviau ir kuo geriau į juos atsižvelgti“, - teigė K. Sankovski.

„To kelio būklė nėra gera, - pripažino Strateginių projektų įgyvendinimo skyriaus vadovas Rimantas Butkus. – Dabar pašalę, tai gerai, galima važinėti. O kai oras atšils, ten bus tik šlapias molis. Mes matome ir savo trūkumą – nepakankama yra techninė priežiūra. Vakar kalbėjome apie tai, kas turi būti padaryta, kokią teritoriją paliksime po savęs. Sutarėme, kad kelias būtų atstatytas taip, kaip priklauso, o ne pilti smėlį ar užsiimti kažkokia kosmetika. Taip daryti nėra prasmės iš technologinės pusės – ten viskas nuskęstų. Iškastą vietą reikėtų atstatyti taip, kaip numato teisės aktai, kokia yra faktinė kelio danga“.

Savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas P. Kuzmarskis priekaištavo, kad buvo nusižengta Žemės kasimo darbų keliuose reglamentui ir po gruodžio 1-osios toliau kasinėjamas tas kelias. „Tas Nepertlaukių kaimas užtvertas taip, kad ten dabar reikia lėktuvo. Visą laiką tikėjomis geranoriškai susitarti, jokių atsakymų į mūsų raštus negavome, kol neįsiterpė politikai. Pažeista darbų atlikimo technologija - reikėjo dirbti atkarpomis, todėl šiandien turime baisų rezultatą“, - teigė P. Kuzmarskis.

Beje, Nepertlaukių kaimo gyventojai dabar į Lumpėnus gali nuvažiuoti aplinkiniu keliu, bet atstumas yra žymiai didesnis, ir tai vėl sukelia nepatogumų žmonėms.

Rangovo atstovai pažadėjo visus trūkumus ištaisyti, o meras V. Komskis svarstė, kad gal Savivaldybės taryba galėtų pakeisti sprendimą - už kiekvieną kelio užtvėrimo dieną skirti rangovui ne 50-ies litų, o dešimteriopai didesnę baudą.

V. Komskis atsiprašo gyventojų už nepatogumus ir teigia, kad užbaigus darbus kelio būklė bus geresnė nei buvo iki kabelio tiesimo pradžios.

 


Foto galerija

Mero kabinete aptarta, ką reikėtų padaryti, kad darbai būtų atliekami kultūringai ir kad gyventojai nepatirtų nepatogumų.UAB „A. Žilinskis ir Ko“, AB „Litgrid“ ir Pagėgių savivaldybės atstovai domėjosi darbų eiga ir dabartine kelio būkle.Buvo duotas leidimas kasti važiuojamąją kelio dalį ir po ja pakloti kabelį, nes norint tai padaryti per pievas, reikėtų daugybės ūkininkų sutikimų...

Straipsnio komentarai

Iš Lankupių kaimo2015-01-12
Lankupiuose pastatytas vėjo jėgainių parkas iš viso aplinkui net 23 pramoninės vėjo jėgainės yra net 150 metrų atstumu nuo gyvenamųjų namų. Vėjo jėgainių statytojai apgaulės būdu, su korumpuotu buvusiu Šilutės meru laužiku, įstengė neturint jokių techninių leidimų pastatyti šį parką. Net raštiškai aplinkos apsaugos ministerijai įsipareigojo sutvarkyti kelius. Nieko jie nedarė ir jokių kelių nesutaisė - dantis galima pamesti važiuojant keliu į Lankupius. Nors Šilutės savivaldybė iš vėjininkų gauna po 1 milijoną litų.
Taigi mielieji lumpėniškiai, jūsų "suartas" kelias tėra tik smulkmena. Tikrąją korumpuotų valdininkėlių pusę dar tik pamatysite.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka