Neumokokinės infekcijos grėsmė ir galimybė nemokamai pasiskiepyti

2018-04-27, Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja, laikinai vykdanti Tauragės departamento direktoriaus funkcijas, Gilma Masiulionienė

Kiekvienais metais balandžio mėnesio pabaigoje yra minima Europos ir pasaulinė imunizacijos savaitė, kuria siekiama priminti apie vakcinų naudojimo svarbą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai kviečia medikus atkreipti dėmesį į pneumokokinės infekcijos grėsmes ir priminti savo pacientams, kurie yra priskiriami rizikos grupei, apie galimybę nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos. Asmenys, kurie nėra priskiriami rizikos grupei, nuo pneumokokinės infekcijos gali pasiskiepyti savo lėšomis.

Pneumokokinė infekcija – pavojinga liga

Pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurią sukelia Streptococcus pneumoniae. Pneumokokinė infekcija yra ypač pavojinga žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis, vyresnio amžiaus asmenims ir vaikams. Ji gali sukelti meningitą, bakteremiją, pneumoniją bei lengvesnes, nors dažniau registruojamas ligas – sinusitą ir vidurinės ausies uždegimą. Minėtas sukėlėjas yra vienas iš daugelio mikroorganizmų, sudarančių normalią žmogaus nosiaryklės florą. Pneumokokų nosiaryklėje nešiotojai yra apie 40-60 proc. mažų vaikų, 6 -10 proc. paauglių ir 3-4 proc. suaugusiųjų. Šia infekcija užsikrečiama oro lašeliniu būdu per kvėpavimo takų sekretus, esant glaudžiam kontaktui su sveiku pneumokokų nešiotoju arba sergančiuoju pneumokokine infekcija.

Didžiausias sergamumas pneumokokine infekcija registruojamas tarp vaikų iki 2 m. ir vyresnių nei 65 m. amžiaus žmonių. Kiti šios infekcijos rizikos veiksniai yra tam tikros gretutinės ligos ir/ar būklės (lėtinės širdies, plaučių, kepenų, inkstų ligos, cukrinis diabetas, alkoholizmas, kochleariniai implantai), įvairios kilmės imunodeficitas (ŽIV infekcija, pirminis imunodeficitas, piktybiniai navikai, imunosupresinis gydymas (įskaitant gliukokortikoidus), inkstų funkcijos nepakankamumas, nefrozinis sindromas, būklė po organų transplantacijos, autoimuninės ligos). Pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantiems asmenims galima ištisus metus. Šiuo metu Europoje naudojamos dviejų tipų konjuguotos ir polisacharidinė pneumokokinės infekcijos vakcinos.

Norintiems skiepytis rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją.


Straipsnio komentarai

oho2018-04-28
o kas ta vakcina patikrins,o gal ji skirta aborigenams Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?