Numatoma sugriežtinti senųjų suskystintų naftos dujų balionų naudojimo tvarką

2018-05-01, enmin.lrv.lt

Energetikos ministerija parengė ir pateikė viešam svarstymui energetikos ministro įsakymo projektą, kuriuo numatoma sugriežtinti senų balionų, pagamintų ne pagal Gabenamųjų slėginių įrenginių techninio reglamento reikalavimus, periodinės techninės patikros tvarką.

Numatoma, kad ši patikra būtų atliekama dujų balionų techninės patikros centruose, kurie priklauso ūkio subjektams, turintiems reikiamą infrastruktūrą ir teisės aktų nustatyta tvarka Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) išduotus atestatus, suteikiančius teisę atlikti dujų balionų remonto ir bandymo darbus.

Įvertinus kaimyninių šalių patirtį, taip pat nuspręsta sutrumpinti senųjų dujų balionų periodinės techninės patikros periodiškumą ir ją atlikti kas 5 metai (šiuo metu buvo periodinė techninė patikra atliekama kas 10 metų) ir nustatyti jų ribinį senųjų balionų naudojimo laiką – 40 metų nuo baliono pagaminimo datos.

Numatoma, kad toks senų dujų balionų periodinę techninės patikros sugriežtinimas užtikrins tinkamą balionų techninę saugą ir paskatins suskystintų naftos dujų rinkos dalyvius (dujų pardavėjus) palaipsniui juos keisti naujais, pagamintais pagal Gabenamųjų slėginių įrenginių techninio reglamento reikalavimus.

Parengti siūlomus pakeitimus paskatino suskystintų naftos dujų balionų rinkoje susidariusi situacija.

Energetikos ministerijos prašymu, VEI 2017 m. IV ketvirtyje ir šių metų I ketvirtyje atliko kompleksinius ūkio subjektų, turinčių teisę išpilstyti suskystintas naftos dujas į balionus bei atlikti šių balionų remonto ir bandymo darbus.

Patikros rezultatai parodė, kad kas ketvirtas užpildytas suskystintomis naftos dujomis balionas yra techniškai netvarkingas (nesuremontuotas, neišbandytas, arba dujų baliono žymenys yra dingę ar neįskaitomi ir kt. trūkumai).

Energetikos ministerijos vertinimu, tokia situacija kelia nerimą, todėl šiai sričiai ir toliau bus skiriamas dėmesys tiek tobulinant esamą teisinę aplinką, tiek stiprinant suskystintų naftos dujų balionų rinkos dalyvių kontrolę.

Pagal VEI pateiktą informaciją, šiuo metu 10 ūkio subjektų turi teisės aktų nustatyta tvarka išduotus atestatus, suteikiančius teisę atlikti dujų balionų remonto ir bandymo darbus ir patikrinimai parodė, kad jie atitinka atestatu nustatytas reguliuojamos veiklos sąlygas. Pažymėtina, kad Prekiautojų suskystintomis dujomis asociacijos duomenims, senųjų dujų balionų rinkoje dar naudojama apie 400 tūkstančių vnt.

Energetikos ministerija dėkoja suskystintųjų naftos dujų rinkos dalyviams, kurie aktyviai dalyvavo rengiant ir teikiant pasiūlymus dėl dujų balionų techninės patikros, prekybos suskystintomis naftos dujomis tvarkos keitimo.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?