Siūloma, kaip palengvinti nedarbingumo suteikimo tvarką

2018-05-03, sam.lrv.lt

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), pristačiusi siūlymą, kaip būtų galima sumažinti eiles pas šeimos gydytojus ir supaprastinti nedarbingumo suteikimo tvarką, artimiausiu metu šiuos klausimus aptars su verslo atstovais, kurie atstovauja darbdavių interesus, darbuotojus atstovaujančiomis organizacijomis, bei atsakingomis institucijomis – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), Valstybine darbo inspekcija (VDI), Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (Sodra).

Toks susitikimas planuojamas gegužės viduryje. Šį siūlymą pristačiusi SAM tikisi, kad jis būtų naudingas pacientams ir medikams, jei nesunkiai susirgusiems darbuotojams būtų galima su darbdaviu susitarti dėl keleto nedarbingumo dienų, nesikreipiant į šeimos gydytoją. Tai būtų patogu žmonėms, kurių negalavimai nėra sudėtingi, taip pat sumažėtų galimybė plisti virusams sezoninių užkrečiamųjų ligų periodais, o prie gydytojų kabinetų sumažėtų laukiančiųjų eilės.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tai yra vienas iš realių būdų mažinti eiles pas šeimos gydytojus, kurie šiuo metu neretai tampa trumpalaikių nedarbingumo pažymėjimų išrašinėtojai, kai darbuotojui reikalinga pateisinama priežastis prieš darbdavį, kai šie negali susitarti.

„Žinoma, svarbu suprasti, kad tai galiotų tais atvejais, kai žmogus į mediką kreipiasi ne dėl gydymo, o dėl nedarbingumo pažymėjimo, kai mediko konsultacija ir specifinis gydymas nėra būtini. Tokiais atvejais darbuotojai ir darbdaviai tikrai galėtų tarpusavyje susitarti dėl vienos ar dviejų nedarbingumo dienų be gydytojo įsikišimo. Be to, ir šiuo metu yra taikoma tokia praktika, kai darbuotojui lengvai apsirgus, darbdavys suteikia galimybę jam namie sveikti, kad neužkrėsti kitų. Esant rimtesniems susirgimams kreiptis į šeimos gydytoją yra būtina ir nerekomenduojama užsiimti savigyda“, - sako ministras A. Veryga.

Be to, ministro A. Verygos teigimu, tokia praktika kai kuriose užsienio šalyse – ne naujiena, tad bus vertinama ir jų patirtis, formuojant konkrečius siūlymus, kaip mūsų šalyje būtų galima pereiti prie tokių naujovių.

Sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės teigimu, ir dabar susitaręs su darbdaviu sergantis darbuotojas gali keletą dienų neateiti į darbą.

„Tik už tas dienas nėra mokamas darbo užmokestis. Mūsų siūlymas – kad tos dienos būtų apmokamos. Kol kas tai – tik idėja galvojant, kaip sumažinti medikų krūvį ir laukiančiųjų pas juos eiles. Neabejotinai, turės būti sukurtas kontrolės mechanizmas, kad darbuotojai nepiktnaudžiautų šia galimybe, tad su socialiniais partneriais bus patarti visi aktualūs klausimai ir išklausyti jų pasiūlymai“, – teigia viceministrė

Kiekvienas Lietuvos gyventojas per metus pas šeimos gydytoją apsilanko vidutiniškai 5 kartus. Pagal šį rodiklį, mūsų šalis labai išsiskiria iš kitų Europos Sąjungos (ES) šalių.

„Tai yra susiję su tam tikrais sisteminiais dalykais. Pacientų srautas yra pakankamai didelis, susidaro ilgos laukimo eilės ir dėl to atsitinka net taip, kad kai kurie pacientai atideda savo vizitą pas šeimos gydytoją. Manome, kad ši iniciatyva turėtų teigiamos įtakos šeimos medicinos paslaugų prieinamumui“, – sako viceministrė L. Jaruševičienė.

SAM duomenimis, šis klausimas ministerijoje analizuojamas buvo ir anksčiau, bet tuo metu nepriimti jokie sprendimai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek Jums tenka laukti vizito pas šeimos gydytoją?