Ministro viešnagė Šilutėje

2018-05-11, Kęstutis JOČYS
Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis ir rajono meras V. Laurinaitis.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis ir rajono meras V. Laurinaitis.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis susitikime su rajono vadovais, skyrių vedėjais, socialiniais darbuotojais diskutavo apie paslaugas šeimoms, pagalbą vaikams, institucijų ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimą. Daug dėmesio buvo skirta gyventojų užimtumui ir planuojamiems Darbo biržos pokyčiams.

Pradėdamas susitikimą rajono meras Vytautas Laurinaitis sakė, kad yra susikaupusių daug klausimų socialinėje srityje – vaikų globos namų naikinimas ir jų auklėtinių iškeldinimas į šeimynas, senelių globos namų trūkumas, Šilutės darbo biržos veiklos reorganizavimas ir t. t.

Kokiu keliu planuojama eiti

Ministro nuomone, labai svarbu yra kalbėtis ir tartis, todėl jis, pasikvietęs į talką specialistus ir nevyriausybinių organizacijų atstovus, jau aplankė virš 40 savivaldybių, visus klausimus ir pageidavimus užfiksavo ir išsivežė į Vilnių. Diskusijos pradžioje jis akcentavo tris prioritetines kryptis: skurdo mažinimą, šeimų stiprinimą ir piliečių socialinės atsakomybės didinimą. Skurdo mažinimui yra numatytos lėšos, jos ateityje bus didinamos, bet didžiausias dėmesys skiriamas ne pašalpoms, o skatinimui dirbti ir užsidirbti.

Dėl šeimų stiprinimo jau priimti įstatymai su konkrečiomis paslaugų nuorodomis. Pasak L. Kukuraičio, labai svarbi yra ir pačių šeimų iniciatyva, šeimų tarybų steigimas, jų pasiūlymai ir reikalavimai. Vaiko pinigai irgi bus didinami, tik gali būti, kad jų dydis bus diferencijuojamas pagal amžių. Jis taip pat palietė būsto nuomos bei pirmojo būsto kredito galimybę jaunoms šeimoms. Yra ir kitų paslaugų sąrašas, kurių realizavimui skirta  virš 20 mln. eurų ES fondų ir valstybės biudžeto lėšų.

Kalbėdamas apie socialinių darbuotojų vaidmenį, ministras sakė, kad jis ateityje tik didės suteikiant daugiau teisių. Bus parengta metodika, kadangi dabar dirbama taip, kaip suprantama.Specialistai turės didinti ugdomąjį darbą konkrečiose šeimose, atlikdami jose savotiškas intervencijas gerąja ta žodžio prasme. Būtent nuo šių priemonių efektyvumo priklausys, ar sumažės vaikų skaičius, patenkantis į globos namus, kurie pamažu yra naikinami. Buvo atkreiptas dėmesys į globėjų veiklos, šeimynų stiprinimą ir paramą. O savivaldybės ją turi racionaliai paskirstyti.

Ką reikia keisti ir gerinti

Globos ir rūpybos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis atkreipė dėmesį į tai, kad pastaruoju metu atsirado nemažai„saugiklių“, susijusių su patalpomis, kurios reikalingos dienos centrams ir kitoms reikmėms. Jo nuomone, nesuprantama, kodėl reikia mokėti nemažus pinigus Registrų centrui, kai įstaigos yra valstybinės ir lėšas gauna iš biudžeto. Meras V. Laurinaitis replikavo, kad savivaldybėms užkraunama per daug papildomo darbo, o pasitikėjimo trūksta. Jis sakė nesuprantąs, kam visokiems mokymams, tyrimams ministerija skyrė 6 mln eurų. Anot mero, nereikalingi tie mokymai, vietose dirbantys specialistai gerai išmano savo darbą, o tuos pinigus reikėjo skirti jų skatinimui. Ministras sakė, kad darbuotojai už savo teises turi pakovoti patys. Jis net priminė vakarų valstybes, kurių žmonės savo reikalavimus išsako demonstracijose arba streikuodami. Neagituodamas to daryti, jis rekomendavo savo reikalavimus spręsti per profsąjungas kolektyvinėse sutartyse.

Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė sakė, kad liepos 1-ąją startuosiantis reformų paketas kelia daugiau klaustukų, nei yra atsakymų: jame nėra visumos, o tik atskiri punktai, keičiami pareigybių aprašai, neaišku – ar bus naktiniai budėjimai, ar numatyti šeši budėtojai visai apskričiai bus pajėgūs susitvarkyti. Anot vedėjos, darbuotojai tam ruošiasi, bet ar nebuvo paskubėta. Taip pat diskutuota ir dėl policijos vaidmens, laikinai paimant iš konfliktuojančių šeimų vaikus.

Darbo biržą reikia pertvarkyti

Pagal šios įstaigos pateiktus duomenis, Šilutės rajonas yra tarp pirmaujančių pagal bedarbių skaičių šalyje. Komentuodamas šią situaciją, rajono meras V. Laurinaitis pateikė du pavyzdžius. Šilutės baldų kombinatas net 100 darbuotojų atsiveža ne tik iš kaimyninų rajonų, bet  iš Jurbako ir net Skuodo. Panaši situacija yra ir dukterinėje „Germanikos“ įmonėje. Peršasi išvada, kad atvykėliams darbo sąlygos priimtinos, o šilutiškiams – ne. Jie mieliau registruojasi Darbo biržoje. Dar praėjusių metų rudenį seniūnams buvo duotas nurodymas surašyti jų teritorijose gyvenančius tikruosius ir „tariamuosius „ bedarbius, Surinkti duomenys buvo pateikti biržos vadovui, bet iki šiol jokios reakcijos ir konkrečių veiksmų. L. Kukuraitis sutiko, kad situacija nėra gera ir pažadėjo sudaryti darbo grupę, kuri vietoje bandys ieškoti kelių, kaip pagerinti šios įstaigos darbo kokybę. Diskusijos metu pasikeista nuomonėmis ir kitais rūpimais klausimais.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?