Žemaičių Naumiesčio gimnazijoje paminėtos Vydūno metinės

2018-05-31

Minint Vydūno 150 –ąsias gimimo metines, balandžio - gegužės mėnesiais Žemaičių Naumiesčio gimnazijoje vyko renginių ciklas ,,Dienos su Vydūnu‘‘. Veiklų įvairovė kvietė gimnazijos bendruomenę artimiau susipažinti su rašytoju, filosofu, muziku, žymiausiu Mažosios Lietuvos kultūros veikėju Vilhelmu Storosta.

Bibliotekininkės Regina Vingienė ir  Ksevera Toliušienė gimnazijos fojė parengė foto sienelę, atspindėjusią  Vydūno veiklos įamžinimą. Skaitykloje visą savaitę veikė keliaujanti dokumentikos paroda ,,Nedylantys Vydūno pėdsakai‘‘, kurią parengė Šilutės rajono Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka. Informatyvi bei spalvinga paroda domino įvairaus amžiaus mokinius bei mokytojus. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Rima Vingienė, Lilija Lengvinienė, Jūratė Daugalienė vedė pamokas ,,Didžiojo filosofo šiuolaikiškumas‘‘. 5 – 12  klasių mokiniai žiūrėjo filmus, skaitė ištraukas iš rašytojo kūrinių, klausėsi dainų, giesmių, diskutavo apie žymaus kūrėjo darbus.

8 – 11 klasių mokiniai klausėsi pranešimo ,,Vydūno filosofinio kelio pradžia. Vaikystės ir jaunystės patyrimai‘‘. Pranešėja, Kintų Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė, įtaigiai pasakojo apie jaunojo filosofo vaikystę bei savojo gyvenimo kelio pasirinkimą. Pranešimas įrodė, jog žymiausias Mažosios Lietuvos kultūros veikėjas aukščiausia vertybe laikė žmoniškumą ir laisvę: ,,Sąmoningų ir laisvų žmonių tauta turi būti iš esmės, o ne paviršiaus dalykuose laisva‘‘. Vydūnas parašė 12 filosofinių kūrinių, sukūrė apie 30 įvairaus žanro draminių veikalų. Tad viena diena buvo skirta scenai. Pirmiausia visų dėmesį sutelkė I g klasės mokiniai, kurie sakė ištraukas apie tėvynę iš rašytojo veikalo ,,Septyni šimtmečiai lietuvių ir vokiečių santykių‘‘. Po gimnazistų pasirodymo į sceną buvo pakviesti  Salos etnokultūros ir informacijos centro Usėnų seniūnijos etnografinio teatro artistai bei gimnazijos skaitovų būrelio nariai, parengę bendrą pasirodymą -  spektaklį ,,Vyrai‘‘ (Vydūnas, Pranas Antalkis), kurį režisavo lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Daugalienė. Spektaklio idėją – tautinės savimonės ugdymą -  aktoriai perteikė nuotaikingai, įtaigiai.

Paskutinis renginys – išvyka, skirta Vydūno metams paminėti, buvo suorganizuota gegužės antrąją savaitę. Gimnazijos pedagogės, suburtos direktoriaus pavaduotojos ugdymui Laimutės Uselienės, lankėsi Kintų Vydūno kultūros centre, kur pabuvojo ,,Pojūčių‘‘ bei ,,Tilsmo‘‘ kambariuose. Žinoma, neapsieita be kūrybos. Edukacija ,,Emalio dirbinių gamyba‘‘ įtraukė į darbų sūkurį: šveitėme metalo plokšteles, gręžėme skylutes su galingu elektriniu grąžtu, tapėme su emaliu ant savo pasirinktos formos metalinių plokštelių. Spalvos liejosi laisvai! Netrukus ant darbo stalų radosi tikri meno šedevrai. Paruoštus darbus edukatorė išdegė krosnyje. Buvo puiku, kai galėjome džiaugtis darbo vaisiais: kas sukurtu pakabuku, kas dekoratyvine detale paveiksliukui, kas sege.

Pasibaigus renginių ciklui ,,Dienos su Vydūnu‘‘, gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vilma Bartušienė dėkojo visiems dalyviams už gebėjimą šiuolaikiškai ir prasmingai  paminėti  Mažosios Lietuvos kultūros veikėjo 150 – ąsias gimimo metines. Šios iškilios asmenybės darbai ir idėjos gimnazistus ir mokytojus įkvėpė dar labiau domėtis savo tėvynės kultūra bei istorija, dar sąmoningiau veikti savo gimtinės naudai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?