Šilutės miesto 507 – ojo gimtadienio aidai

2018-06-01, Kęstutis JOČYS

Nuvilnijo, nuaidėjo Šilutės gimtadienio šventė palikusi jos dalyvių širdyse gražius prisiminimus, o gal ir neišdildomus įspūdžius. Nors atrodytų, šventinis šurmulys kartojasi kasmet, pagrindiniai akcentai taip pat išlieka, bet organizatoriai sugalvoja vis naujų atrakcijų, kurios pritraukia ir nustebina. Todėl ji visada laukiama.

Iškilmingas atidarymo akcentas

Penktadienio vakare centrinė Lietuvininkų gatvė prie miesto simbolio – evangelikų-liuteronų bažnyčios - ties įrengta koncertine pakyla buvo užpildyta šilutiškių: ir susėdusių, ir stovinčiųjų. Tarp garbingų svečių – Lenkijos Gdansko ir Kalobžego delegacijos, mūsų kaimynai iš Slavsko (Rusija), Pagėgių ir Klaipėdos rajono. Su sveikinimo kalba, pasipuošęs regalijomis, į susirinkusius miestelėnus kreipėsi Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis: „Šilutė – tai išskirtinis miestas, kuris gali didžiuotis savo istorija, praeitimi ir dabartimi. Tai pamario krašto ir Mažosios Lietuvos sostinė. Esame dėkingi tiems, kurie kūrė ir puoselėjo šį miestą. Dėkoju visiems, kurie čia gyvena ir kuria Šilutės dabartį. Vienas žinomas žmogus yra pasakęs – nenoriu girtis, bet aš esu šilutiškis“. Su miesto gimtadieniu jo gyventojus pasveikino Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda ir Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas. O šventinį atidarymo koncertą pradėjo dainininkas Povilas Meškėla, kurį keitė akordeono virtuozas Martynas Levickis su savo kolektyvu, Vilniaus miesto ansambliu „Mikroorkestra“. Pasibaigus koncertui, prieš vidurnaktį dangaus skliautą sudrebino galingas fejerverkų pliūpsnis.

Dalyvių paradas stebino puošnumu ir gausumu

Šeštadienio vidurdienį nuo Tilžės gatvės link senojo turgaus aikštės Lietuvininkų gatve pajudėjo šventinė eisena. Kolonos priešakyje su maršų melodijomis žengė pučiamųjų orkestras „Pamarys“ ir jo sudedamoji dalis – šokėjų grupė „Pamarietė“, už jų seniūnijų vėliavas iškėlę vėliavnešiai ir triukšmingiausi eisenos dalyviai su margaspalviais balionais ir skanduotėmis – miesto mokyklų ir gimnazijų atstovai. Triukšmingumu nuo jų neatsiliko daužydami medines trinkeles ir skanduodami „neleisime iškirsti medžių“ aktyvių šilutiškių „S.O.S. Šilutės medžiai“ kolona. Paskui juos, nešdami improvizuotą ringą, žygiavo jaunieji boksininkai, futbolininkai, „Šilutės kablio“ atstovai.

O jau tada pasirodė „sunkioji artilerija“: traktorius tempė gražiai nudažytą senovinę vokišką garo mašiną, ant „Šilutės vandenų“ automobilio puikavosi užrašas: „Šilutės vandenų geri – sveikas esi“, o baldininkų kolonos priekyje „važiavo“ į rekordus pretenduojanti didžiulė kėdė, ant kurios pasodintas darbuotojas atrodė kaip nykštukas. Su „Pik-Nik“ reklama pražygiavo sūrininkai, gaisrininkai su savo galinga technika, o pasieniečių gretose kartu su dresuotojais ėjo ir jų keturkojai auklėtiniai. Su lėktuvų modelių maketais, pritvirtintais ant automobilių, važiavo klubo „Skrydis“ nariai, o už jų – senųjų rusiškų automobilių („Volgų“, „Žigulių“, „Moskvičių“) savininkai. Kaip kontrastas atrodė paradą užbaigusi baikerių ir motokrosininkų galingų motociklų riaumojantis garsas.

Senojo turgaus aikštė - šventės epicentras

Ant didžiulės koncertinės estrados pasirodęs rajono meras V. Laurinaitis ir Šilutės priešgaisrinės tarnybos viršininkas R. Mačijauskas garbingus Gelbėtojų ženklus įteikė dviem drąsiems vyrams – R. Radzvilavičiui ir A. Daugalui – kurie išgelbėjo skęstančius žvejus. Apdovanojimą gavo ir gaisrininkas-gelbėtojas T. Nausėda. O tuo metu senojo turgaus aikštėje jau vyko įvairūs šventiniai renginiai ir atrakcijos: Lietuvos veislinių triušių asociacijos nariai kvietė į palapinę pasigrožėti ir nusipirkti veislinių triušių, kurių kainos svyravo nuo 20 iki 45 eurų, šalia jų į šokių sūkurį kvietė „Verdainės“ folkloro kolektyvas, o vaikams tiek aikštėje, tiek prie KPC buvo paruoštos pripučiamos pilys, batutai, įvairūs stalo žaidimai.

Jaunieji boksininkai ringe atliko parodomąsias kovas. Šis šventinis turnyras buvo lyg savotiška įžanga prieš rudenį Šilutėje vyksiantį Lietuvos bokso čempionatą. Tai didelis šilutiškių boksininkų ir jų trenerio Vinco Murausko ilgamečio darbo įvertinimas. Kas tuo metu buvo arčiau, galėjo pasivaišinti didžiuliu mero V. Laurinaičio  miestelėnams dovanotu tortu, o jei ir neteko jo paragauti, tai prekybininkai šią spragą užpildė su kaupu, reikėjo tik plačiau atverti pinigines.

Pirmą kartą buvo surengtas viduramžių riterių turnyras. Parodomąsias kovas, aprangos detales ir kitas senųjų laikų detales komentavo patys klubo nariai. Taip pat pirmą kartą vyko ir sūrio ridenimo varžytuvės nuo Šyšos upės pakrantės pylimo. O nugalėtojas galėjo džiaugtis tuo pačiu varžybų įrankiu – sūriu. Praskrendantys virš aikštės lėktuvai vaikų džiaugsmui mėtė iš padangės saldumynus.

„Pamario“ orkestrui – 20 metų

Jubiliejinį koncertą šia proga meno mokyklos fanfarinis pučiamųjų orkestras padovanojo šventės dalyviams. Išskirtinumo  pasirodymui suteikė ne tik šiam muzikiniam žanrui parinkti įvairūs maršai bei melodijos,  „pamariečių“ šokiai, bet ir kartu koncertavę buvę šio kolektyvo ir meno mokyklos auklėtiniai, kurie šiuo metu mokosi konservatorijose, Teatro ir meno akademijoje arba jau groja kituose pučiamųjų instrumentų arba džiazo kolektyvuose, pelnę apdovanojimus republikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose. „Pamario“ ir „Pamarietės“ vadovus Judrę ir Gražvydą Railas pasveikino rajono meras V. Laurinaitis ir Šilutės meno mokyklos direktorė D. Pielikienė. Jiems buvo padovanotas paveikslas, vaizduojantis meno mokyklos pastatą, įteikti „Sidabrinės žuvies“ ženklai. Jais buvo apdovanoti ir kiti pedagogai, ruošiantys ir mokantys jaunuosius pūtikus. O baigiantis „Pamario“ koncertui, scenoje pasirodė dainininkai Renata ir Deivydas Norvilai, kurie kartu padainavo dainą „Malda‘, O Deivis, pritariant žiūrovams dar atliko šviesios atminties dainininko, buvusio meno mokyklos mokytojo Tomo Balčyčio dainą „Kur senas Rambynas“.

Ir aš ten buvau

Žinoma visko, kas vyko šventės metu, sutalpinti į straipsnį beveik misija neįmanoma. Šventėje tiesiog reikia dalyvauti, o dalyvių buvo tikrai gausus būrys, gal jų kiekį šiek tiek pakoregavo po pietų prasidėjęs lietus su perkūnija, bet vakariniuose koncertuose jų vėl buvo apstu. Šventė pasibaigė, bet visi jai sakome: „Iki kitų metų“.

Šventės akimirkos:

1-oji diena

2-oji diena


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?