Gydytojas apie sąnarių skausmus: tik neužsiimkite savigyda

2018-06-03
Jei skausmų išvengti nepavyksta ir jie per savaitę nepraeina, neignoruokite jų ir kreipkitės į specialistus.
Jei skausmų išvengti nepavyksta ir jie per savaitę nepraeina, neignoruokite jų ir kreipkitės į specialistus.

Sąnarių skausmai yra dažna ne tik vyresnio, bet ir jaunesnio amžiaus žmonių problema. Nors jų kyla dėl įvairiausių priežasčių, pateikiame 3 žmonių istorijas ir Klaipėdos universitetinės ligoninės Sporto traumų sektoriaus vedėjo, ortopedo-traumatologo dr. Marko Fiodorovo komentarus apie nemalonius pojūčius kelio sąnariuose bei patarimus, kaip jų išvengti.

Svarbiausia nustatyti diagnozę

Atšilus orui, nusprendžiau suaktyvinti gyvenimo būdą – pabėgioti, su draugais pažaisti futbolą. Tačiau kartą, skubėdamas link kamuolio, pajutau nemalonius skausmus kelyje, kurie nepraeina jau daugiau nei savaitę. Kas gali būti pažeista ir ar reikia kreiptis į specialistus? O gal skausmus padės įveikti priešuždegiminiai tepalai arba vaistai? (Tadas, 35 m.)

Patyrus traumą, kelyje gali būti pažeista daug struktūrų, todėl svarbiausias patarimas – kreiptis į ortopedą, atlikti tyrimus ir magnetinį rezonansą. Tokiu būdu bus nustatyta tiksli diagnozė ir imtasi veiksmų. Nieko nedarant, situacija gali progresuoti – didėti skausmai, prasidėti uždegimas, sąnarys pradėti tinti ir galiausiai atsirasti tokių problemų, kad jų be operacijos įveikti nepavyks. Be to, kol atliekami tyrimai, labai svarbu kurį laiką sumažinti fizinį aktyvumą ir stebėti skaudamą vietą.

Kalbant apie tepalus, mano požiūris į juos skeptiškas – tepdami jais sąnarį didelio efekto neišgausite, nes jie tinkamesni sumušimams, paviršiniams sužeidimams. Žinoma, jūsų atveju tepalas didesnės žalos nepridarys, bet, jei skausmai dideli, geriau išgerkite tabletę nuo uždegimo ir, kaip jau minėta, kuo skubiau apsilankykite pas gydytoją.

Problemų priežastis – antsvoris

Turiu antsvorio, su juo gydytojo rekomendacija bandau susidoroti reguliuodama mitybą ir daugiau judėdama, ko anksčiau nedariau. Tačiau čia patenku į užburtą ratą – šiek tiek pasportavus, man paūmėja kelio sąnario skausmai. Kas man gali padėti? (Viktorija, 53 m.)

Daugelis vidutinio ir kiek vyresnio amžiaus žmonių susiduria su panašia problema. Bėgant metams, kelio kremzlės audinys tampa silpnesnis, lengviau pažeidžiamas, pakinta jo struktūra. Tokie pakitimai gali išsivystyti į ligą – osteoartritą arba kitaip - artrozę. Ji gali apimti visus sąnarius, tačiau  padariniai dažniausiai jaučiami ten, kur yra daugiausia krūvio.

Jūsų atveju susideda dvi problemos – antsvoris ir anksčiau buvęs mažas fizinis aktyvumas. Mano patarimas – dar kartą apsilankyti pas gydytoją, tik šį kartą – ortopedą ir atlikti tyrimus. Jei juos atlikus paaiškės, kad problemos dar nepažengusios, galima išvengti rimtesnių padarinių, naudojant fizioterapiją, skausmus gali numalšinti vaistai nuo uždegimo. Vis dėlto, jei šie metodai bus neveiksmingi, galima pasitelkti „Lipogems“ sąnario gydymą paties paciento riebaliniu audiniu. Atliekant šią procedūrą, iš paciento paimamas ir apdorojamas jo paties riebalinis audinys, pašalinami uždegiminiai audiniai, o paruošta frakcija suleidžiama į sąnarį. Riebaluose aptinkama daug baltyminių, jungiamojo audinio ir mezenchiminių ląstelių. Jos turi savybę susitapatinti su aplinkiniais audiniais ir skatinti atsinaujinti sąnario kremzlę.

Problemų gali pridaryti ir aktyvios atostogos

Šiemet su šeima keliavome užsienyje – lipome į kalnus, daug vaikščiojome po įvairiausius miestelius, tačiau atostogų džiaugsmą užtemdė patinęs kairysis kelias ir jame atsiradęs lengvas nestabilumo jausmas. Nors jie jau praėjo, baiminuosi, kad, atėjus vasarai ir pradėjus daugiau judėti, skausmai sugrįš. Ko imtis, norint to išvengti?
 (Rasa, 40 m.)

Svarbiausias dalykas prieš užsiimant bet kokia fizine veikla, net jei tai ir aktyvesnės atostogos, įvertinti savo būklę. Jei anksčiau jūsų gyvenimo būdas nebuvo itin judrus, traumų prevencijai daug įtakos turi pasiruošimas – dažnesni pasivaikščiojimai, lengvos bėgimo ar kito sporto treniruotės, raumenų tempimo pratimai, patogi avalynė, konsultacijos su treneriu ir tinkamai pasirinktas krūvis bei tempas.

Jei skausmų išvengti nepavyksta ir jie per savaitę nepraeina, neignoruokite jų ir kreipkitės į specialistus. Laiku nustatyta diagnozė padės išvengti didelių nemalonumų.


Straipsnio komentarai

vava2018-06-04
šlamančių reikia turėti, tuomet jums visos durys atviros bus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Rasa2018-06-03
Labas graziai cia raso apir kelio sanario gydyma tik kaskodel kai nueini pas gydytoje atlike tyrimus pasako kelio sanarys pazeistas nieko mes negalime padaryti taip ir vaiksciokite pakol sudils ir reikes keisti ir tiek ziniu.mano desinysis kelias yra traumuotas po traumos buvo isoperuotas meniskas yra cista buvo uzdegimas vaikstau su trukusiu kryzminiu raisciu .operacijos nebedaro nes yra padiles sanarys .skauda jei netaip padedi istinsta ir nakti pradeda skaudeti .ir kenti zmogus . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kokios šiuo metu apribotos veiklos jums labiausiai trūks?